سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

تیپ شخصیتی ISFP

ISFP ها در دنیایی از احتمالات مادی و فیزیکی زندگی می‌ کنند. آن‌ ها به شکلی هوشمندانه با محیط پیرامون خود و هر آن چه به حواس پنج‌ گانه‌ شان مربوط است ارتباط قوی برقرار می‌ کنند، از رنگ، بو، شکل و اندازه گرفته تا طعم، صدا، شدت و بزرگی.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
تیپ شخصیتی isfp
- فردی حساس، آرام و تودار و در عین حال صمیمی و مهربان هستید.
- نسبت به محیط اطراف خود بسیار حساس و آگاه هستید و زندگی در لحظه را غنیمت می‌ شمارید.
- دوست دارید خلوت و تنهایی خود را داشته باشید و کارها را مطابق میل خود پیش ببرید.
- ارزش‌ های درونی و باورهای قوی مخصوص خودتان را دارید و نسبت به این باورها کاملا پایبند و متعهد هستید.
- نسبت به افراد مهم و ارزشمند زندگی‌ تان بسیار وفادار و حمایت‌ گر هستید.
- از اختلاف‌ نظر و مشاجره بیزارید و معمولا از تعارض و اختلاف دوری می‌ کنید.
- عقاید و نظرات خود را به دیگران تحمیل نمی‌ کنید.

📌 شرح خصوصیات تیپ شخصیتی ISFP
ISFPها در دنیایی از احتمالات مادی و فیزیکی زندگی می‌کنند. آن‌ ها به شکلی هوشمندانه با محیط پیرامون خود و هر آن چه به حواس پنج‌ گانه‌ شان مربوط است ارتباط قوی برقرار می‌ک نند، از رنگ، بو، شکل و اندازه گرفته تا طعم، صدا، شدت و بزرگی.
آن‌ ها درک بالایی از زیبایی دارند و نسبت به محیط اطراف شان دارای نوعی نگاه هنری و زیبا شناسانه هستند. به همین دلیل این تیپ اغلب می‌ تواند در زمینه‌ های هنری فعالیت داشته باشد چون ISFP ها استعداد بسیار زیادی در خلق آثار هنری تأثیر گذار دارند.

ارزش‌ های درونی قوی
این افراد مجموعه‌ای از ارزش‌ های درونی و اعتقادات راسخ در مورد امور دارند و پیروی از این ارزش‌ ها را سرلوحه‌ زندگی‌ شان قرار می‌ دهند. آن‌ها کاری را انجام می‌ دهند که احساس می‌ کنند درست است، در این صورت وجدان شان آسوده است چون مطابق ارزش‌ های درونی‌ شان زندگی کرده‌ اند.
ISFP ها معمولاً حافظ نظام ارزشی درونی‌ شان هستند و در برابر مواردی که با این ارزش‌ ها منافات داشته باشند ایستادگی خواهند کرد. آن‌ ها مشاغلی را برای کار کردن انتخاب می‌ کنند که در آن از آزادی عمل کافی برخوردار باشند تا بتوانند کارها را به شیوه‌ دلخواه خودشان انجام دهند.
ISFP ها افرادی آرام و بعضاً گوشه‌ گیر هستند و شناختن آن‌ ها برای افراد تازه‌ وارد ممکن است دشوار باشد. این افراد معمولاً به وضوح در مورد ایده‌ ها و احساسات درونی‌ شان صحبت نمی‌ کنند و معمولاً به دنبال فرصتی می‌ گردند تا هر موقع احساس راحتی کردند در مورد باورهای درونی‌ شان صحبت کنند، البته شاید هیچ‌ وقت این کار را انجام ندهند مگر با آشنایان و نزدیکانی که کاملاً مورد اعتماد آن‌ ها هستند.

صمیمی و مهربان
ISFP ها افرادی مهربان و خوش‌ قلب هستند رفتار و منش متین و با وقاری دارند و معمولاً روحیه‌ ای حساس دارند و ممکن است نسبت به انتقادات و بازخوردهای صریح دیگران آسیب‌ پذیر و شکننده باشند. آن‌ ها دوست دارند باعث و بانی خیر و شادی برای سایرین شوند و در انجام دادن کارهای مورد علاقه‌ شان سخت‌کوشی فراوانی به خرج می‌ دهند، خصوصاً اگر مسئولیتی باشد که به آن باور دارند.
همان‌ طور که گفته شد ISFP ها از نظر زیبایی‌ شناسی تسلط خیلی خوبی روی محیط اطراف شان دارند. آن‌ها معمولاً علاقه‌ بسیار زیادی به حیوانات دارند و از دیدن زیبایی‌ های بصری موجود در طبیعت بسیار لذت می‌ برند.
ISFP ها دوست ندارند کپی یا تقلید از دیگران باشند، آن‌ ها معمولاً افرادی اصیل و مستقل هستند که به فضا و حریم شخصی کافی نیاز دارند. آن‌ ها به افرادی که برای دوستی با آنان و شناخت تدریجی ISFP ها وقت صرف می‌ کنند بسیار احترام می‌ گذارند.

واقع‌ بین و اهل عمل
این تیپ دوست دارد دیگران آن‌ ها را در رسیدن به اهداف شخصی‌ شان حمایت کنند و اجازه دهند راهی را که ISFP ها برای خودشان مناسب می‌ دانند طی کنند. در صورتی که دیگران شناخت کافی از خصوصیات ISFP ها نداشته باشند ممکن است تصور کنند آن‌ ها افرادی بی‌ خیال و لاقید هستند.
در حالی که موضوع کاملاً برعکس است و  ISFPها زندگی‌ شان را کاملاً جدی می‌گیرند اما برای رسیدن به اهداف، روش منحصر به‌ فرد خودشان را دارند. آن‌ ها به طور مداوم مشغول جمع‌ آوری اطلاعات از محیط اطراف خود هستند و آن‌ ها را به کمک نظام ارزشی خودشان ارزیابی می‌ک نند تا به درک عمیق‌ تری از محیطی که در آن زندگی می‌ کنند و اصول مرتبط با آن برسند.
ISFP ها افرادی عمل‌ گرا و اهل اقدام هستند و معمولاً با موضوعات تئوریک و ایده‌ های انتزاعی میانه خوبی ندارند مگر این که کاربردی واقعی برای آن‌ها پیدا کنند. این افراد زمانی بهتر می‌توانند موضوعات را یاد بگیرند که خودشان مستقیماً آن را امتحان کنند و از طریق «انجام دادن» آن را یاد بگیرند در نتیجه ممکن است در محیط‌های آموزشی با متد سنتی که تأکید روی مباحث تئوریک و مطالعاتی است چندان راحت نباشند.

تصمیم‌ گیری بر اساس اعتقادات درونی محکم
ISFP ها با ارزیابی‌ های منطقی و بی‌طرفانه میانه خوبی ندارند و مایل نیستند تصمیم‌ گیری‌ ها صرفاً بر اساس منطق خشک‌ و خالی صورت بگیرند. در واقع نظام ارزشی آن‌ ها ایجاب می‌ کند که تصمیمات بر اساس باورها و اعتقادات درونی مورد سنجش قرار بگیرند نه صرفاً بر اساس معیارها و استانداردهای منطقی.
ISFP ها افرادی با درک و ملاحظه نسبت به سایرین هستند و حواس شان نسبت به اتفاقات اطراف جمع است. ذهن آن‌ ها به طور مداوم در حال دریافت اطلاعات تازه نسبت به محیط و افراد حاضر در آن است و دائماً در تلاش‌ اند تا معنی اتفاقاتی که در اطراف شان می‌ افتد را بفهمند. آن‌ ها در بیش‌ تر مواقع به طرز عجیبی برداشت‌ های درستی در مورد سایرین دارد.
ISFP ها افرادی گرم و صمیمی هستند و به خوبی می‌ توانند به ابراز احساسات دیگران پاسخ دهند. آن‌ها خالصانه به فکر همنوعان خود هستند و دوست دارند برای دیگران مفید واقع شوند. در حقیقت برای آن‌ها مهم است که عزیزانشان را از خود راضی و خشنود نگه دارند. در بیش‌تر مواقع هم احساسات و تعلق خود به سایرین را از طریق عمل شان نشان می‌دهند نه این که صرفاً با کلمات به آن‌ها اعلام کنند که دوست شان دارند.

