تبیان، دستیار زندگی

از کجا بفهمیم دچار عفونت کلیه شده ایم؟

11 نشانه خاموش عفونت کلیوی

عفونت کلیوی نوعی از عفونت دستگاه ادراری است که به طور معمول در مجرای پیشاب و مثانه آغاز شده و به کلیه سرایت می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
عفونت کلیه

درمان عفونت کلیوی نیازمند دریافت کمک پزشکی است. در صورت عدم درمان مناسب، این شرایط می‌تواند آسیب دائمی به کلیه‌ها را موجب شده یا باکتری‌ها از طریق جریان خون به قسمت‌های دیگر بدن سفر کرده و موجب بروز عفونت‌های خطرناک و تهدیدکننده زندگی شوند. در ادامه با برخی از نشانه‌های عفونت کلیوی بیشتر آشنا می‌شویم.

ادرار خون آلود

بیشتر عفونت‌های کلیوی با باکتری‌هایی که در دستگاه ادراری بالا آمده و وارد مثانه شده‌اند، آغاز می‌شوند. عفونت می‌تواند از مثانه به کلیه‌ها سرایت کند. از آنجایی که زنان نسبت به مردان دارای مجرای پیشاب کوتاه‌تری هستند، در معرض خطر بیشتری برای عفونت‌های دستگاه ادراری قرار دارند و از این رو نسبت به عفونت‌های کلیوی نیز آسیب پذیرتر هستند. رابطه جنسی مکرر یا داشتن رابطه جنسی با افراد مختلف نیز ممکن است خطر ابتلا به عفونت را در زنان افزایش دهد. از آنجایی که بدن با عفونت مبارزه می‌کند ممکن است گلبول‌های قرمز وارد ادرار شده و موجب خون آلود شدن آن شوند.

احساس نیاز به دفع ادرار

عفونت مثانه اولیه بافت‌های این اندام را تحریک می‌کند و احتمالاً نیاز به استفاده هرچه بیشتر از توالت را احساس خواهید کرد. این یکی از نخستین علائم عفونت کلیوی است. مثانه این تحریک را احساس می‌کند و تلاش می‌کند از آن رهایی یابد، از این رو منقبض می‌شود. زمانی که مثانه منقبض می‌شود، احساس نیاز به دفع ادرار را تجربه خواهید کرد، حتی اگر مثانه تقریباً خالی باشد. احساس نیاز به دفع ادرار یکی از نشانه‌های مثانه بیش فعال نیز محسوب می‌شود.

عفونت کلیوی درمان نشده می‌تواند وارد جریان خون شده و کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد. التهاب ناشی از فعالیت باکتری‌ها موجب گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود که افت فشارخون را به همراه داشته و موجب سرگیجه می‌شود


مشکل در تخلیه مثانه

در موارد نادر، مشکلات دفع ادرار ممکن است دلیل علائم عفونت مثانه و کلیه باشد. برای مردان بزرگ شدن پروستات می‌تواند به مثانه فشار وارد کند. برای زنان افتادگی مثانه طی یائسگی ممکن است دلیل اصلی باشد. هر یک از این شرایط می‌تواند از تخلیه کامل مثانه پیشگیری کند. ادرار باقیمانده در مثانه می‌تواند شرایط را برای رشد باکتری‌ها فراهم کرده و به بروز یک عفونت منجر شود. اگر به طور مکرر با عفونت‌های دستگاه ادراری مواجه هستید - به ویژه مردان زیرا احتمال کمتری دارد به این شرایط مبتلا شوند - با پزشک خود درباره مشکلات احتمالی مثانه صحبت کنید.

کمردرد

یک کلیه عفونی متورم و حساس خواهد بود. در این شرایط کلیه می‌تواند به کپسول کلیوی که کلیه‌ها را پوشش می‌دهد، فشار وارد کند. از آنجایی که کلیه‌ها در نزدیکی کمر قرار دارند، درد تیز و مبهم در ناحیه کمر احساس می‌شود.

احساس درد هنگام دفع ادرار

از آنجایی که عفونت کلیوی نوعی از عفونت دستگاه ادراری است، با التهاب در کل این دستگاه مواجه خواهید بود. باکتری‌ها تنها به دیواره داخلی مثانه و کلیه‌ها حمله نمی‌کنند، بلکه به بافت و پایانه‌های عصبی دستگاه ادراری نیز نفوذ می‌کنند و موجب فعال شدن گیرنده‌های درد در این ناحیه می‌شوند.

درد در کشاله ران

مردان ممکن است درد یک عفونت کلیوی را در کشاله ران خود نیز احساس کنند. کلیه‌ها از برخی اعصاب مشابه با ساختارهایی که در نزدیکی کشاله ران قرار گرفته‌اند، برخوردار هستند. به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید مشکلی برای بیضه‌ها رخ داده است، اما اگر با علائم دیگر عفونت دستگاه ادراری مواجه هستید، برای آزمایش عفونت کلیوی به پزشک مراجعه کنید.

ادرار کدر

طی یک عفونت کلیوی، ادرار ممکن است کدر شود. بدن گلبول‌های سفید را برای مبارزه با عفونت ارسال می‌کند. آنچه موجب کدری ادرار می‌شود سلول‌های خون و باکتری‌ها هستند.

یک کلیه عفونی متورم و حساس خواهد بود. در این شرایط کلیه می‌تواند به کپسول کلیوی که کلیه‌ها را پوشش می‌دهد، فشار وارد کند. از آنجایی که کلیه‌ها در نزدیکی کمر قرار دارند، درد تیز و مبهم در ناحیه کمر احساس می‌شود


ادرار بد بو

بوی بد ادرار یکی دیگر از علائم عفونت کلیوی است. این شرایط به واسطه تخمیر باکتری‌ها رخ می‌دهد. اگر تنها با این نشانه مواجه هستید به سرعت نتیجه‌گیری نکنید. ادرار بد بو و کدر می‌تواند نشانه‌ای از کم‌آبی بدن نیز باشد. اگر با نوشیدن آب کافی مشکل برطرف شد، جای نگرانی نیست.

ادرار چرکین

در موارد شدید، ممکن است به واسطه انباشت گلبول‌های سفید و باکتری‌ها با چرک در ادرار مواجه شوید. چرک در ادرار احتمالاً نشان دهنده یک عفونت بد یا آبسه در مثانه است.

سرگیجه

عفونت کلیوی درمان نشده می‌تواند وارد جریان خون شده و کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد. التهاب ناشی از فعالیت باکتری‌ها موجب گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود که افت فشارخون را به همراه داشته و موجب سرگیجه می‌شود. شوک وارده به بدن می‌تواند جدی بوده و به بستری شدن در بیمارستان منجر شود.

تب

عفونت‌های مثانه به طور معمول موجب تب می‌شوند، از این رو افزایش دمای بدن می‌تواند نشان دهنده سرایت عفونت به کلیه‌ها باشد. تشدید فعالیت سیستم ایمنی می‌تواند به افزایش دمای بدن منجر شود.

منبع: عصر ایران
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.