تبیان، دستیار زندگی

عطاالله صفرپور آخرین بازمانده نسل قدیم سیاه بازی درگذشت

عطاالله صفرپور، هنرمند گرگانی و آخرین بازمانده نسل قدیم سیاه بازی ایران، صبح امروز 10 شهریورماه درگذشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
عطاالله صفرپور

عطاالله صفرپور است سیاه باز برجسته ایران که در اثر بیماری ریه در آی سی یو بیمارستان فلسفی گرگان بستری بود، صبح امروز 10 شهریورماه درگذشت.

او متولد ۱۳۲۴ در شهر گرگان بود و از سال ۱۳۳۲ با اجرای نمایش "سرباز عیالوار" وارد عرصه بازیگری تئاتر شد. گرایش اصلی این هنرمند در تئاتر، نمایش روحوضی بوده و از او می‌توان به عنوان یکی از برجسته‌ترین سیاه بازان ایران در دهه‌های اخیر یاد کرد. صمدپور از سال ۱۳۴۶ به عنوان بازیگر وارد رادیو گرگان شد و سپس به عنوان نویسنده و کارگردان فعالیت کرد.

عطاالله صفرپور همکاری‌هایی با رادیو تهران، رادیو جوان و رادیو فرهنگ داشته ‌است و از دیگر فعالیت‌هایش می‌توان به ساخت بیش از ۵۰ میان پرده تلویزیونی، آموزشی، ترویجی، کشاورزی و بیش از ۳۰ میان پرده اجتماعی و ساخت دو فیلم بلند تلویزیونی اشاره کرد.

بازی در فیلم "ابر و آفتاب" و "دختری به نام تندر" و بازی در سریال‌های "رسم عاشقی"، "شمشادخان"، "گلشیفته" و "پایتخت چهار" از جمله آثار این هنرمند است.

شرکت در اولین، سومین، پنجمین، ششمین و هفتمین جشنواره نمایش‌های سنتی، آیینی و مذهبی و دریافت دیپلم افتخار و دریافت تندیس در جشنواره‌های ذکر شده، از افتخارات صفرپور بوده است و همچنین او در هفتمین جشنواره سراسری تئاتر فجر از سوی هیئت داوران به عنوان بازیگر دوم انتخاب شد. شرکت در دهمین جشنواره تئاتر فجر در بخش جشنواره جشنواره‌ها و دریافت دیپلم افتخار بهترین بازیگر، شرکت در پنجمین و ششمین جشنواره هنری ادبی روستا و دریافت دیپلم افتخار و تجلیل در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار از دیگر موفقیت‌های عطاالله صفرپور بوده است.

مراسم تشییع جنازه این هنرمند صبح روز یکشنبه 11 شهریور ماه ساعت 9 از روبروی تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار خواهد شد.

منبع: هنر آنلاین