تبیان، دستیار زندگی

در مراسم گرامیداشت کارگردان «کلاه پهلوی» مطرح شد؛

ضرغامی: ضیاءالدین دری پیروز مبارزه با انگلیس بود

مراسم گرامیداشت دری همزمان با سالروز ملی مبارزه با انگلیس در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
ضرغامی: ضیاءالدین دری پیروز مبارزه با انگلیس بود

 در مراسم گرامیداشت مرحوم سید ضیاء الدین دری کارگردان سینما و تلویزیون که به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد، خانواده مرحوم ضیاءالدین دری، هنرمندان و برخی از مسئولان صدا و سیما حضور داشتند.

این مراسم به مناسبت ۱۲ شهریور سالروز ملی مبارزه با استعمار انگلیس و سالروز شهادت رئیس علی دلواری برگزار شد. ضیاءالدین دری هم از کارگردانانی بود که به گفته خودش دغدغه‌ای را در خصوص استعمارگری‌های انگلیس و کشور‌های منفعت طلب داشت و سریال‌های تاریخی را مانند «کیف انگلیسی» و «کلاه پهلوی» برای آشنایی و آگاهی مردم نسبت به استعمارگری‌های انگلستان ساخت.

عباس سلیمی نمین در ابتدای این مراسم درباره شهید دلواری و فضای استعماری انگلیس در کشور‌های مختلف توضیحاتی ارائه داد.

سپس ویدیویی درباره شهید دلواری و سید ضیاء الدین دری پخش شد و بعد از آن یکی از نوادگان شهید دلواری متنی را درباره جدش و استعمار انگلستان خواند.

ضرغامی: سریال‌های ماهواره‌ای حقایق تاریخی را بیان نمی‌کنند
عزت الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صدا و سیما در ادامه مراسم گفت: دری با تولیدات فرهنگی پیروز مبارزه با انگلیس بود. ما کسی مانند او نداریم؛ چراکه هیچ کس نتوانسته بود به این خوبی استعمار انگلیس را نشان دهد.

وی افزود: کار‌های این هنرمند سه ویژگی داشت؛ نخست وزن هنری، دوم جهت گیری‌های اسلامی و انقلابی این هنرمند در آثارش و در آخر به خوبی توانست جذب مخاطب گسترده داشته باشد.

ضرغامی با بیان اینکه دری روحیه درویش مسلکی داشت و دنبال مقام و جایگاه برای شخصیت خودش نبود، بیان کرد: بسیاری از هنرمندان یک کار کوچک انجام می‌دهند و آن را بار‌ها می‌گویند و ده‌ها عکس از آن منتشر می‌کنند. اما وقتی این کارگردان از دنیا رفت، بسیاری از مردم او را نمی‌شناختند چراکه او اهل خودنمایی نبود.

رئیس اسبق سازمان صدا و سیما در خصوص گرایش درست در کار‌های دری گفت: منظور از گرایش درست و انقلابی بیان حقیقت در آثار این هنرمند است. سریال‌های ماهواره‌ای با اینکه تم تاریخی داشتند، اما حقایق تاریخی را بیان نمی‌کنند. زمانی که رئیس رادیو و تلویزیون ترکیه در دوران ریاستم از سازمان صدا و سیما بازدید کرد این موضوع را با او مطرح کردم و در کمال تعجب او هم نسبت به سریال‌های تاریخی ترکیه‌ای همچون «حریم سلطان» انتقاد کرد.این سریال از تاریخ و حقایق آن نمی‌گوید و صرفا به موضوعات بی‌اخلاقی می‌پردازد.

ضرغامی گفت: دری وقتی فیلم می‌ساخت، فقط به دنبال جذابیت نبود و در عمق وجودش به محتوا و خیانت‌های انگلستان توجه می‌کرد چرا که وقتی سریال تاریخی ساخته می‌شود، باید قرائت جامع و درست در اثر انجام شود. زمانی که یک اتفاق امروز رخ می‌دهد، فردای آن هر روزنامه و رسانه قرائت خودشان را دارند از این رو خیلی دشوار است که یک هنرمند و کارگردان بتواند از ابعاد مختلف یک حقیقت تاریخی را بیان کند.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری هم در جلسه‌ای با بنده در زمان ریاستم در صدا و سیما توصیه کردند که یک فیلم باید هم قالبی خوب و هم محتوای درستی داشته باشد. آثار دری همین گونه بود و اگر سریالی یکی از این دو ویژگی را نداشته باشد، بهتر است که ساخته نشود. می‌توان جلساتی مانند این جلسه را برای دری و دیگر هنرمندان دغدغه‌مند گذاشت تا سبب آگاهی مردم شود.

