تبیان، دستیار زندگی

تولید ریزغذای پرزدار جهت التیام معده از سیرابی

هر شهر یا کشور با داشتن فرهنگ متفاوت دارای غذاها و خوردنی های متفاوتی می باشد و این تبادل باعث شد سلیقه و ذائقه افراد مختلف جهان عوض شود. حال آنکه غذاهای سنتی ایرانی با داشتن فواید و خواص زیاد رنگ خود را از دست داده اند و غذاهای مختلف امروزه به جای آن ها جایگزین شده اند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیزدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: تولید ریزغذای پرزدار جهت التیام معده از سیرابی
نام ارائه دهنده/دهند گان: زینب اکبری مهر و حدیث سودایی
زمینه و نوع پروژه: تغذیه و سلامت
درجه سختی: دشوار
نام مدرسه: دبیرستان دخترانه میرداماد (دوره اول)

تولید ریز غذای پرزدار جهت التیام معده از سیرابی
 چکیده پروژه
هدف از انجام این پروژه تولید ریزغذای پرزدار جهت التیام معده از سیرابی بود.

 مقدمه
هر شهر یا کشور با داشتن فرهنگ متفاوت دارای غذاها و خوردنی های متفاوتی می باشد و این تبادل باعث شد سلیقه و ذائقه افراد مختلف جهان عوض شود. حال آنکه غذاهای سنتی ایرانی با داشتن فواید و خواص زیاد رنگ خود را از دست داده اند و غذاهای مختلف امروزه به جای آن ها جایگزین شده اند. اغلب این موادی که امروزه درست می شوند خواص و فواید غذاهای قدیمی را ندارد و غذاهای پر حجم و بی خاصیت هستند به همین دلیل معمولا انسان ها دچار بیماری های مختلفی اعم از پوکی استخوان و زخم معده و سرطان های دستگاه گوارش و..... می شوند. امروزه پزشکان برای جبران این کمبود مواد معدنی ایجاد شده؛ از خوردن غذاهای بی خاصیت تجویز قرص های مکمل می کنند. که این قرص خود به طور کامل نمی تواند کمبود ها را رفع کند. گروه پژوهشی تصمیم گرفت تا با استفاده از غذاهای پر خاصیت ولی نه چندان پرطرفدار ماده خوراکی تولید کند که مواد مورد نیاز بدن را تا حدی جبران کند.

 هدف
هدف از انجام این پروژه تولید ریزغذای پرزدار جهت التیام معده از سیرابی بود.

تولید ریز غذای پرزدار جهت التیام معده از سیرابی
 روش
پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی و از لحاظ روش از نوع پژوهش های آزمایشی بود. دانش آموزان ابتدا سیرابی را به آرامی شستند به طوری که پرزهای آن از بین نرود. سپس آن را روی شعله 100 درجه قرار دادند و صبر کردند تا آب جوش آمد و سیرابی کمی نرم تر شد. سپس آن را برای 5 دقیقه قرار دادند تا خنک شود و آن را در مخلوط کن قرار دادند تا سیرابی شکل خمیر مانندی گرفت. در مرحله بعد سیرابی را داخل یخچال گذاشتند تا خراب نشود. در گام بعد سیرابی را داخل دستگاه پودر کن گذاشتند و سیرابی را به قرص تبدیل کردند. در نهایت تست های لازم بر روی قرص ساخته شده انجام گرفت.

 مهارت های کسب شده
1. آشنایی با شیوه انجام کار گروهی
2. آشنایی با شیوه های جستجو در اینترنت
3. آشنایی با شیوه انجام پژوهش و نوشتن مقاله
4. آشنایی با نحوه ارائه گزارش عملکرد
5. آشنایی با روش ایده یابی (توفان مغزی)
6. آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز
7. آشنایی با پروپوزال نویسی
8. آشنایی با نحوه انجام آزمایش

 دانش آموزان در پروژه حاضر از چه ماده ای استفاده کردند؟ سیرابی
1. سیرابی
2. جگر
3. قلو
4. روده

مطالب مرتبط:
دستگاه گوارش پستانداران
معده

تهیه کننده: مهدی رحمانی - تنظیم کننده: محبوبه همت