• تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/05/27
  • تاريخ :

مصائب امپراتوری

پرفسور حمید مولانا

 

در مقالات پیشین گفته شد كه طمع، ترس و جهالت مثلث بحران امروز امپراتور آمریكا را تشكیل می دهد.

این عامل ترس را چگونه می توان توجیه كرد؟ ایالات متحده آمریكا در تاریخ كوتاه خود بیش از هر كشور دیگر هم خود را ترسانده و هم سعی كرده است دیگران را بترساند. ترس یك عارضه و یك شیوه اصلی در روانشناسی جامعه آمریكا شده است. ترس از سرخپوستان، ترس از سیاه پوستان، ترس از نژاد زرد، ترس از غیر مسیحی ها، ترس از كمونیسم، ترس از اسلام، ترس از بیگانگانی كه بخواهند كرانه های آمریكا را تسخیر كنند.

 فرانكلین روزولت رئیس جمهور دهه بحرانی اقتصادی آمریكا و دوران جنگ جهانی دوم به خوبی به این عامل ترس در تاریخ كشور خود آگاهی داشت و به هنگام حمله ژاپنی ها به جزایر هاوائی اعلام كرد كه ترس بزرگترین دشمن آمریكاست. وحشت و ترس و حتی خفقانی كه سناتور ژوزف مك كارتی در دهه 1950 میلادی تحت مبارزه با كمونیسم در آمریكا به راه انداخت چند سال قبل با انفجارات تروریستی در نیویورك و واشنگتن درجامعه این كشور تكرار شد.

 

ولی عامل ترس در آمریكا تنها سیاسی و اقتصادی نیست. ترس زاویه مهمی از امور فردی و اجتماعی آمریكائی ها را تشكیل می دهد و ساختارهای اطلاعاتی، ارتباطی، تبلیغاتی، بازرگانی و غیره این عامل را به عنوان یك شیوه اقناع و بازاریابی به كار می برند. ترس از سالخوردگی و پیر شدن، ترس از مرگ، ترس از بی پولی و ورشكسته شدن، ترس از راه رفتن و قدم زدن در خیابان و كوچه، ترس از حمله در پارك ها، مدارس و اماكن عمومی جزوی از مردم شناسی، جامعه شناسی و روان شناسی و ارتباط شناسی آمریكاست و در این اواخر تشدید شده است. در جامعه مادی آمریكا این خودبیگانگی و علاقه به فردگرائی است كه هم وابستگی به اشیا و سازمان های مدرن و هم اضطراب و ترس را در افراد به وجود آورده است. چندی پیش یكی از آمریكائی ها پرسید، معنی كوتاه و خلاصه تقوا چیست؟ گفتم «تقوا، یعنی ترس از خدا». جواب داد: «ما از همه می ترسیم جز خدا و این مشكل اصلی ما است.»

 امروز آمریكا بیش از 6000 بمب اتمی و هیدروژنی آماده پرتاب دارد و ایالات متحده با داشتن فقط 5 درصد از منابع نفت و انرژی دنیا 25 درصد یا یك چهارم انرژی و سوخت تمام دنیا را به خود اختصاص داده است. ترس آمریكا و آمریكائی ها این است كه یكی از این بمب ها به اشتباه پرتاب شود و یا تولید انرژی دنیا كفایت مصرف آنها را ندهد.

دانشگاه پرینستون، یكی از مؤسسات علمی و فرهنگی و یكی از مهم ترین پرورشگاه نخبگان آمریكا -جائی كه فیزیكدان معروف قرن بیستم آلبرت اینشتین معادلات معروف خود را در آنجا به نگارش درآورد- امسال رسماً اعلام كرد كه «مركز مطالعات تاریخی «شلبی كولوم دیویس» این دانشگاه بورس پژوهشی ویژه ای برای بررسی و مطالعه ترس تأسیس كرده است. هدف اصلی این پروژه مطالعه در تاریخ ترس و بررسی تولید و اشاعه و تأثیرات آن در افراد و جامعه آمریكاست. موضوعات مورد مطالعه این پروژه شامل موارد كاربردی ترس، ترس افراد از حكومت و دولت، از ترور، از امراض و حوادث طبیعی و غیرطبیعی، از فن آوری، ترس از بمب (هسته ای)، ترس از جنگ و خشونت و ترس از «جهنم» و «ایمان به روح» است. این مركز مطالعات با كمك ها و بورس ویژه ای كه اعطا می كند از دانشمندان و پژوهشگرانی كه دوره دكترای خود را به پایان رسانده اند دعوت كرده است در این پروژه شركت كنند.

یكی از اختراعات بزرگ و نظامی بشر در طول تاریخ، تولید و استفاده بمب اتمی توسط آمریكا در جنگ جهانی دوم بود. هدف اصلی بمب اتمی كشتار دسته جمعی و هدف دیگر آن ایجاد ترس و وحشت به عنوان یك پدیده «بازدارنده» در دیگران است. در10 سال اخیر آمریكائی ها تسلیحات دیگری را سوای بمب اتمی آزمایش كرده اند و هدف اصلی آن ایجاد وحشت فوق العاده بین نظامیان و مردم آن كشور است. این تسلیحات و روش ها برای اولین بار در جنگ عراق به امتحان گذاشته شد.

ضربت های ترس تنها سیاسی و نظامی و اجتماعی نیست، بلكه ابعاد اقتصادی بین المللی هم دارند. جان پركینز كه خود را یك مزدور اقتصادی آمریكا می داند اخیراً كتاب جدیدی تحت عنوان «تاریخ سری امپراتوری آمریكا» به چاپ رسانده كه در آن طمع، ترس و توطئه برنامه های كمپانی های بزرگ آمریكائی برای به دست آوردن سرمایه دیگر كشورهای جهان و نیز ترور و آدم كشی را افشا كرده است. كتاب اولیه پركینز دو سال قبل در این ستون مرور و بررسی شد و ترجمه فارسی آن بعداً در كیهان به صورت پاورقی منتشر گردید. طبق ادعای پركینز در این كتاب جدید گروه كشورهای8 (از ثروتمندترین كشورهای جهان) كنترل دنیا را در دست دارند و رهبریت آن نیز با آمریكاست.

پركینز كه مدت ها در استخدام بزرگترین آژانس اطلاعاتی و جاسوسی آمریكا موسوم به ان.اس.آ (آژانس ملی امنیتی) بوده است اظهار می دارد كه اكثر مردم از امپراتوری آمریكا خبر نداشتند چرا كه برای تشكیل این امپراتوری از نیروی نظامی آن چنان كه باید استفاده نشده است. این سیستم به ادعای او از مزدوران و آدمكشان اقتصادی تأسیس شد و اكثر مردم آمریكا نمی دانند كه روش مرفه زندگی آنها نتیجه اعمال و توطئه های این امپراتوری برای چپاول ثروت از مردم كشورهای دیگر است، ولی به تدریج مردم دارند این موضوع را درك می كنند و این به ترس و نگرانی آنها درباره نظام آمریكا و دنیای امروز منتهی می شود.

منبع: کیهان

  

 

 

UserName