تبیان، دستیار زندگی

افشای مدرسه‌داری برخی شخصیت‌های سیاسی

خبر «افشای مدرسه‌داری برخی شخصیت‌های سیاسی، تبلیغ برگزاری اردو در کشور امارات و انگلیس» در تاریخ سوم تیر ماه در این خبرگزاری منتشر شد و حالا آموزش و پرورش پس از گذشت بیش از ۲ ماه جوابیه‌ای را برای این خبر ارسال کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مدرسه
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزارت آموزش و پرورش با ارسال جوابیه‌ای به خبر «افشای مدرسه‌داری برخی شخصیت‌های سیاسی / تبلیغ برگزاری اردو در امارات و انگلیس» پاسخ داده است.

در این خبر ابراهیم سحرخیز - معاون سابق وزارت آموزش و پرورش عنوان کرده بود؛ برخی مدارس غیر دولتی متعلق به وزرای آموزش و پرورش، معاونین وزرا، شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان مجلس هستند که گاه برای رد گم‌کنی مدرسه را به نام همسرشان زده‌اند. او تاکید کرده بود که، برخی مدارس غیردولتی در تبلیغات خود از برگزاری اردو‌هایی برای آموزش زبان در برخی کشورها از جمله امارات و انگلیس خبر می‌دهند که از آموزش و پرورش هم مجوز ندارند.

در جوابیه‌ای که وزارت آموزش و پرورش به این خبر ارسال کرده، آمده است:

صدور مجوز تاسیس مدرسه، مرکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی و آموزش از راه دور برابر مفاد قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش غیردولتی مصوب مجلس شورای اسلامی و تاییدیه هیئت گزینش و حراست استان بدون در نظر گرفتن عنوان پست و مسئولیت افراد است، لذا ارائه مجوز فعالیت آموزشی به افراد ذیصلاح با مسئولیت حقیقی یا حقوقی اعطا می‌شود.

برگزاری هرگونه اردوی دانش‌آموزی در داخل یا خارج از کشور منوط به اخذ مجوز مطابق دستور‌العمل‌های معاونت پرورشی است در صورت اجرای چنین فعالیت‌هایی بدون اخذ مجوز‌های قانونی، این روند مورد تایید نبود و در صورت ارائه گزارش مطابق ماده 34 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در شورای نظارت استان مطرح و اقدام خواهد شد.

ورود اشخاص با عنوان کارشناس مسائل آموزش به مدارس بدون داشتن تاییدیه هیئت گزینش و حراست ممنوع بوده و در صورت ارائه گزارش مطابق همان قانون در شورای نظارت استان مطرح و تصمیم‌گیری خواهد شد.

شهریه مدارس غیردولتی مطابق ماده 15 و 16 قانون و براساس الگوی تعیین نرخ شهریه محاسبه و به مدارس غیردولتی کشور ابلاغ می‌شود. در صورت تخلف موسس و دریافت شهریه اضافی از اولیای دانش‌آموز موضوع در شورای نظارت استان مطرح و برابر مفاد ماده 34 قانون تصمیم‌گیری خواهد شد.

در همین راستا سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی سامانه رسیدگی به شکایات را طراحی و در اسرع وقت به شکایات اولیای دانش‌آموزان رسیدگی می‌شود.
منبع: خبرگزاری تسنیم