تبیان، دستیار زندگی

تیپ شخصیتی ENFP

ENFP ها افرادی مشتاق، گرم و صمیمی، خوش‌فکر و عمدتاً دارای توانایی‌ های بالقوه زیادی هستند. آن‌ ها در دنیایی از احتمالات زندگی می‌ کنند و وقایع زندگی را با حرارت و سرزندگی دنبال کرده و از اتفاقات آن به وجد می‌ آیند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
تیپ شخصیتی enfp
- شخصی خلاق، با تخیل قوی، پرشور و سرزنده هستید
- زندگی برای شما یک درام هیجان‌ انگیز با انواع و اقسام احتمالات جالب و جذاب است
- بین اطلاعات و رویدادهای مختلف به سرعت ارتباطی معنادار می‌ یابید و در ذهن خود یک الگو شکل می‌ دهید
- نیاز دارید دیگران شما را تحسین و تائید کنند
- با اشتیاق آماده‌ کمک کردن و حمایت از دیگران هستید
- به راحتی خود را با شرایط مختلف سازگار می‌ کنید
- مهارت‌ های کلامی بسیار خوبی دارید و به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌ کنید
- مواجه شدن با موقعیت‌ های ناشناخته را هیجان‌ انگیز می‌ دانید و می‌ توانید به راحتی با این موقعیت‌ ها کنار بیایید

📌 شرح خصوصیات تیپ شخصیتی ENFP
ENFP ها افرادی مشتاق، گرم و صمیمی، خوش‌فکر و عمدتاً دارای توانایی‌های بالقوه زیادی هستند. آن‌ ها در دنیایی از احتمالات زندگی می‌کنند و وقایع زندگی را با حرارت و سرزندگی دنبال کرده و از اتفاقات آن به وجد می‌ آیند. اشتیاق بی حد و حصرشان بیش از سایر تیپ‌ ها آن‌ها را قادر می‌ سازد تا الهام‌ بخش دیگران شده و به آن‌ها شور و انگیزه بدهند. متقاعدسازی دیگران برای ENFPها بسیار ساده است و می‌توانند به آسانی از دیگران مجوزی برای شانه خالی کردن از کاری که دوست ندارند انجام دهند، بگیرند. آن‌ها زندگی را دوست دارند و به آن به‌عنوان یک موهبت ارزشمند می‌نگرند به همین دلیل همواره در تلاش‌ اند تا بهترین بهره را از زندگی ببرند.

نظام ارزشی قوی
ENFPها دارای گستره وسیعی از توانمندی‌ ها و استعدادها هستند و در اکثر اموری که به آن علاقه دارند خوش می‌درخشند. به دلیل اینکه این تیپ افرادی پروژه محور هستند ممکن است در طول زندگی‌ شان چندین بار شغل خود را تغییر دهند و در نتیجه دیگران آن‌ ها را افرادی بی‌ هدف و دمدمی مزاج ببینند. اما در اصل این‌ گونه نیست و ENFP ها به دلیل آنکه نظام ارزشی قدرتمندی دارند و همواره در تلاش‌اند تا مطابق ارزش‌ های شخصی‌ شان زندگی کنند، به عکس تصور عموم، افرادی ثابت قدم و استوار هستند.
در حقیقت آن‌ها تنها کارهایی را انجام می‌دهند که با نظام ارزشی‌ شان سازگاری کامل داشته باشد زیرا برای یک ENFP ضروری است که همواره خود واقعی‌ اش را بدون اجبار بیرونی و بر اساس آنچه خود درست می‌پندارد زندگی کند. آن‌ها در پس هر رویدادی معنایی می‌یابند و دائم در جستجوی صلح درونی هستند و هنگامی به این صلح می‌رسند که ارزش‌های شخصی خود را زندگی کنند.
سفر به درون برای ENFP ها اهمیت زیادی دارد به همین دلیل آن‌ها با احساسی از نگرانی و توجه، دائماً مراقب هستند تا ارتباط خود را با درونشان از دست ندهند. هیجانات عاطفی  ENFPها که نقش مهمی در زندگی آنان ایفا می‌کند و نیز تلاش دائمی آن‌ها برای برقراری صلح و صفای درونی از ENFPها انسان‌هایی با عواطف بسیار قوی و قابل لمس و در نتیجه ارزش‌هایی رشد یافته می‌سازد.

