تبیان، دستیار زندگی
برای پاک کردن لکّه تازه تخم‌مرغ، محل لکّه را با آب سرد بشویید و برای اثر لکّه تخم‌مرغ بر روی پارچه، با آب ولرم و صابون محل لکّه را شست‌ وشو دهید و سپس با الکل و محلول رقیق آمونیاک، اثر لکّه را بر طرف کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معجزه ها در نگه داری پوشاک(3)

نکات آموزنده و کاربردی در خانه داری

معجزه ها در نگه داری پوشاک(

قسمت اول

قسمت دوم

پاک کردن لکّه تخم‌مرغ

برای پاک کردن لکّه تازه تخم‌مرغ، محل لکّه را با آب سرد بشویید و برای اثر لکّه تخم‌مرغ بر روی پارچه، با آب ولرم و صابون محل لکّه را شست‌ وشو دهید و سپس با الکل و محلول رقیق آمونیاک، اثر لکّه را بر طرف کنید.

پاک کردن لکّه شیر از لباس

خوشبختانه لکّه شیر به راحتی پاک می‌شود؛ اگر لباسی که به لکّه شیر آغشته شده در آب سرد بخیسانید و سپس آن را در آب سرد حاوی مایع پاک‌ کننده بشویید، لکّه پاک خواهد شد.

پاک کردن لکّه آدامس

بهترین روش برای جدا کردن آدامس از سطحی، فریزکردن آن است؛ ظرف یخ را روی آدامس قرار دهید تا سفت شود، سپس به راحتی آن را از سطح مورد نظر جدا کنید مابقی لکه را با پارچه‌ای آغشته به الکل سفید پاک کنید.

پاک کردن لکّه مرکب

محل لک را به سرکه ی سفید و الکل آغشته کنید تا مرکّب در آن حل شود، بعد از آبکشی با آب سرد به روش عمومی شست وشو دهید.

پاک کردن جوهر خودکار

با پارچه‌ای تمیز، جوهر اضافی روی لکّه را پاک کنید؛ سپس با اسفنجی آغشته به محلول آب، صابون و مایع لباسشویی یا ظرفشویی روی محل لکّه بمالید و آبکشی کنید. در مورد جوهر قرمز و مشکی از آب ژاول رقیق استفاده کنید، بعد با آب و صابون بشویید. برای پارچه‌های غیر رنگی و لکّه خشک شده، از آب اکسیژنه استفاده کنید.

پاک کردن لکه خودکار از روی جیر یا کیف

پاک کردن لکّه خودکار از روی جیر و کیف، کاردشواری است شما چه خواهید کرد؟ یک سمباده بسیار نرم روی محل مورد نظر بمالید تا لکّه پاک شود.

پاک کردن لکّه عرق

برای پاک کردن لکّه عرق از یقه لباس آقایان از خمیر جوش‌شیرین و سرکه سفید کمک بگیرید. این خمیر را بر محل مورد نظر بمالید، بعد از چند دقیقه به روش معمولی شست وشو دهید و برای پاک کردن لکّه‌های عرق بر سطح لباس می‌توانید از محلول رقیق شده سرکه یا آب لیموترش نیز کمک بگیرید.

جلوگیری از زرد شدن بلوز سفید

برای آنکه بلوز و تی‌شرت‌های سفید شما زرد نشود، در موقع خشک شدن لباستان آن را پشت و رو کنید و لباس را در سایه خشک کنید.

راهی برای اتوکشی راحت

برخی از اتوهای قدیمی اتوکشی لباس‌ها را مشکل می‌کنند، شما چه راه حلی پیشنهاد می‌کنید؟ ما توصیه می‌کنیم یک تکّه فویل آلومینیوم را کمی بزرگ‌تر از اندازه کف اتو ببرید و به کف اتو بزنید. تا اتوکشی شما راحت‌تر صورت گیرد.

