تبیان، دستیار زندگی

در جنگل راش سوادکوه دیگر خبری از آفتاب نیست!

مناظر زیبایی که مجموعه ای از درختان کوچک و بزرگ در کنار یکدیگر خلق می کنند، همواره مورد توجه بسیاری از دوستداران طبیعت هستند، همه می دانیم که خطه سرسبز شمال ایران بویژه استان مازندران با اینگونه جلوه های تماشایی، بسیاری از گردشگران را به سوی خود می کشاند و به دلیل داشتن آب و هوای خاص نمونه های بسیاری از جنگل های بکر را در خود جای داده است. برخی از این جنگل ها به دلیل اینکه نوع خاصی از درختان را شامل می شود اهمیت ویژه ای دارند و دارای ارزش زیادی در نظر ما می باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جنگل راش

به سمت شهرستان سوادکوه قدم درجاده فیروزکوه می گذاریم و مسیر روستای سنگده را در پیش می گیریم. یکی از زیباترین و مهمترین جنگل های شمال ایران، در این روستا واقع شده است، این جنگل با درختان سر به فلک کشیده اش منطقه وسیعی را تبدیل به بهشت زمین کرده است. پس، از شهر و دغدغه های همیشگی مان فاصله می گیریم و برای ساعاتی به دامان طبیعت برای رسیدن به آرامش، پناه می بریم. از شهر سوادکوه که گذر کردیم و از آن دور شدیم، به روستایی به نام سنگده خواهیم رسید که در نزدیکی قله خرونرو واقع شده است و یکی از زیباترین و ارزشمندترین جاذبه های طبیعی ایران به شمار می رود. نام دیگر این جاذبه دیدنی، مرسی سی نام دارد. جنگل راش سوادکوه یکی از برجسته ترین منابع درخت راش می باشد که در مناطق کم ارتفاع شمال ایران بسیار کمیاب است.

تفریحات در جنگل راش سوادکوه


جنگل راش سوادکوه که محل رشد یکی از گونه های کمیاب درختان به نام همین نام است، شما را محو زیبایی خود می کند، به گونه ای که قدم زدن در میان این جنگل، آرامش خاصی را برای برایتان به ارمغان می آورد. رود خانه ای نیز از میان این جنگل در حال گذر است که علاوه بر اینکه زیبایی ها و طراوت فضا را دو چندان کرده، صدای گذر آب نیز آرامش بسیار ویژه ای را برای شما به همراه دارد و کمک می کند تا تمام خستگی را از شما دور کند. علاوه بر این رودخانه، آبشار زیبایی به نام اوبن در دل جنگل واقع شده که با پیش رفتن بیشتر در جنگل و به گوش رسیدن صدای ریزش آب، نشان از نزدیک شدن به این آبشار دارد که از چشمه های طبیعی بالا دست خود سرچشمه می گیرد و پس از سرازیر شدن در میان جنگل، در نهایت به رود تجن ملحق می گردد.
جنگل راش

درختان سر به فلک کشیده از یک طرف و رقص آب در میان جنگل و ریزش آب از آبشار از طرف دیگر باعث شده تا به هر طرف که نگاه کنید، سوژه ای برای ثبت تصویر با دوربین عکاسی پیدا کنید. همچنین اگر اهل پیک نیک باشید می توانید با دوستان یا خانواده در گوشه و کنار این جنگل دوست داشتنی پیک نیک برپا کنید.

جنگل راش سوادکوه را درختان کهنسال پوشانده است که شامل درختان افرا، سردار یا سرخدار، ملج، توسکا و راش می شود. می توان گفت در میان این درختان، راش از همه با ارزش تر است. این درخت، شاخ و برگ های زیادی دارد و با نام دیگر تحت عنوان سایه پسند مشهور است. این درخت در مناطق سرد چندان رشد خوبی ندارد و معمولا مناطق گرم برای رشد آن مناسب تر است. به علت اینکه ریشه های این درخت، سطحی است، جنگل هایی که خاک کم عمقی دارند برای آن ها بهترین مکان است.

درخت راش قادر است تا ارتفاع ۳۵ متری رشد کند و  قطر تنه آن حتی تا ۱.۵ متر نیز برسد. بین  ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال می تواند عمر کند، در فضای باز بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی و در جنگل های بزرگ بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی به بار می نشیند. اگر این درخت از خاک خوب تغزیه کند هر ۵-۶ سال یک بار و در صورتی که در آب و هوای نامساعد قرار داشته باشید هر ۱۵ سال یک بار میوه هایی خواهد داد که ۷ تا ۵ درصد روغن دارد.
جنگل راش

در هر فصلی نیز امکان از بین رفتن این درخت وجود دارد، از این رو بسیار حساس است. سرمای زمستان در صورتی که شدید باشد به نهال این درخت آسیب می زند، سرمای بهاره نیز برگ های راش را نابود می کند و در گرمای تابستان همچنین این درخت ممکن است بر اثر گرمای شدید نیز آسیب ببیند.

اما چوب این درخت که در جنگل راش سوادکوه به وفور در دسترس است، یکی از پرمصرف ترین چوب ها می باشد و در اموری چون ساخت کلبه و منازل روستایی، درب و پنجره، میز و صندلی ، مبل و .. کاربرد مناسبی دارد. زغال و هیزم آن نیز دارای شهرت خاصی است و از آن همچنین برای تولید پارچه های ابریشمی مرغوب و لطیف می توان استفاده کرد.

مسیر دسترسی
در محور فیروزکوه یک خروجی بین شهرک صنعتی شورمست و پل سفید وجود دارد که شما را به لمرز و بعد از آن به فلورد هدایت می کند. با ادامه مسیر به وزملا و درزیکلا خواهد رسید و در صورت ادامه مسیر در نهایت به روستای سنگده می رسید. از این روستا جاده ای خاکی شما را به ابتدای جنگل راش سواد کوه می رساند که پیشنهاد می شود در این جاده از راهنمایی محلی ها نیر استفاده کنید.

بهترین زمان برای سفر
جنگ راش سواد کوه در ارتفاع نسبتا بالاییی واقع شده است و دارای آب و هوای کوهستانی است. بنابراین بهترین فصل سفر برای استفاده از طبیعت این منطقه، اواسط بهار تا اوایل زمستان است.

فصل بهار و تابستان: دارای پوشش سرسبز و طبیعت بسیار زیبا و محبوب طبیعتگردان است.

فصل پاییز: جامه ای رنگارنگ بر تن کرده که به سبب نقاشی طبیعت، گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را گرد خود آورده است.

فصل زمستان: به علت آب و هوای سرد منطقه که از ارتفاع زیاد آن نشات می گیرد کمی آب و هوا اذیت کننده است.

منبع: مجله گردشگری الی گشت