سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

تاثیر شیر شتر و کاکتوس نوپال بر روی باکتری های اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس

میکروب، میکروارگانیسم، ریزسازواره یا ریزاندامگان جاندارانی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌ شوند. ریزاندامگان شامل باکتری‌ ها، ویروس ‌ها، آغازیان، و برخی قارچ ‌ها هستند. ریزاندامگان ‌ها در همه جا، از آب و هوا گرفته تا خاک، روی پوست بدن و مخاط بدن انسان و جانوران به میزان فراوان وجود دارند. به گونه ‌ای که زندگی برای جانوران و گیاهان، بدون وجود میکروب امکان ‌پذیر نیست. یعنی این میکروب‌ ها فلور نرمال بدن جانوران و موجودات زنده هستند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیزدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: تاثیر شیر شتر و کاکتوس نوپال بر روی باکتری های اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس
نام ارائه دهنده/دهند گان: مینو کبودی و هستی نجات دارابی
زمینه و نوع پروژه: الکترونیک
درجه سختی: دشوار
نام مدرسه: فرزانگان 4

تاثیر شیر شتر و کاکتوس نوپال بر روی باکتری های اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس

 چکیده پروژه
هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر شیر شتر و کاکتوس نوپال بر روی باکتری های اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس بود.

 مقدمه
میکروب، میکروارگانیسم، ریزسازواره یا ریزاندامگان جاندارانی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌ شوند. ریزاندامگان شامل باکتری‌ ها، ویروس ‌ها، آغازیان، و برخی قارچ ‌ها هستند. ریزاندامگان ‌ها در همه جا، از آب و هوا گرفته تا خاک، روی پوست بدن و مخاط بدن انسان و جانوران به میزان فراوان وجود دارند. به گونه ‌ای که زندگی برای جانوران و گیاهان، بدون وجود میکروب امکان ‌پذیر نیست. یعنی این میکروب‌ ها فلور نرمال بدن جانوران و موجودات زنده هستند. به موازات توسعه سریع زندگی بشری، کنترل اثرات مضر میکروارگانیسم ها امری غیر قابل اجتناب شده است، رشد سریع و کنترل نشده میکروارگانیسم ها می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. از زمان عرضه آنتی بیوتیک ها و به کارگیری آن ها در درمان بیماری ها، باکتری ها همواره در تلاش بوده اند که بر اساس قانون انتخاب طبیعی بتوانند نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاومت پیدا کنند. آنتی باکتریال های ارگانیک نقش پررنگی در برابر میکروارگانیسم ها دارند این پروژه به منظور یافت آنتی باکتریال طبیعی در شیر شتر و کاکتوس نوپال آزمایش هایی صورت گرفت و تاثیر این دو ماده بر روی چند باکتری مورد بررسی قرار گرفت.
تاثیر شیر شتر و کاکتوس نوپال بر روی باکتری های اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس
 هدف
هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر شیر شتر و کاکتوس نوپال بر روی باکتری های اشرشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس بود.

روش
پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی و از لحاظ روش از نوع پژوهش های آزمایشی بود. در پژوهش حاضر در دو مرحله عصاره کاکتوس نوپال استخراج شد. در نمونه های مورد آزمایش، دانش آموزان کاکتوس نوپال و شیر شتر را روی باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس و اشرشیا کلی به عنوان آنتی باکتریال طبیعی به کار بردند و در نمونه های شاهد، باکتری های مورد نظر را بدون آنتی باکتریال ارگانیک و بار دیگر با آنتی بیوتیک کشت داده شد.

 مهارت های کسب شده
1. آشنایی با شیوه انجام کار گروهی
2. آشنایی با شیوه های جستجو در اینترنت
3. آشنایی با شیوه انجام پژوهش و نوشتن مقاله
4. آشنایی با نحوه ارائه گزارش عملکرد
5. آشنایی با روش ایده یابی (توفان مغزی)
6. آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز
7. آشنایی با پروپوزال نویسی
8. آشنایی با نحوه انجام آزمایش

مطالب مرتبط:
ساخت کیتوسان آنتی باکتریال
تصویر میکروسکوپی از باکتری هایی که درون بدن انسان زندگی می کنند

تهیه کننده: مهدی رحمانی - تنظیم کننده: محبوبه همت
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین