تبیان، دستیار زندگی

دوومیدانی؛ با کارنامه قابل قبول در بازی های آسیایی

مسئولان فدراسیون دوومیدانی پیش از اعزام کاروان ورزشی این رشته به بازی های آسیایی 2018 جاکارتا قول کسب 3 مدال از این بازی ها را داده بودند که با توجه تحقق این قول، باید گفت هجدهمین دوره این بازی ها برای این فدراسیون به نحو مطلوبی به پایان رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دو
کاروان اعزامی دوومیدانی کشورمان به این بازی ها متشکل از 12 ورزشکار بود که 'حسین کیهانی' در دو 3 هزار متر با مانع و ' احسان حدادی' در پرتاب دیسک موفق به کسب مدال طلا شدند و ' امیر مرادی' نیز در دو 1500 متر نقره گرفت.
البته 'امیر مرادی' در دو 800 متر و 'بهنام شیری' در پرتاب دیسک چهارم، ' حسن تفتیان' در دو 100متر ششم، ' علی ثمری' در پرتاب وزنه و ' سپیده توکلی' نیز در پرش ارتفاع هفتم شدند.
همچنین قهرمانانی همانند ' حسن تفتیان' در دو سرعت 200 متر، 'رضا مقدم' در پرتاب چکش، 'رضا ملک پور' در دو 400 متر بامانع، ' و ' الهام کاکلی' در دو 200 متر در این رقابت ها ناکام بودند که البته در این بین عدم موفقیت تفتیان به دلیل توجه ویژه فدراسیون به این دونده و برگزاری اردوهای طولانی مدت برای او در خارج از کشور (فرانسه) بیش از دیگر ورزشکاران به چشم آمد.
این در حالی است که 'علی خدیور' نماینده اعزامی ایران به این بازی ها به دلیل مصدومیت در دو های 200 و 400 متر و ' شاهین مهردلان' نیز در پرتاب وزنه با سه خطای متوالی در همان ابتدای رقابت از گردونه این بازی ها کنار رفتند که در نوع خود جالب توجه است.

 تاریخچه مدال آوری دوومیدانی کاران در بازی های آسیایی

بازی های آسیایی 1951 دهلی نو : ' علی باغبان باشی' در رقابت های 5 هزار متر طلا.
بازی های 1958 توکیو: ' محمود خلیق رضوی' در 1500متر طلا و 800 متر نقره و 'علی باغبان باشی' در ماده های 5 و 10 هزار متر 2 برنز.
بازی های 1966 بانکوک: 'احمد میر حسینی در سه هزار متر با مانع نقره،' تیمور غیاثی' در پرش ارتفاع برنز و ' جلال کشمیری' در پرتاب در پرتاب دیسک نقره و پرتاب وزنه برنز.
بازی های 1970 بانکوک: ' تیمور غیاثی' در پرش ارتفاع طلا و ' جلال کشمیری' در پرتاب های دیسک و وزنه نقره.
بازهای 1974 تهران: 'تیمور غیاثی'در پرش ارتفاع طلا، ' جلال کشمیری' در پرتاب های دیسک و وزنه طلا، 'سید رضا انتظاری' در دو های 400 و 800 متر نقره، ' سلمان حسام' در پرتاب دیسک برنز، 'فخرالدین عالمشاه'، ' سید رضا انتظاری'، ' هوشنگ ارشدی' و' قاسم کویتی پور' نیز در 4 در 400 متر امدادی برنز.
بازی های 1990 پکن: ' منصور قربانی' در پرتاب دیسک برنز.
بازی های 1998 بانکوک: ' سید حمید سجادی'سه هزار متر با مانع نقره و ' جعفر باباخانی' برنز.
بازهای 2002 بوسان:' عباس صمیمی' پرتاب دیسک نقره.
بازهای 2006 دوحه: ' احسان حدادی' در پرتاب دیسک طلا و ' احسان مهاجر شجاعی' در 800 متر برنز.
بازهای 2010 گوانگ ژو:'سجاد مرادی' در دوهای 800 و 1500 متر طلا، 'احسان حدادی' در پرتاب دیسک طلا، 'محمد صمیمی' در پرتاب دیسک نقره و 'کاوه موسوی'در پرتاب چکش نقره.
بازی های 2014 اینچئون: ' احسان حدادی' در پرتاب دیسک طلا و 'لیلا رجبی' در پرتاب وزنه نقره.
بازی های 2018 جاکارتا: 'حسین کیهانی' در سه هزار متر با مانع طلا، 'احسان حدادی' در پرتاب دیسک طلا و 'امیر مرادی' در 1500 متر نقره.

 جاکارتا به لحاظ مرغوبیت در مدال های کسب شده پس از تهران و گوانگژو

همانطور که عنوان شد مسئولان فدراسیون دوومیدانی پیش از اعزام کاروان ورزشی این رشته به جاکارتا قول کسب یک نشان طلا، یک نقره و یک برنز را داده بودند که با دریافت 2 نشان طلا و یک نقره دوومیدانی کاران باید اذعان کرد آنان ضمن عمل به قول خود، فراتر از آن نیز عمل کردند.
بر اساس آمار، دوندگان کشورمان در بازی های آسیایی جاکارتا به لحاظ مرغوبیت مدال پس از بازیهای آسیایی 1974 تهران و 2010 گوانگژو چین که در آن دوره ها سه مدال طلا بدست آمد، در مکان سوم مدال آوری در این بازی ها قرار می گیرند که در نوع خود نیز قابل توجه بوده و این موضوع در حال حاضر کسب افتخار دیگری در این رشته به شمار می رود.
کسب این افتخارات در حالی رخ داد که فدراسیون دوومیدانی در این دوره به نسبت دوره های پیشین تعداد ورزشکار کمتری را به این بازی ها اعزام کرد اما در عمل نتایج مناسب تری بدست آورد.

حدادی دارنده چهار مدال متوالی طلای بازی های آسیایی

احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک ایران، آسیا، جهان و المپیک یک استثنا در ورزش کشور و این ماده است. او با کسب چهارمین مدال طلای متوالی خود در پرتاب دیسک بازی های آسیایی نام خود را حداقل برای نیم قرن دیگر در ورزش کشور ماندگار کرد.
البته این در حالی است که شرایط کنونی متوقف شود و او دیگر در بازی های آسیایی شرکت نکند، اما حدادی پس از کسب مدال طلای بازی های آسیایی جاکارتا عنوان کرد «چنانچه اتفاق خاصی نیفتد در 2 دوره بعدی این بازی ها نیز شرکت کرده و شانس خود را برای کسب مدال های بیشتر امتحان خواهد کرد»، که در صورت کسب این مهم او دست نیافتنی تر از قبل نیز خواهد شد.

دوومیدانی؛ حواشی قبل و بعد از بازی های جاکارتا

فدراسیون دوومیدانی کشورمان پیش ار اعزام کاروان ورزشی خود به بازی های آسیایی با حواشی کم و بیش تاثیرگذاری مواجه بود که یکی از این حواشی اعتراض ' فرزانه فصیحی' به مسئولان این فدراسیون بود.
فصیحی معتقد بود با توجه به رکوردهایی که به ثبت رسانده استحقاق پوشیدن پیراهن تیم ملی در بازی های آسیایی جاکارتا را داشت.
موضوعی که با توجه به دلایل متعدد سازمان تیم های ملی دوومیدانی در این ارتباط از جمله فاصله زیاد رکوردهای این ورزشکار با نفر آخر رنکینک بازی های آسیایی و همچنین عدم شانس موفقیت او در این بازی ها، این موضوع رد شد.
از دیگر حواشی این فدراسیون برگزاری اردوهای بلندمدت برای تعدادی از ملی پوشان در خارج از کشور بود که از شانس های کسب مدال در این بازی ها به شمار می رفتند.
برخی همانند حسن تفتیان در حد انتظار نبودند و برخی نیز همانند کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع حتی جواز ورود برای شرکت در این رقابت ها را پیدا نکردند.
با این همه باید گفت سازمان تیم های ملی دوومیدانی در اعلام فهرست نهایی دوومیدانی کاران برای شرکت در این رقابت ها عملکرد قابل قبولی داشتند. آنان با برنامه ریزی مناسب و تعیین ورودی برای ورزشکاران و در حالیکه می توانستند از حداکثر ظرفیت اعزام ورزشکاران استفاده کنند با اعزام حداقلی از اعزام بی مورد و خارج از ضابطه خودداری کردند و بنا به اظهارات «تیمور غیاثی» سخنگوی سازمان تیم های ملی، فدراسیون دوومیدانی به این بازی ها توریست اعزام نکردند.
نتایج بدست آمده حکایت از آن دارد که اعضای این سازمان برای هر یک از ورزشکاران ملی پوش برنامه اختصاصی داشتند. آنان با ایجاد پرونده برای تک تک ورزشکاران به دقت عملکرد آنان را در اردوها و رقابت های بین المللی زیر نظر داشتند و به همین دلیل باید گفت تلاش آنان به رغم بعضی از کاستی ها و اتفاقات غیرقابل انتظار قابل ستایش است و باید از آنان برای ادامه این راه حمایت کرد.
بازی های آسیایی 2018 جاکارتا بیست و هفتم مرداد ماه آغاز و یازدهم شهریور ماه به پایان رسید و کاروان ورزشی ایران در این رقابت‌ها متشکل از 280 ورزشکار مرد و 98 ورزشکار زن بود.
نمایندگان ایران در بازی های آسیایی ٢٠١٨ جاکارتا، با کسب 20 مدال طلا، 20 نقره و 22 برنز با یک پله سقوط نسبت دوره گذشته بازی ها در رتبه ششم قرار گرفتند.
منبع:ایرنا