تبیان، دستیار زندگی

۲۰ هزار پیشکسوت عرصه جهاد و مقاومت تجلیل می‌شوند

مراسم تجلیل از ۲۰ هزار پیشکسوت عرصه جهاد و مقاومت، در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صفرعلی براتلو

 نشست خبری صفرعلی براتلو، رئیس سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، پیش از ظهر امروز با موضوع مراسم تجلیل از پیشکسوتان عرصه جهاد و مقاومت، در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
براتلو، رئیس سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به وجود ضعف‌هایی در فرهنگ‌سازی ایثار و شهادت، گفت: موضوع دفاع مقدس جناحی نیست اما امروزه متأسفانه شاهد این موضوع هستیم که بهای مناسبی به ایثارگران داده نمی‌شود و آنها جایگاه ویژه‌ای ندارند.
وی افزود: یکی از دوستانم تعریف می‌کرد که در انگلستان، از حمل و نقل عمومی استفاده کردم و در این میان پیرمردی وارد شد و یکی از مسافران به پای آن پیرمرد برخاست و جای خود را به او داد. دوست من تصور می‌کرد که مردم این کشور به سالمندانشان احترام می‌گذارند. کمی که گذشت دو پیرزن سوار شدند اما این بار کسی بلند نشد. علت را که جویا شد، متوجه شد که آن پیرمرد رزمنده بازنشسته‌ای بوده  و مردم به خاطر رزمنده‌ بودنش این‌چنین به او احترام می‌گذاشتند. حال در کشورمان که عده بسیاری داوطلبانه پا به میدان جنگ گذاشتند و برای حفظ کشورشان جنگیدند، این‌چنین باید مورد غفلت قرار بگیرند و مظلومانه در وضعیت نامناسبی باشند.
رئیس سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: این سازمان با هدف تجلیل و تقدیر از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس و ارائه الگوی پایداری به نسل جدید، تقویت روحیه و تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس در جامعه، تقویت روحیه مجادهدت و دفاع از ارزش‌های اسلامی در بین اقشار جامعه به ویژه جوانان و راه‌اندازی نهضت خاطره‌گویی در مدارس، مساجد و ادارات مشغول به فعالیت است. امروزه متوسط سن رزمندگان بالای ۵۰ سال است.
وی بیان کرد: ایثارگران تجربه‌ها و اندوخته‌های بسیاری دارند که بدون استفاده مانده است؛ درحالیکه آنها دخایر علمی و عملی کشور هستند و جمع‌آوری تجربیات آنها و ارتقای منزلتشان در جامعه در دستور کارمان قرار دارد.
براتلو اظهار کرد: پیشکسوتان یکی از ظرفیت‌های مهم کشورند و ما به دنبال برقراری ارتباط هوشمند در سراسر کشور هستیم و می‌خواهیم از تجربیات آنها در اداره کشور بهره‌مند شویم.
وی افزود: مراسم تجلیل از پیشکسوتان عرصه جهاد و مقاومت، روز دوشنبه ۱۹ شهریورماه؛ ساعت ۹:۳۰ با حضور سردار کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در تالار خلیج فارس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود. همچنین در این مراسم جمعی از فرزندان شهدا و مدافعان حرم حضور دارند.
رئیس سازمان پیشکسوتان جهاد و مقاومت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ادامه داد: در این مراسم از ۲۰ هزار پیشکسوت جهاد و مقاومت سراسر کشور تقدیر خواهد شد که از این میان ۸۰۰ پیشکسوت مربوط به تهران است. همچنین در این مراسم از ۱۲ فرزند شهید تقدیر می‌شود.
وی بیان کرد: تجلیل از پیشکسوتان جهاد و مقاومت به طور همزمان در همه استان‌های سراسر کشور برگزار خواهد شد.
براتلو اظهار کرد: قبول دارم در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و ارج نهادن به ایثارگران کوتاهی کرده‌ایم و البته پیش از من مدیرانی بودند که در حد بضاعتشان کارهایی را انجام داده‌اند اما به هرحال هم‌اکنون تا رسیدن به جایگاه واقعی فاصله بسیاری داریم. متأسفانه جامعه بر این تصور است که اداره کشور برعهده رزمندگان است و بیشترین حقوق را می‌گیرند درحالی که حقوق دریافتی یک نیروی سپاه که رزمنده هم بوده کمتر از دو میلیون تومان است. این درد را چگونه باید به جامعه گفت و چگونه می‌توان افکار عمومی را در این زمینه اصلاح کرد.


منبع : خبرگزاری ایکنا