حفظ یکپارچگی درونی
نصفه‌ کاره رها کردن کارها می‌ تواند یکی از مشکلات بالقوه ENFP ها باشد، آن‌ ها باید یاد بگیرند کارهایی را که شروع می‌ کنند، تا به پایان رساندن قطعی آن‌ها دنبال نمایند. برخلاف سایر تیپ‌ های برونگرا، ENFP ها به زمان‌هایی برای خلوت با خویشتن نیاز دارند تا مطمئن شوند که دقیقاً در راستای ارزش‌ های شان پیش می‌روند. در صورتی که آن‌ها بتوانند صلح و صفای درونی خود را تأمین نمایند توفیقات فراوانی کسب خواهند نمود در غیر این صورت ممکن است احتمالات جدید آن‌ها را در میانه انجام کارشان به هیجان آورده و کار را نیمه تمام رها کنند و به سراغ فعالیتی جدید بروند و به این ترتیب هیچ یک از کارهایشان به سرانجامی قطعی نرسد و در نتیجه دستاوردی کسب نکنند.

کمک به رشد توانایی‌ های دیگران
افراد با تیپ شخصیتی ENFP اکثراً از مهارت‌ های ارتباطی قوی برخوردارند. آن‌ها سعی می‌کنند تقلیدِ کسی نباشند و خودِ واقعی‌شان را ارائه دهند. این تیپ در برخورد با دیگران بسیار گرم و صمیمی ظاهر می‌شوند و اهمیت بسیار زیادی برای صحت و پایداری روابط بین فردی خود قائل هستند. برای ENFPها بسیار مهم است که مورد علاقه اطرافیان خود واقع شوند، به همین دلیل گاه برخی از آن‌ها به ویژه در سنین پایین‌ تر برای جلب تائید دیگران در نشان دادن احساس و علاقه خود اغراق نموده و در این راه رفتاری نه چندان صادقانه از خود بروز می‌دهند.
با این حال به محض اینکه ENFP ها نیازشان برای جلب علاقه دیگران را به مسیر صداقت و راستی با خود درونی‌ شان هدایت کنند، آنگاه به خوبی می‌ توانند توانایی‌ های دیگران را رشد داده و برای آنان مفید واقع شوند و خود به‌ خود تائید آن‌ها را نیز کسب خواهند نمود. علاوه بر این‌ها ENFPها توانایی ویژه‌ای در درک و شناخت افراد بعد از مدت کوتاهی رفت و آمد با آن‌ها دارند. آن‌ها این شناخت را به‌طور شهودی کسب می‌کنند و از آن در کنار انعطاف پذیریشان برای بهتر ارتباط برقرار کردن با دیگران استفاده می‌کنند، به گونه‌ ای که می‌توانند با هرکس به شیوه خودش ارتباط بگیرند. (این مهارت مختص تمامی NFهاست)

خیال‌ پرداز و آرمانی
به دلیل اینکه ENFP ها در دنیایی از تخیلات هیجان انگیز زندگی می‌کنند لذا توجه به جزئیاتِ زندگیِ واقعی و روزمره برای آن‌ها مانند انجام یک کار بیهوده و ملال آور است. آن‌ها به کارهایی که شامل جزئیات هستند کمتر توجه می‌کنند و انگار اصلاً خوش ندارند به چنین جزئیاتی توجه کنند و اگر به ناچار مجبور به انجام این‌ مدل کارها بشوند، چندان همراه با رضایت درونی این تیپ نخواهد بود. این بخش از زندگی می‌ تواند برای ENFP ها بسیار چالش‌ برانگیز باشد و حتی اعضای خانواده‌ شان را از آنان عاصی نماید.
ENFP هایی که نتوانسته‌اند شخصیت خود را به رشد مناسبی برسانند و از مسیر درست زندگی خارج‌ شده‌اند ممکن است به افرادی فریبکار تبدیل شوند. مهارت شگفت‌ انگیز آن‌ها در سخنوری و فن بیان در این زمینه به آن‌ها کمک می‌کند تا بسیار متقاعد‌کننده به نظر بیایند و در نتیجه به احتمال زیاد هر آنچه را بخواهند به دست بیاورند. اگرچه اکثر ENFPها از توانایی‌های خود به این شکل سوء‌استفاده نمی‌کنند زیرا این کار با نظام ارزشی و اخلاقی آن‌ها سنخیتی ندارد.
ENFP ها گاه در قضاوت‌ های خود دچار اشتباهات جدی می‌شوند، اگرچه آن‌ها این توانایی خارق‌العاده را دارند که به‌طور شهودی، حقیقتِ ورای افراد و موقعیت‌های مختلف را دریابند اما با این حال زمانی که بخواهند از مشاهدات و اطلاعات خود در نتیجه‌ گیری‌ ها استفاده کنند ممکن است به نتایج اشتباهی برسند که قضاوتشان را تحت شعاع قرار دهد.

