تبیان، دستیار زندگی

ادعای بدهی ۱۴۰ میلیون دلاری ایران به هند بابت واردات برنج

یک تاجر هندی گفت، صادر کنندگان برنج هندی، به دلیل عدم پرداخت بدهی ۱۴۰ میلیون دلاری توسط یک وارد کننده ایرانی دچار مشکل شده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
برنج
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری بیزنس لاین، یک تاجر هندی گفت، صادر کنندگان برنج هندی، به دلیل عدم پرداخت بدهی 140 میلیون دلاری توسط یک وارد کننده ایرانی دچار مشکل شده اند.

اتحادیه صادر کنندگان برنج هند هم ادعا کرده که یک شرکت ایرانی دست به کلاهبرداری زده، اما دولت های ایران و هند در حال رسیدگی به این مسئله هستند.

گرونام آرورا، مدیر شرکت صنایع غذایی کوه نور هند گفت: «صادر کنندگان برنج هند 140 میلیون دلار بدهی معوق از ایران دارند.» به گفته ویجای ستیا، رئیس اتحادیه صادر کنندگان برنج هند، یکی از وارد کنندگان ایرانی بدهی زیادی به صادر کنندگان هندی دارد. وی افزود، به نظر می رسد که این شرکت ایرانی این پول ها را بالا کشیده است.

دولت ایران به وارد کنندگان کالاهای اساسی ارز دولتی اختصاص می دهد تا آنها بتوانند پول واردات برنج از هند را پرداخت نماید.

این مقام هندی افزود: «3 صادر کننده هندی شکایتی را نزد ما مطرح کرده اند و ما آن را به سازمان توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی و سفارت هند در تهران ارجاع داده ایم.»

صادر کنندگان هندی همچنین با سفارت ایران دردهلی نو در تماس هستند. یک مقام ارشد سفارت ایران ضمن ارزیابی رقم ادعایی کلاهبرداری شده توسط شرکت ایرانی، به صادر کنندگان هندی قول کمک داده است.

بر اساس آمارهای سازمان توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی هند، شرکت های هندی در طی 3 ماهه نخست سال مالی جاری 426 هزار و 34 تن برنج صادر کرده اند.

در سال مالی 18-2017؛ ایران 877 هزار و 422 تن برنج باسماتی از هند وارد کرده بود. ایران مشتری حدود 25 درصد برنج باسماتی صادراتی هند است.
منبع: خبرگزاری تسنیم