تبیان، دستیار زندگی

لاکچری ها چطور رتبه برتر کنکور می شوند؟

نگاهی به نتایج کنکور و رتبه های برتر نشان می دهد ضرب المثل هرچقدر «پول بدهی، آش می خوری» میان کنکوری ها صادق است و مدارس گرانقیمت بهترین رتبه ها را از آن خود کرده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
لاکچری ها چطور رتبه برتر کنکور می شوند؟
به گزارش تیزلند، به نقل ازخبرگزاری مهر، هرساله بعد از اعلام نتایج کنکور مدارس قبول شدگان و استفاده آن ها از موسسه و یا کتاب‌ های کمک درسی خاص سوال بسیاری از دانش آموزان می‌ شود. با اینکه تلویزیون هرساله اصرار دارد که به مخاطبان بگوید که دانش آموزان برتر از هیچ موسسه آموزشی و یا کتاب خاصی نکرده‌اند و فعالیت‌ های شان در حد همان مدرسه بوده‌ است اما با بررسی مدارس محل تحصیل رتبه‌ های برتر کنکور می‌فهمیم که حضور در این مدارس گران قیمت یا به اصطلاح لاکچری همه مقدمات لازم برای داشتن یک رتبه حداقل سه رقمی را خود به‌ خود فراهم می‌کند. حال این سوال پیش می‌ آید که آیا این موضوع عادلانه است؟

از شهریه 20 میلیونی تا 100 درصد قبولی
بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری مدارس زیادی رتبه های برترشان را در اندازه های بزرگی چاپ کردند و گل درشت به دیوار مدرسه شان آویزان کردند تا نشان دهند که دانش آموزانشان تا چه میزان توانسته‌ اند از پس اولین غول زندگی‌شان بر بیایند. بررسی قبول شدگان رشته انسانی 96 یک نکته قابل توجه داشت. رتبه‌های زیر 10 رشته علوم انسانی یکی درمیان از یک مدرسه مشهور هستند. مدرسه‌ای واقع در شمال شهر تهران که بسیاری از چهره‌های شناخته سیاسی و فرهنگی فرزندشان در این مدرسه تحصیل کرده‌است تا به اصطلاح مدرسه آقازاده‌ ها نیز شناخته شود. یکی دیگر از مدارس غیرانتفاعی شناخته شده نیز قبولی‌ های کنکورش به همین منوال است. این مدرسه که مخصوص دانش آموزان علوم انسانی است. بیش از 83 درصد از دانش آموزانش در کنکور 96 رتبه زیر 1000 داشتند و همه دانش آموزانش رتبه‌ زیر 2500 داشتند. مدرسه‌ای که طبق گفته دانش آموزانش شهریه ای 20 میلیون تومانی دارد.
لاکچری ها چطور رتبه برتر کنکور می شوند؟
باتوجه به اطلاعات استخراج شده از نتایج کنکور امسال سراغ «علی عبدالعالی» استاد دانشگاه و فعال حوزه رفتیم تا بفهمیم آیا این موضوع ناعادلانه نیست؟ و اگر هست چاره چه چیزی خواهد بود؟

تا عدالت اجتماعی اصلاح نشود عدالت تحصیلی وجود ندارد
به نظر من سوال شما اصلا خنده‌ دار است. من و شما بیرون از این مدارس نشسته‌ ایم و داریم درباره‌ شان حرف می‌ زنیم. کافیست یک‌ بار بروید لیست حضور و غیاب این مدرسه‌ها را دست تان بگیرید و ببینید چندنفر از بچه‌های وزیر و وکیل و نماینده در این مدارس درس می‌خوانند. من در یکی از این مدارس مدتی درس می‌دادم. وقتی حضورغیاب می‌کردم. اسامی بسیار جالب بود. انگار که هیئت روسای کشور را حضور غیاب می‌کردم. البته اشکال ابدا از این مدارس نیست. اشکال از فرهنگ بی عدالتی حاکم بر جامعه است. بحث فقط شهریه نیست. به طبع این مدارس باتوجه به امکانات خاصی که نسبت به سایر مدارس دارند. از سالن مطالعه تا اردوهای نوروزی در بهترین نقاط کشور. پس عجیب نیست که خیلی بهتر از سایرین نتیجه بگیرند. این موضوع یکی از مشکلات بزرگی ست که کنکور به وجود آورده‌است و باعث تبعیض هرچه بیشتر میان مردم شده‌است. این مدارس تخلف و کلاهبرداری انجام نمی‌دهند.

تنها چاره اصلاح کنکور از ریشه است
تنها چاره این رفع تبعیض حذف کنکور از ریشه است و باید جایگزین دیگری برایش درنظر گرفته شود. تا زمانی که کنکور به این سبک وجود دارد. این ماجرا ادامه خواهد داشت. بسیاری از مسوولین شعار عدالت اجتماعی می‌دهند اما خب محل تحصیل فرزندان شان همین مدارس است. باید قبول کرد تا زمانی که عدالت اجتماعی وجود ندارد عدالت آموزشی نیز وجود نخواهد داشت و این ناعدالتی در نظام آموزشی به این شکل خودش را نشان می‌ دهد. مسوولین باید به جای شعار عدالت خودشان هم عامل باشند. یک زمانی در این کشور جنگ بود. عده زیادی از فرزندان مسئولین خارج از کشور مشغول تحصیل بودند. جنگ که تمام شد همان بچه‌ ها آمدند و پروژه‌ ها و کارها را دست گرفتند و آن مردمی که شهید دادند هیچ سهمی نداشتند. متاسفانه کشور ما در این مساله دچار تعارف شده‌است. و به نظر من تنها راه حل شدن این ماجرا این است که تلاش کنیم مسوولین به فکر اصلاح اساسی کنکور باشند.

مطالب مرتبط:
رتبه برتر شدن از تابستان تا کنکور
تفریح در دوره آمادگی برای کنکور
از یادداشت های رتبه آخر کنکور امسال!

منبع: خبرگزاری مهر