تبیان، دستیار زندگی

سیزدهمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان و آوازخوانی برای داوران

در سیزدهمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان شرکت‌کنندگان در بخش آواز در تالار رودکی نغمه‌سرایی کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
سیزدهمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان و آوازخوانی برای داوران
روز جمعه نهم شهریور شرکت‌کنندگان در بخش آوازِ دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در تالار رودکی روی صحنه رفتند تا در مقابل هیأت داورانی متشکل از حمیدرضا نوربخش، هنگامه اخوان، علی‌اصغر شاه‌زیدی و مظفر شفیعی تکنیک‌های آوازی‌شان را ارائه دهند.

براساس این گزارش، جشنواره در بخش آوازی کار خود را با حضور پنج شرکت‌کننده در رده سنی الف شروع کرد و محسن حاتم‌پور قجزی، مجتبی حیدرپور، امیرحسین خانلقی، پارسا خائف و علی سبحانی به نوبت نغمه‌های خود را سر دادند.

در این روز از جشنواره همچون سایر بخش‌ها داوران با حساسیت و دقت نظر ویژه‌ای نظرات خود را عنوان و برای هر هنرجو در حدود 15 دقیقه یا حتی در مواردی بیش از این زمان صرف کردند تا با کاهش استرس شرکت‌کنندگان تنش‌هایی را که در اثر اضطراب صحنه به حنجره آن‌ها تحمیل می‌شد کاهش دهند و هنرجویان با آسودگی خیال و ذهن آرامتری به اجرای برنامه بپردازند.

جشنواره موسیقی جوان در بخش آوازی در رده سنی ب کار خود را با شش شرکت‌کننده ادامه داد و محمدمجتبی حسام محمودی‌نژاد، سجاد حسین‌زاده، مهدی صفی‌لو، محمد طارمی، پوریا علیزاده نمین و امیرحسین فلاح دقایقی در صحنه رودکی آوازخوانی کردند.

پس از استراحتی کوتاه داوران و شرکت‌کنندگان مجددا در تالار رودکی حاضر شدند. 


در بخش پایانی آواز شرکت‌کنندگان در رده سنی ج به اجرای برنامه پرداختند. حمید پایدار، احسان تحویلداری، عماد توکلی، سیدمحمدحسین رضازاده، حامد رنجبر، رضا شکری، محمدجواد طالبی نجف‌آبادی، پوریا عابدینی و محمد کوزه‌گر به ترتیب آثار خود را اجرا کردند.

آیین اختتامیه جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش‌های موسیقی دستگاهی ایران و کلاسیک شامگاه یکشنبه هجدهم شهریور از ساعت۲۰ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

برخی صدای فوق‌العاده‌ای داشتند اما بلد نبودند از آن استفاده کنند


هنگامه اخوان از اعضای هیئت داوران بخش آواز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در خصوص کیفیت اجراها گفت: آواز بسیار سخت است و هر کسی نمی‌تواند در آن موفق شود. برخی از شرکت‌کنندگان صداهای فوق‌العاده‌ای داشتند اما بلد نبودند از آن به خوبی استفاده کنند. در مجموع از نظر من همگی عالی بودند، اما باید از آن‌ها حمایت شود و این حمایت باید هم مالی و هم آموزشی باشد.

او همچنین درباره جشنواره موسیقی جوان بیان کرد: جشنواره بسیار خوب است، بهتر می‌شود اگر از برگزیدگان حمایت شود و آن‌ها پس از جشنواره رها نشوند. ما باید از نظر آموزشی حمایت‌شان کنیم و دولت نیز از نظر مالی حمایت‌شان کند تا در مسیر پیشرفت باقی بمانند.

هیچ رشته موسیقی سخت‌تر از آواز نیست 


علی‌اصغر شاه­زیدی نیز درباره اجراهای این روز گفت: می‌توان گفت به طور نسبی اجراهای خوبی را شاهد بودیم. برخی استعداد داشتند و در آینده می‌توان به آن‌ها امیدوار بود. فکر می‌کنم امسال مقداری از سال گذشته بهتر بود. هر چه از روی جشنواره می‌گذرد، شرکت‌کنندگان تجربه بیشتری کسب می‌کنند و باعث به بار نشستن زحمات جشنواره می‌شوند. نباید برگزیدگان پس از جشنواره رها شوند، باید حمایت شوند و بتوانند در عرصه حضور پیدا کنند. هیچ رشته موسیقی سخت‌تر از آواز نیست، چرا که پارامترهای مختلفی باید در آن رعایت شود.

او نقش نهاد جشنواره را چنین دانست: نقش جشنواره بسیار عالی و قابل احترام است. به طور کلی همه چیز خوب بود. تیم جشنواره همگی کوشا هستند و می‌خواهند اتفاق خوبی رقم بخورد.

نمی‌دانم چرا گروه سنی ب آن طور که باید نبودند


مظفر شفیعی هم در خصوص کیفیت اجراها گفت: گروه سنی الف و ج در سطح خوبی قرار داشتند. در مجموع از حد انتظارمان بالاتر بودند. در قسمت مقدماتی ناامید بودم، اما با دیدن اجراهای امروز غافل‌گیر شدم. نمی‌دانم چرا گروه سنی ب آن طور که باید نبودند. اجراهای امسال نسبت به سال گذشته بسیار بهتر بود. 

او درخصوص دبیر جشنواره اشاره کرد: نقش دبیرخانه و دبیر جشنواره عالی است. یکی از حسن‌های جشنواره موسیقی جوان حضور دکتر اسعدی است. در مجموع تمام اعضای برگزاری جشنواره عالی هستند و در حال حاضر این جشنواره یکی از بهترین جشنواره‌ها است، امیدواریم همین‌طور دلگرم به فعالیتش ادامه دهد.

برای برگزیدگان سال‌های قبل اتفاق‌های خوبی افتاد


حمیدرضا نوربخش از اعضای هیأت داروان بخش آواز و مدیرعامل خانه موسیقی درخصوص اجراهای این روز چنین گفت: امسال اجراهای خوبی داشتیم. گروه الف و ج سطح خوبی داشتند، اما گروه سنی ب متوسط بود. در مجموع می‌توان گفت امیدوارکننده بود. جشنواره هر سال روند بهتری را طی می‌کند و انگیزه بیشتری به شرکت‌کنندگان می‌دهد. برای برگزیدگان سال‌های قبل اتفاق‌های خوبی افتاد و همین هم برای دیگران تشویق‌کننده بود. صداهای خوبی داشتند و ردیف‌ها را آموخته بودند. به طور عمده بیشتر از توانایی و صدا، دانش ردیف مطرح بود و همین باعث شد کسانی که تسلط نداشتند امتیاز کسب نکنند. بیشتر شرکت‌کنندگان از شهرستان بودند و داشتن این حد دانش موسیقیایی باعث خرسندی است.

او به نقش دبیرخانه جشنواره ملی موسیقی جوان اشاره کرد و گفت: نقش دبیرخانه خیلی خوب بود. ارتباطی که در مدت زمان طولانی به طور مستمر با بچه‌ها وجود دارد و پیگیری‌هایی که انجام می‌شود، نشان از نقش موثر و فعال دبیرخانه دارد. این به یک مقطع محدود نیست و هر سال بهتر می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا