تبیان، دستیار زندگی

در رشته مثل قایقرانی باید پزشک، همراه تیم باشد

پزشک تیم قایقرانی کشورمان گفت: نبود پزشک تیم در رویدادهای ورزشی ممکن بود باعث از دست رفتن یک مدال و تلاش چند ساله یک ورزشکار شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 سید امیرحسین کسایی
سید امیرحسین کسایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص همکاری‌اش با فدراسیون قایقرانی به عنوان پزشک، اظهار داشت: حدود 8 سال است که با فدراسیون‌ قایقرانی همکاری دارم و به عنوان پزشک تیم هستم و ارتباط عاطفی خوبی با بچه‌ها دارم چون از نوجوانی کنار آنها بودم. قایقرانی رشته مظلومی است و بچه‌های این رشته حقوق دستمزد بالایی ندارند. خودم هم بدون چشم داشت مالی و فقط به صرف علاقه اینجا هستم. عضو کمیته پزشکی روئینگ آسیا هستم. با کمک مرادی به عضویت این کمیته در آمدم و 4 سال است در این پست حضور دارم. در مسابقات هم از طرف کمیته روئینگ آسیا دعوت می‌شوم و هیچ وقت با تیم ایران نرفتم چون در اعزام‌ها پزشک یک عضو سمبولیک است.

وی در ادامه افزود: آنچه امروز می‌خواهم مطرح کنم صرفا جهت منافع قایقرانی است و به خاطر منافع شخصی من نیست. من به عنوان پزشک تیم ملی در جریان آسیب دیدگی بچه‌ها هستم. رشته‌ای مثل قایقرانی که پر مدال است، اگر حمایت شود این مدال‌ها بیشتر می‌شود. یکی از حمایت‌ها اعزام پزشک همراه تیم است اما برای حضور پزشک اقدامی نمی‌شود.تعداد ورزشکاران این رشته زیاد است و من هم احاطه نسبی به شرایط بچه‌ها دارم. برای مثال در مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند شرایط مطلوب بود. مربی دلخواه بچه‌ها حضور داشت و من هم از طرف آسیا دعوت بودم و این موضوعات در موفقیت بچه‌ها موثر بود. در تایلند یک بیماری گوارشی شیوع پیدا کرد و به کمک سرپرست تیم دارو تهیه کردیم و سهمیه داروی خوبی در اختیار تیم قرار گرفت و مشکل بچه‌ها حل شد. شاید اگر به موقع اقدام نشده بود همین موضوع باعث از دست رفتن مدال می‌شد. کار ما این است که مراقب باشیم ورزشکار مصدوم نشود نه اینکه بعد از اینکه آسیب دید به سراغش برویم.

پزشک تیم قایقرانی کشورمان تصریح کرد: همیشه در مهمترین بازی‌ها از طرف فدراسیون پزشکی ورزشی یک تعداد مشخص افراد اعزام می‌شوند در حالی که باید رشته‌هایی مثل قایقرانی پزشک خودش را همراه داشته باشد.امینی، رئیس فدراسیون قایقرانی، برای حضور پزشک تیم در بازی‌های آسیایی بارها پیگیری کرد حتی به دکتر سجادی هم نامه زد. از طرفی آقای مرادی هم پیگیر حضور پزشک بود اما در آخرین روزها حضور پزشک همراه تیم منتفی شد. با تیم قایقرانی تعداد زیادی همراه می‌رود که ممکن است کاری هم از دست‌شان بر نیاید اما برای پزشک جایی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: حالا که بازی‌ها تمام شده می‌گویم تیمی مثل قایقرانی که تعداد زیادی ورزشکار دارد و شانس زیادی برای کسب مدال دارد بدون پزشک اعزام می‌شود اما یک رشته‌ای با 7-8 ورزشکار که شانس کسب حداقل مدال را دارد پزشک خودش را همراه دارد. من در طول بازی‌های آسیایی با بچه‌ها در ارتباط بودم و آنها به من می‌گفتند که فلان مشکل را داریم وپروسه اینکه به پزشک کاروان بگوییم و مشکل حل شود و دارو بگیریم زمان بر است. در قایقرانی نیاز است از صبح تا شب پزشک بالای سر بچه‌ها باشد و کوچکترین مشکل را حل کند چون هر آسیب دیدگی و یا مشکل روحی یک مدال را از ایران می‌گیرد. یک قایقران به اندازه یک تیم فوتبال و والیبال ارزشمند است چون می‌تواند یک‌مدال در سبد ایران قرار دهد.

کسایی در پاسخ به این سوال که آیا نبود پزشک تیم در نتایج قایقرانان در بازی‌های آسیایی تاثیر داشت، گفت: وقتی بیش از 40 نفر از قایقرانی به بازی‌ها اعزام شده باید پزشکی همراه داشته باشند که مدت‌ها با آنها کار کرده باشد. مسئولین می‌گویند پزشک در بازی‌ها حضور داشته ولی بچه‌ها در تماسشان گفتند پزشکان فدراسیون پزشکی ورزشی در سالن‌ها پخش هستند در حالی که در قایقرانی باید پزشک مدام بالای سرشان باشد. من نمی‌گویم اگر پزشک حضور داشت نتایج بهتر می‌شد اما نبود پزشک ممکن بود باعث از دست رفتن یک مدال و تلاش چند ساله یک ورزشکار شود. پزشک باید در کنار ورزشکار نقش پیشگیری کننده داشته باشد.

وی تاکید کرد: فدراسیون پزشکی ورزشی یک تیم چند نفره دارد و همیشه این نفرات را اعزام می‌کند. من از فدراسیون قایقرانی، پزشکی ورزشی و وزارت ورزش می‌خواهم که برای رشته‌های پر مدال پزشک اعزام کنند. به هر حال پزشک تیم در این مدت در جریان کوچکترین مشکلات ورزشکار قرار دارد و دلسوزانه به مسئولان وزارت ورزش می‌گویم که باید در سهمیه پزشکان تجدید نظر شود.

کسایی در پایان گفت: پزشک باید حتی در هتل کنار ورزشکار باشد تا اگر او کسالتی دارد قبل از اینکه فردا به بیماری تبدیل شود جلوی آن را بگیرد. دید یک پزشک ورزشی با پزشک تیم قایقرانی کاملا متفاوت است چون پزشک تیم  با قایقرانان و شرایط آنها آشنا است. برخی از رشته‌های پر مدال را می‌شناسیم که همیشه پزشک خود را همراه می‌برند و این به آن دلیل است که نمی‌خواهند مدال‌هایشان را در خطر بیندازند. پس بهتر است این شرایط را برای همه تیم‌ها فراهم‌کنند و به خصوص قایقرانی که تعداد زیادی ورزشکار دارد.
منبع: خبرگزاری تسنیم