تبیان، دستیار زندگی

نخستین جلد سه‌گانه «دروازه مردگان» منتشر شد

«قبرستان عمودی» اولین جلد از سه‌گانه «دروازه مردگان» نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی چاپ و روانه بازار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«دروازه مردگان»

 «دروازه مردگان» رمان سه‌گانه‌ای است که در ژانر وحشت و ویژه نوجوانان نوشته شده است.  وقایع اصلی داستان‌ها در دوره قاجار می‌گذرد و طی آن‌ها جزئیاتی از تاریخ تهران قدیم و آدم‌های آن دوران برای خوانندگان روایت می‌شود.
شاه‌آبادی درباره چگونگی نوشتن این داستان می‌گوید: تقریباً سه سال پیش بود که در حال تهیه مقاله‌ای درباره وضعیت کودکان ایران در دوره قاجار بودم که حین پژوهش برای نوشتنِ این مقاله به گزارش‌های نظمیه دوره ناصرالدین شاه برخوردم و چیزی که در این گزارش‌ها بیشتر از همه نظرم را جلب کرد خبرهایی بود که به غرق شدن کودکان خردسال در حوض‌خانه‌ها اشاره داشتند، تقریباً هفته‌ای نبود که یک کودک در حوض خانه‌ای خفه نشود. خواندن گزارش‌ها حس خاصی در من ایجاد کرد. انگار این حوض‌ها دروازه‌ای بودند به جهان دیگر و این مقدمه نوشتن رمان سه‌گانه «دروازه مردگان» شد.
نویسنده «کافه خیابان گوته» می‌افزاید: در داستان «قبرستان عمودی» پسربچه‌ای به اسم رضا به شکل غیرمنتظره‌ای از یک خانه مرموز سر در می‌آورد. خانه‌ای که در دیوارهای آن جنازه‌هایی دفن شده‌اند. در این خانه بچه‌های زیادی به کار قالیبافی مشغولند. به دنبال حادثه‌ای یکی از بچه‌ها در حوض خانه غرق می‌شود و بعد از آن حوادث عجیبی شکل می‌گیرد که بدنه رمان را خلق می کند.
او همچنین اظهار می‌کند: از ویژگی‌های این رمان می‌توان به حضور میرزا حسن‌خان رشدیه به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی داستان اشاره کرد.
جلد نخست «دروازه مردگان» با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۰ هزار تومان توسط انتشارات افق راهی بازار شده است و بنا بر گفته نویسنده، جلدهای دوم و سوم نیز تا پایان سال جاری منتشر خواهند شد.

منبع: ایسنا