تبیان، دستیار زندگی

معاون صدا در نشست خبری چهاردهمین جشنواره رادیو مطرح کرد

ارتقای کیفیت تولیدات رادیویی در محک تجربه

شاه آبادی گفت: جشنواره رادیو و اجلاس جهانی صدا فرصتی استثنایی برای ارتقای کیفیت تولیدات رادیویی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
معاون صدای رسانه ملی در نشست خبری چهاردهمین جشنواره رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا که با حضور مدیران شبکه‌های رادیویی و اصحاب رسانه برگزار شد، جشنواره رادیو و اجلاس جهانی صدا را فرصتی استثنایی برای ارتقای کیفیت تولیدات رادیویی دانست.

حمیدرضا شا‌ه‌آبادی با بیان اینکه سیزده دوره برگزاری جشنواره رادیو، یکی از افتخارات حوزه صدا در
ارتقای کیفیت تولیدات رادیویی در محک تجربه
محسوب می‌شود، گفت: پیشکسوتان، تولیدکنندگان، تهیه‌کنندگان و همه برنامه‌سازان رادیو خاطرات خوب و ارزشمندی از برگزاری جشنواره‌های رادیو در ادوار مختلف دارند و برگزاری جشنواره بین‌المللی صدا، نقش اثرگذاری در کیفیت تولیدات رادیو به عنوان رسانه زندگی و همچنین نقش ویژه‌ای در ارتقای سبک زندگی اسلامی- ایرانی دارد.

معاون صدا با اشاره به اینکه رادیو به عنوان رسانه گرم، همواره همراه مردم بوده و مردم نیز به دور از جریانات و جناح‌بندی‌های سیاسی با تهیه‌کنندگان و برنامه‌سازان این رسانه شنیداری اُنس پیدا کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ۱۶ شبکه سراسری و ملی فرصتی برای معاونت صدا است تا ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با نیازها، علایق و سلایق مخاطب پیدا کند و از سوی دیگر نسبت به اعتماد، علاقه و ابراز لطف مردم مسئولیت دارد.

شاه آبادی، نخستین وظیفه مدیران رادیو را ارتقای کیفی برنامه‌ها و ارتباط مردم با آن‌ها دانست و تأکید کرد: چهاردهمین جشنواره رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا ابزار مهم و فرصتی بی‌بدیل و استثنایی برای ارتقای کیفیت تولیدات رادیویی و همچنین حضور تهیه‌کنندگان و برنامه‌سازان است؛ چرا که قدر و منزلت آن‌ها به دلیل اینکه از تصویر به دور هستند کمتر دیده می‌شود و بر همین اساس فرصتی فراهم می‌شود تا از عزیزانی که برنامه‌های جذاب، اثرگذار و مفید برای مردم تولید می‌کنند، قدردانی کنیم.

معاون صدا، سرمایه انسانی را مهمترین ارزش و دارایی رسانه ملی عنوان کرد و افزود: این نیروی تلاش‌گر نیازمند توجه است تا کار را به منصه ظهور برساند و جشنواره کمک می‌کند تا علاوه بر قدردانی از تلاش‌های این عزیزان، بهترین و خلاق‌ترین نیرو‌ها را شناسایی کنیم.

شاه‌آبادی با بیان اینکه بخش داخلی جشنواره رادیو در سه بخش مستقل شامل برنامه‌های مستمر، ویژه و بخش آزاد برگزار می‌شود گفت: از اول تیر تا اول دی ۹۷ برنامه‌های مستمری که در این بازه زمانی شش ماهه ۴۲۰ تهیه‌کننده روی آنتن می‌برند، داوری می‌شوند و به بهترین آثار جوایزی تعلق خواهد گرفت.

او افزود: بخش آزاد شامل موضوعات دفاع مقدس، ایثار، فداکاری، محیط‌زیست و انقلاب اسلامی است و بخش ویژه نیز که شامل شعار سال، آسیب‌های اجتماعی و مناسبت‌های ملی و مذهبی است و علاقه‌مندان می‌توانند در این بخش‌ها شرکت کنند.

معاون صدا با اشاره به اینکه بخش ویژه شامل برنامه‌های مناسبتی، فضای مجازی و رادیو نماست و برای برگزیدگان جوایز ویژه‌ای در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: در بخش آزاد همه کسانی که در حوزه‌های برنامه‌سازی فعالیت دارند، به‌ویژه در شبکه‌های استانی و تولیدکنندگان داخلی فارغ از ضوابط تولیدکنندگان معاونت صدا در این بخش فعالیت خواهند کرد.

شاه‌آبادی با اشاره به اینکه بخش بین‌الملل نیز شامل حوزه‌های مستند، مستند نمایشی، مینی‌فیچر، نمایش کوتاه و ... است، تصریح کرد: برای نخستین بار برنامه‌هایی با محور تولید کاربران و حداکثر در ۶۰ دقیقه در این جشنواره گنجانده شده است.

معاون صدا با بیان اینکه امسال و در این دوره در بخش بین‌الملل هم جوایزی در نظر گرفته شده است و هر برنامه‌ساز داخلی و خارجی تا اول دی ۹۷ فرصت خواهد داشت تا با ارائه حداکثر یک برنامه در جشنواره شرکت کند، گفت: همچنین شبکه‌های رادیویی مراکز استان‌ها، رادیو‌های شهری و شبکه‌های رادیویی برون‌مرزی و برنامه‌سازان معاونت سیاسی می‌توانند در بخش بین‌الملل شرکت کنند و زبان ترجمه متن برنامه‌ها باید انگلیسی و فارسی باشد.

او افزود: ششمین دوره اجلاس جهانی صدا با محور آثار پژوهشی و مقالات برگزار می‌شود و جزئیات آن به زودی اعلام خواهد شد.

شاه‌آبادی در ادامه این نشست خبری با اشاره به اینکه چهاردهمین جشنواره رادیو، چهارم اردیبهشت و مصادف با روز جهانی رادیو برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: جشنواره رادیو فرصت خوبی است تا خلاقیت‌ها، استعداد‌ها و ظرفیت‌های صداوسیما در حوزه تولیدات رادیو بروز پیدا کند و از سوی دیگر این جشنواره فرصتی است تا به استعداد‌ها در تولید آثار رادیویی جهت دهیم و موجب بهبود کیفیت تولیدات رادیویی شویم.

معاون صدا، شرط توفیق بخش بین‌الملل این جشنواره را مستلزم تبلیغات از طریق شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برون‌مرزی، رسانه‌ها، رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور‌های دنیا، اتحادیه رادیو - تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه و... دانست و بر ضرورت تحقق آن تأکید کرد.

شاه‌آبادی تأکید کرد: متأسفانه از ساختار‌های جدید در رادیو بهره‌مند نیستیم و همچنان از ساختار‌های چهارده‌گانه استفاده می‌کنیم و برگزاری بخش بین‌الملل این جشنواره فرصتی را فراهم خواهد کرد تا به استاندارد‌های جهانی نزدیک شویم.

معاون صدا خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های اعطای ترفیعات به تهیه‌کنندگان رادیو، کسب نتیجه از این جشنواره است.

در پایان این مراسم، از سایت جشنواره رادیو رونمایی شد و بر اساس گفته‌های مهدی شاملو مدیر تولید چند رسانه‌ای و فضای مجازی معاونت صدا، برای نخستین بار، فرایند دریافت و چرخه داوری تمامی مراحل جشنواره، به صورت مکانیزه برگزار می‌شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان