تبیان، دستیار زندگی

استراتژی‌های آموزش زبان دوم به کودک

بهترین روش‌های آموزش زبان خارجی به کودک

آیا شما هم مشتاق آموزش زبان خارجی به کودک خود هستید؟ تمایل به آموزش زبان خارجی به کودک و یادگیری آن در سراسر جهان روز به روز بیشتر می‌شود. با توجه به مزایای بسیاری که دو زبانه بودن دارد، والدین به دنبال این هستند که بهترین روش آموزش زبان به کودکان را پیدا کنند. با برخی از استراتژی‌های آموزش زبان دوم به کودک در ادامه آشنا می‌شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آموزش زبان، کودکانف یادگیری، زبان مادری، تمرین، یادگیری، خانواده ایرانی، تربیت کودک

روش‌های مفید آموزش زبان خارجی به کودک

۱ـ آموزش زبان را در سن کم شروع کنید
اولین قدم برای آموزش زبان خارجی به کودک این است که هر چه سریع‌تر کودک را با محیط یادگیری زبان آشنا کنید. از همین الان شروع کنید، مهم نیست که فرزند شما چند سال دارد. حتی نوزادان هم در صورتی که از همان ابتدای تولد در معرض زبان دوم قرار داشته باشند، به راحتی می‌توانند آن را یاد بگیرند. بسیاری بر اساس دوره بحرانی (Critical Period) استدلال می‌کنند که توانایی کودک در زمینه یادگیری زبان با افزایش سن او کاهش پیدا می‌کند. البته به این معنا نیست که بچه‌های بزرگتر قادر به یادگیری زبان نیستند؛ بلکه ممکن است سرعت یادگیری آنها کاهش پیدا کند یا آموزش به آنها سخت‌تر باشد.

۲ـ با آموزش مبانی اولیه شروع کنید
در صورتی که به زبان مورد نظر تسلط ندارید، می‌توانید از آموزش مبانی اولیه شروع کنید. شنیدن زبان هدف گوش بچه‌ها را با صدا‌های مختلف آشنا می‌کند. رنگ‌ها و اشکال را با هم یاد بگیرید، محاسبات را با هم انجام دهید و با یکدیگر شعر و آواز بخوانید. به چیز‌هایی که در اطراف خانه می‌بینید، توجه کرده و آنها را شناسایی کنید. یکی از موثرترین راه‌های آموزش زبان به کودک، گوش دادن به موسیقی است. مشارکت در کار‌هایی که برای کودک، سرگرم‌کننده است هم روش موثری در آموزش زبان است. زمانی که کودک در حال آواز خواندن یا نقاشی کشیدن است، می‌توانید عبارات و جملات را به او بیاموزید.

۳ـ استفاده از منابع زبان خارجی
کتاب‌های زبان خارجی، برنامه‌های کاربردی مربوط به یادگیری زبان، برنامه‌های آموزش زبان آنلاین را تهیه کنید. زمان‌هایی را اختصاص دهید تا کودک برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های کارتونی مورد علاقه خود را به زبان انگلیسی مشاهده کند.

۴ـ استفاده از اهرم‌های جانبی یادگیری زبان
زمانی که به زبان دوم صحبت نمی‌کنید، استفاده از کمک‌های بیرونی و جانبی نقش موثری در یادگیری زبان دارد. سعی کنید کودک را در یکی از کلاس‌هایی که به روش غوطه‌وری به آموزش زبان می‌پردازد، ثبت نام کنید. سعی کنید معلم کودک، شخصی باشد که به زبان مقصد صحبت می‌کند و اهل همان کشور مقصد باشد و قصد دارد زبان مادری خود را به کودک شما بیاموزد.

۵ـ یافتن فرصت برای تمرین زبان مقصد
در حالی که کلاس‌های زبان، گروه‌های مختلف و دیگر مواد آموزشی مبنای خوبی برای یادگیری زبان به وجود می‌آورند، اما باید به دنبال راه‌هایی بود که کودک آموخته‌های خود را به مرحله عمل و اجرا درآورد. شنیدن ساده یا یادگرفتن مکالمات به تنهایی کافی نیست، کودکان باید بتوانند بر زبان تسلط پیدا کنند. استخدام یک پرستار دو زبانه یا در ارتباط بودن با کودکی که به زبان مقصد صحبت می‌کند و دعوت کردن او به خانه، می‌تواند تاثیر مهمی در یادگیری کودک داشته باشد. گفت و گو و تعامل کودک با فردی که به زبان مادری صحبت می‌کند، به کودک کمک می‌کند که زبان را به طور طبیعی یاد بگیرد و زمان بیشتری را برای تمرین داشته باشد. به گروه‌های اجتماعی‌ که در آن افراد به زبان مقصد صحبت می‌کنند، بپیوندید یا به کشور‌هایی سفر کنید که به زبان مقصد در آن صحبت می‌شود.
منبع : کودکت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.