پس از صحبت‌های ضرغامی، تابلویی از مرحوم دری به علی و نوید دو فرزند این کارگردان، و یک تابلو هم از تصویر این کارگردان فقید کشورمان به ضرغامی اهدا شد.

لطیفی : کارهای دری با رفتنش یتیم شدند
 لطیفی در ادامه با بیان اینکه آگاهی دادن به مردم دغدغه دری بود،بیان کرد: او به تک تک پلان ها توجه می کرد و به همین دلیل کارهای او دیده شد امیدوارم روحیه ای که در او بود ادامه داشته باشد. حیف شد که سید ضیاء از دنیا رفت و وقتی به ملاقاتش رفتم باورم نمی شد که یک روز وی را از دست می دهیم. کارهای وی به نوعی با رفتنش یتیم شد.

فرجی: «سنجرخان» ناتمام ماند
فرجی در خصوص زحمات دری برای ساخت سریال هایش گفت: زمانی که «کیف انگلیسی» ساخته شد من مدیر تولید شبکه سیما شدم و زمانی که سریال کلاه پهلوی به پخش رسید، من رئیس شبکه یک بودم از این رو در جریان زحماتشان بودم که با دقت در تاریخ جست و جو می کرد. قرار بود که سریال «پهلوان خشمگین» را بسازد که مضمون آن هم یک قهرمان ملی بود. در کنار آن سریال «سنجرخان» درباره یک قهرمان،ناتمام ماند.

جهانگیر الماسی درباره دری گفت: همه تلاش ما این است که از خود انسانیت به جا بگذاریم. تاثیراتی که انسان می گذارد در آینده مشخص می شود. در دهه هفتاد بیشتر با دری آشنا شدیم. ما اختلاف نظر هایی داشتیم اما در کنارش خیلی چیزها یاد گرفتم. وظیفه و رسالت هنرمند تولید و توزیع آگاهی است. شخصیتی مانند سید ضیاء الدین در حد خود و توانمندیش به این ملت و سرزمین کمک کرد و به خوبی کارش را انجام داد. کلاه پهلوی فقط یک کلاهی نبود که به اسم مدرنیته به این مملکت آمد. یک فرهنگ بود. این مرد نان حلال خورد و به کارش ایمان داشت.

انتقاد بازیگر «کلاه پهلوی» از بی توجهی به انسان های تاثیرگذار
امیر علی دانایی در ادامه گفت: او مهمترین نقش سریال «کلاه پهلوی» را به من داد. ما خیلی با هم صحبت می کردیم. ایشان به گفتند که من کارهایم بعد از مرگم دیده شود. به نظرم در دوره ای هستیم که انسان های متفکر و تاثیرگذار دیده نمی شوند. چرا سید ضیاء الدین دری بعد از دو سریال بزرگی که ساخت ،پنج سال خانه نشین شد؟ دری با انصاف تاریخ را بیان می کرد. جایزه ای هم که به تازگی به دست آوردم ، بسیار معتبر است و آن را به مرحوم دری هدیه می کنم.

نوید دری فرزند سید ضیاء الدین دری گفت: مدت زیادی با پدر همکار بودم و ناراحتی من از این است که 13 سال پدرم نبود و با هم فقط همکار بودیم.

وی با بیان اینکه باری را بر دوشم گذاشتند که باید آن را انجام دهم، ادامه داد:پروژه« سنجر خان » درباره روس هاست البته تفاوتی میان کشور ها نیست و فقط برای پدر استقلال کشور مهم بود.

فرزند کارگردان «کلاه پهلوی» گفت: تاریخ نگاری عجیب و طولانی باید انجام بدهم. من نه به عنوان فرزند بلکه به عنوان یک شاگرد صحبت می کنم. افسوس می خورم که جلسه ای با تاریخ نگاران نداشتند. او مدت زیادی با رسانه ها صحبت می کردند و اطلاعاتشان را در اختیار همه قرار می دادند.

گفتنی است؛مهدی فرجی مدیر اسبق شبکه یک سیما، محمد حسین لطیفی کارگردان، عزت الله ضرغامی، جهانگیر الماسی و امیر علی دانایی بازیگر، تابلویی از کارگردان «کلاه پهلوی» را امضا کردند و جمله‌ای یادگاری درباره این هنرمند فقید روی آن نوشتند.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان