تبیان، دستیار زندگی

پیکر ۱۳۵ شهید دفاع مقدس سوم محرم تشییع می‌شود

سردار یزدی در نشست خبری تشییع ۱۳۵ شهید گمنام دفاع مقدس گفت: پیکر ۱۳۵ شهید دفاع مقدس سوم ماه محرم‌الحرام مقابل دانشگاه تهران تشییع می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نشست خبری تشییع ۱۳۵ شهید گمنام دفاع مقدس

نشست خبری تشییع ۱۳۵ شهید گمنام دفاع مقدس، امروز ۱۷شهریورماه با حضور سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ در ستاد مرکزی راهیان نور برگزار شد.

سردار یزدی در ابتدای این نشست با اشاره به تفحص ۱۳۵ شهید گمنام دفاع مقدس گفت: از این ۱۳۵ شهید تفحص شده ۱۷ شهید شناسایی شده‌اند و ۴۵ شهید هم امکان شناسایی آنان وجود دارد. چهارشنبه ۲۱ شهریورماه در مراسم وداع با شهدا را در موزه دفاع مقدس، بعد از اذان مغرب برگزار می‌کنیم که امیدواریم این مراسم با حضور مردم، باشکوه و آبرومند صورت بگیرد و ۹ صبح پنج‌شنبه ۲۲ شهریورماه، مصادف با سوم ماه محرم‌الحرام، مقابل درب دانشگاه تهران به سمت خیابان حافظ و بعد معراج شهدای تهران، همراه با قرائت زیارت عاشورا تشییع پیکر شهدای عزیزمان تشییع می‌شود.

وی ادامه داد: افتخار برگزاری این مراسم به سپاه محمد رسول الله تعلق گرفته است که در این مراسم از دلاوران ارتشی، بسیجی و نیروهای انتظامی برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم کمک گرفته‌ایم. مردم ما همیشه در مسیر شهدا بودند بودند و مشی آنان را سرمشق زندگی خود قرار داده‌اند، انشالله با تشییع پیکر پاک و مطهر آنان در روز سوم ماه محرم، عزت و افتخار بسیاری را برای مردم به ارمغان بیاوریم.

سردار یزدی با اشاره به ضربه زدن دشمنان انقلاب‌اسلامی به مردم میهن‌ عزیزمان، اظهار کرد: در شرایطی که دشمنان درصدد برخورد کردن با انقلاب و مردم هستند با حضور با شکوه در تشییع پیکر شهیدان، مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویان خواهیم زد.

به گفته وی، شهیدانی که از عملیات شلمچه، مجنون، والفجر ۱، والفجر۸، منطقه فکه و بابالین شهید شدند، بیست‌وششم شهریوره‌ماه، مصادف با هفتم ماه محرم در استان‌هایشان تشییع می‌شوند.

سردار یزدی با اشاره به سخنرانان مراسم تشییع، گفت: از مقامات کشوری و لشکری، استانداری و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی و سایر مقامات قوه قضائیه و قوه مقننه دعوت کردیم تا در این مراسم حضور داشته باشند و سخنرانی کوتاهی را انجام دهند.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ، در ادامه افزود: مردم کشورمان شرایط حساس کنونی را که با جان و مال‌شان لمس کردند و آگاه هستند که دشمنان در کمین نشسته‌اند تا به دین و انقلابشان ضربه بزنند، سعی دارند راه شهدا را ادامه دهند و امیدواریم که مسئولان هم در این راه گام بردارند که راه شهدا، مسیر عزت و سربلندی است.

وی گفت: از میان ۱۳۵ شهدای تفحص شده، هفت شهید متعلق به استان تهران، و دیگر شهیدان متعلق به استان‌های اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، مازنداران، کرمانشاه و آذربایجان غربی و... هستند که به خانواده‌هایشان در استان‌ها برای تشییع سپرده میَ‌شود. البته با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته نزدیک به چهار هزار پیکر تفحص نشده، داریم که نمی‌دانیم در ارتفاعات غرب هستند یا آب‌های خلیج‌فارس اما برای پیدا کردن پیکر مطهر آنان تلاش‌هایمان را می‌کنیم.

سردار یزدی با اشاره به اینکه چگونه پیکر شهدای عزیزمان با عراقی‌ها قابل تشخیص است، توضیح داد: امروز ابزار و فناوری تشخیص دی‌ان‌ان شهدا را یه صورت پیشرفته در اختیار داریم و جزء معدود کشورهایی هستیم که حتی حضور شهیدان در مناطق جنگی را هم می‌توانیم تشخیص دهیم، آن شهیدانی هم که هنوز شناسایی نشده‌اند به دلیل این است که خانواده‌هایی آنان از دنیا رفته‌اند و شناسایی آنان بسیار سخت است. اینکه ادعا که نمی‌توان جوانان شهیدانمان را از عراقی‌ها تشخیص بدهیم، ادعای درستی نیست، امروز با اطمینان می‌گویم که پیکر شهیدان، متعلق به جوانان غیور ایرانی است.

وی در ادامه افزود: کشور ما در تفحص شهیدان بسیار دقیق عمل می‌کند که حتی در این زمینه توانسته‌ایم به کشورهای هم‌سو (عراق، افغانستان و سوریه) هم کمک کنیم حتی در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ کشورهای اروپایی هم برای پیدا کردن سربازانشان ازما کمک خواستند. وجود تحریم‌ها هیچ فشاری را برای تفحص ایجاد نکرده است، ابزارها تهیه می‌شود و رزمندگان و گروه‌های تفحص با دل و جان به دنبال شهدای عزیزمان هستند. 

سردار یزدی با اشاره به اینکه درتفحص شهدا به مناطق عملیاتی می‌روند تا برای پیدا کردن شهدا، به تفحص بپردازند و در مناطقی که عملیاتی صورت نگرفته، لزومی به گشتن نیست، اظهار کرد: برای تفحص شهیدان سعی می‌کنیم به مناطق عملیاتی و جنگی برویم، حتی در مناطق کردستان و صعب‌العبور هم خواهیم رفت تا به دنبال پیکر شهیدان‌مان باشیم.

منبع: مهر