توجه به احتمالات جذاب
اگر ENFPها شکیبایی و متمرکز ماندن را نیاموخته باشند، در رضایت از زندگی زناشویی خود دچار مشکل خواهند شد زیرا توجه اصلی آن‌ها دائماً بر رویدادهای احتمالی و هیجان‌ انگیز پیش روست و از آن چه حقیقتاً در حال رخ دادن است غافل می‌شوند و در نتیجه زندگی روزمره برای آن‌ها تبدیل به جریانی خسته‌ کننده می‌شود. با این حال احساس تعلق خاطر قدرتمندی که در ENFPها وجود دارد آن‌ها را پایبند و متعهد به رابطه‌ شان می‌ سازد. باید توجه داشت که اندکی هیجان در زندگی برای ENFPها ضروری است بنابراین سازگاری آن‌ها با افرادی بیشتر است که با تغییر، ریسک‌ پذیری و تجارب جدید مشکلی نداشته باشند.

والدین ENFP
داشتن پدر و مادر با تیپ شخصیتی ENFP می‌تواند برای فرزندان خوشایند باشد. اگرچه فرزندانی که دامنه ترجیحات قضاوتی (J) و حسی (S) آنان زیاد باشد، ممکن است دشواری‌ هایی را در ارتباط با والدین ENFP خود تجربه کنند. چنین فرزندانی ممکن است برداشت شان این باشد که والدین شان دمدمی و بی‌ ثبات هستند و ازآنجایی‌که سبک زندگی پر افت و خیز والدین ENFP خود را درک نمی‌کنند، انگار که در گرداب زندگی پر تلاطم آن‌ ها رها شده‌اند و از این رو درک خواسته حقیقی والدین برای آن‌ها بسیار دشوار است. پدر یا مادر با تیپ شخصیتی ENFP گاهی می‌خواهد نقش صمیمی‌ترین یار را برای فرزندش ایفا کند و گاه از موضع قدرت یک پدر یا مادر با او رفتار می‌کند، اما در کنار تمام مواردی که گفته شد، مسئله‌ای که عمیقاً بر فرزندان آن‌ها اثرگذار است، ثبات و پافشاری ENFPها بر «نظام ارزشی‌شان» است که آن را با لذتی ناب از شادمانه زیستن همراه می‌کنند.

به دنبال معنا و مفهوم در کارها
ENFP ها عمدتاً مردمانی شاد و سرخوش هستند اما در صورتی که برای انجام کاری، با یک برنامه‌ ریزی دقیق و سخت‌ گیرانه محدود شوند و یا مأموریت‌ های پیش پا افتاده‌ ای که برای شان کوچک‌ ترین معنایی ندارد به آن‌ها محول شود لحظات سختی را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل موقعیت شغلی ایده آل برای ENFP ها جایی است که در آن استقلال و انعطاف بالایی به آن‌ها داده شود تا بتوانند به طور مستقیم با ایده‌ ها و مفاهیم مورد نظرشان ارتباط داشته و با تعداد زیادی از افراد تعامل داشته باشند. بسیاری از ENFP ها کار و تجارت آزاد را به‌عنوان شغل خود بر می‌گزینند. آن‌ها این قابلیت را دارند که بدون کوچک‌ ترین نیازی به یک مافوق متخصص، بالاترین سوددهی و بهره‌ وری را در کاری که به آن علاقه‌ مند هستند به دست آورند.

عدم تمایل به مسلط شدن روی دیگران
به دلیل اینکه ENFP ها افرادی حساس هستند و اغلب در حال زیر نظر گرفتن محیط اطراف هستند گاهی ممکن است در اثر این حساسیت و مراقبت زیاد نسبت به اتفاقات اطراف دچار تنش‌های عضلانی شوند. (درون‌ ریزی حساسیت و بروز آن به شکل اسپاسم عضلانی). آن‌ها نیاز شدیدی به استقلال عمل دارند و از زیر نظر قرار گرفتن و محدود شدن بیزارند. اگرچه آن‌ها به وحدت درونی با خودشان باور دارند و مراقبت زیادی بر نفس و ارزش‌ های خود دارند اما روش آن‌ها در برخورد با دیگران متفاوت است و به هیچ وجه قصد کنترل کردن کسی را ندارند اما همان‌طور که خودشان از اجبار و وابستگی گریزان‌اند، دیگران را نیز به فرار از وابستگی و رهایی از اسارت و اجبار تشویق می‌کنند.
ENFPها اشخاصی خوش‌ برخورد، حساس و مردم دوست هستند که در کارزار زندگی دل به دریا زده و از کسب تجارب جدید هراسی به خود راه نمی‌دهند. توانایی آن‌ها شامل طیف وسیعی از قابلیت‌هاست و در صورتی که بتوانند صلح درونی‌ شان را تأمین کنند و بر انجام کارهایشان تا به اتمام رساندن آن‌ها متمرکز و مصمم بمانند، می‌توانند از این توانمندی‌ ها برای بهبود زندگی خودشان و نزدیکان شان به خوبی بهره ببرند.
کارکرد اصلی یک ENFP شهودی برونگراست، به طوری که آن‌ها اطلاعات محیط اطراف را به‌صورت شمی و با در نظر گرفتن تصویر جامع دریافت می‌کنند. کارکرد کمکی‌ شان نیز احساسی درونگرایانه است. بر این اساس با امور بر پایه احساسی که به آن‌ ها دست می‌دهد برخورد می‌کنند و به این توجه دارند که امور تا چه اندازه با نظام ارزش‌ های آن‌ها سازگار است.