اتو کردن لباس از پشت

سعی کنید لباس، روسری، مقنعه و چادر را از پشت اتو کنید این کار باعث می‌شود رنگ لباس شما حفظ شود و در ضمن اگر اتو رد یا اثری بر پارچه گذاشت از پشت دیده نشود.

طریقه اتو کردن آستین‌ها

برای اتو کردن آستین‌ها، ژاکت یا لباس مورد نظر را آویزان کنید و آستین را به صورت افقی بر روی میز اتو قرار دهید و اتو بکشید.

طریقه اتو کردن یقه

برای اتو کردن یقه لباس‌های مردانه همیشه یقه را باز کنید و از پشت، آن را اتو بزنید. سپس یقه را آن‌گونه که باید، تا کنید و مجدداً اتو بزنید و برای اتو کردن یقه بلوز، از یک سو تا وسط اتو کرده و سپس تکرار کنید. هرگز سرتاسر یقه را همزمان اتو نکنید؛ زیرا با این کار، پارچه به یک سو کشیده می‌شود و یقه چروک می‌خورد.

طریقه اتو کردن سرشانه لباس

در بسیاری از میزهای اتو قسمتی برای اتو کردن سرشانه‌های لباس تعیین شده است. اگر شما میز اتو ندارید و می‌خواهید سرشانه کت یا ژاکت و ... را اتو کنید چه می‌کنید؟ یک حوله را تا کرده و دور دست خود بپیچید و در زیر قسمت شانه بگذارید و اتو را آرام روی شانه ی لباس بگذارید.

طریقه اتو کردن پارچه ی ظریف

پارچه‌های ظریف، ممکن است با اتوکشی، خیلی زود آسیب ببینند. در این گونه موارد توصیه می‌شود یک دستمال سفید بدون پرز و کتانی که الیاف آن روی پارچه ظریف جا نیندازد، برای اتوکشی پارچه‌های ظریف داشته باشید و پارچه‌های ظریف را زیر دستمال نازک پهن کنید  و به اتو کردن خود ادامه دهید.

طریقه اتو کردن مخمل

برای اتو کردن مخمل یک پارچه ظریف روی آن بیندازید و یک حوله ضخیم را تا کرده، زیر آن بگذارید و موقع اتو کشیدن اتو را روی پارچه بگذارید و بردارید، ولی هیچ‌گاه اتو را روی پارچه حرکت ندهید.

از بین بردن خط اتو

آیا تا به حال خواسته‌اید که خط اتوی شلوار را عوض کنید یا دمپایی شلوار را باز کنید اما خط اتوی قبلی ، لباس را نازیبا کرده باشد؟ برای این مشکل هم راه حلی وجود دارد. اسفنجی آغشته به سرکه سفید را روی محل مورد نظر بمالید تا خط اتوی قبلی برطرف شود. سپس شلوار را بشویید و دوباره اتو کنید.

زمان مناسب خرید کفش

در هنگام خرید کفش جدید، بهترین موقع در پایان روز است؛ زیرا در آن هنگام پای شما به بزرگترین حد می‌رسد. اگر شما در صبح کفش بخرید در ساعات بعدی روز برای شما نامناسب خواهد بود.

گشاد کردن کفش تنگ

اگر مجبور شدید کفش تنگ خود را کمی گشاد کنید، داخل آن را با روزنامه مرطوب پرکنید تا کمی جا باز کند، ولی توصیه می‌شود هیچ‌گاه کفش تنگ نخرید.

ادامه دارد...

منبع : بر گرفته از کتاب کوتاه و پرفایده برای خانم ها

(مجموعه ای از نکات آموزنده و کاربردی در خانه داری ) 

 با تغییر و تلخیص

نویسنده : سعیده یراقی اصفهانی

مقالات مرتبط :

همه جا برق افتاده                  

آشپزخانه داری

ریز و درشت خانه           

25روز نظافت در خانه            

خانه تكانی شب عید             

چگونه لکه ها را پاک کنیم         

راه ورسم خانه داری                     

شست و شوی ظروف                             

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.