📌 خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ENFP
اگر تیپ شخصیتی شما ENFP است خصوصیات و ویژگی‌ های کلی زیر می‌تواند در مورد شما صادق باشد:
- مایل‌ اید در آنِ واحد پروژه‌ های متعددی را در دست داشته باشید.
- افرادی شایسته و توانمند هستید.
- مهارت‌ های ارتباطی بالایی دارید، روابط گرمی با انسان‌ها دارید و مشتاقانه با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید.
- از بینش عمیقی نسبت به انسان‌ها و روابط با آن‌ها برخوردارید.
- معمولا نیازهای دیگران را در اولویت قرار می‌ دهید و مشتاق کمک کردن به انسان‌ ها هستید.
- ایده‌ ها و برنامه‌ های تان معطوف به آینده است.
- از انجام کارهای تکراری و روزمره دل خوشی ندارید.
- برای حفظ انگیزه‌ تان نیاز دارید که مورد تائید و تحسین سایرین قرار بگیرید.
- رفتاری مشارکتی و دوستانه با سایر افراد دارید.
- اشخاصی خلاق و پر نشاط هستید.
- مهارت‌ های ارتباطیِ کلامی و نوشتاری بالایی دارید.
- رهبران ذاتی هستید اما علاقه‌ای به تسلط بر دیگران ندارید.
- از محدود شدن و مورد نسلط قرار گرفتن متنفرید.
- می‌توانید از شهود خود برای منطقی فکر کردن و بی‌ طرفانه قضاوت کردن استفاده نمائید.
- معمولا قادرید به‌ خوبی ایده‌ ها و نظریاتِ پیچیده را درک ‌کنید.

📌 مشاغل مناسب برای تیپ شخصیتی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
- مشاور
- روانشناس
- کارآفرین
- بازیگر
- معلم
- سیاستمدار
- نویسنده، روزنامه‌نگار
- گزارشگر تلوزیون
- دانشمند
- مهندس
- هنرمند، هنرپیشه

نقاط ضعف و قوت تیپ شخصیتی ENFP
📌 نقاط قوت تیپ شخصیتی ENFP شامل موارد زیر است:
- مهارت‌ های ارتباطی بسیار قوی دارند
- بصیرت و هوشمندی فوق‌ العاده‌ ای در رابطه با افراد و نیات و انگیزه‌ های آنان دارند
- می‌ توانند انگیزه‌‌ دهنده و الهام بخش دیگران در رشد و پیشرفت باشند
- افرادی خوش برخورد هستند و علاقه و محبت خود را به گرمی ابراز می‌کنند
- سایرین از بودن در کنار آنان لذت می‌ برند، آن‌ ها افرادی پر انرژی و با احساس هستند و ذوق و قریحه و حس شوخ طبعی بالایی دارند. این تیپ با دید مثبت خود امیدوارانه به آینده می‌نگرند
- در تلاش‌ اند تا موقعیت‌ های «برد - برد» ایجاد کنند
- برای برآورده نمودن نیازهای دیگران تلاش زیادی می‌کنند
- اغلب متعهد و وفادار هستند

📌 نقاط ضعف تیپ شخصیتی ENFP شامل موارد زیر است:
- شور و اشتیاق بیش از حد آن‌ ها در انجام کارها و دنبال کردن آرمان‌ ها ممکن است باعث شود از واقعیات فاصله بگیرند.
- آن‌ها تمایلی به انجام کارهای روزمره که به زعم خودشان خسته‌ کننده است ندارند، کارهایی از قبیل پرداخت قبوض، تمیز کردن خانه و…
- قادر به بیرون آمدن از رابطه‌ های بد و ناکارآمد نیستند و این امر ممکن است تا تخریب کامل روحیه آنان پیش برود.
- از انتقاد و جر و بحث متنفرند.
- به نیازهای خود توجه کافی ندارند.
- از آن‌جائی‌که دائم به دنبال کمال در روابط خود هستند ممکن است روابط متعدد را تجربه کنند به این امید که رابطه‌ مطلوب خود را بیابند.
- ممکن است به سادگی حوصله‌ شان از انجام کاری که به آن مشغول‌ اند سر برود.

مطالب مرتبط:
تیپ شخصیتی ENFJ
تیپ شخصیتی INFJ
تیپ شخصیتی INFP

منبع: http://typeshenasi.com