دوستانه، راحت و غیر رسمی
افراد با تیپ شخصیتی ISFP معمولاً تمایلی به رهبری و تسلط بر دیگران ندارند درست به همین ترتیب دوست ندارند توسط دیگران کنترل شوند و به آن‌ها گفته شود که باید چه کار بکنند. آن‌ها دوست دارند کارها را مطابق میل خود و آن جور که خودشان دوست دارند و درست می‌دانند پیش ببرند و اصلاً علاقه‌ ای به محدود شدن و قرار گرفتن تحت نظارت و سرپرستی دقیق ندارند.
ISFP ها گاهی اوقات به اندازه کافی به مهارت‌ها و قابلیت‌هایی که دارند بها نمی‌دهند. حتی ممکن است توانایی بی‌ نظیری در موردی به‌خصوص داشته باشند اما با این حال چندان اهمیتی برای مهارت خود قائل نمی‌شوند. امکان دارد نظام ارزشی برخی از این افراد آن‌ ها را به سوی کمال‌گرایی بیش از اندازه سوق بدهد و در نتیجه عملکرد خودشان را مورد قضاوت‌ های تند و غیر ضروری قرار دهند و یا این که خودشان را بیش از اندازه ملامت و سرزنش کنند.
ISFP ها به دلیل ویژگی‌ های خاص تیپ شخصیتی‌ شان مهار ت‌ها و موهبت‌ های ذاتی بی‌ نظیری خصوصاً در خلق آثار هنری و همدلی با دیگران دارند. آن‌ها در قبال بخشندگی و سخاوت خود چشمداشتی ندارند و خالصانه به دیگران کمک می‌کنند. آن‌ها زندگی را بسیار جدی و گاهی سخت می‌گیرند، اما این تیپ ابزار لازم برای این که زندگی خودش و دیگران را تبدیل به تجربه‌ ای ارزشمند کند در اختیار دارد.
افراد با تیپ شخصیتی ISFP رویدادها و وقایع را بر اساس احساسی که نسبت به آن‌ ها دارند مورد قضاوت قرار می‌ دهند و به این توجه می‌ کنند که این رویدادها تا چه اندازه با نظام ارزشی‌ آن‌د ها هماهنگ و متناسب است. کارکرد دیگر شخصیتی آن‌ ها این تیپ را قادر می‌سازد تا اطلاعات را از طریق حواس پنج‌ گانه‌ شان و به شکلی واقعی و ملموس مورد ارزیابی قرار دهند.

📌 خصوصیات شغلی تیپ شخصیتی ISFP
اگر تیپ شخصیتی شما ISFP است خصوصیات و ویژگی‌ های کلی زیر می‌تواند در مورد شما صادق باشد:
- نسبت به محیط اطراف خود و تغییرات و اتفاقات آن کاملا آگاه‌ اید.
- در لحظه‌ حال زندگی می‌کنید.
- افرادی آرام و با حوصله هستید معمولا برای انجام کارها عجله ندارید و کارها را سر صبر و با حوصله انجام می‌ دهید، زیرا درک زمان حال برای‌ تان لذت‌ بخش است.
- از سر و کار داشتن با مباحث و موضوعات تئوریک و انتزاعی بیزارید، مگر این‌که کاربردی عملی برای آن‌ ها بیابید.
- نسبت به سایر انسان‌ ها و عقایدی که برای‌ تان مهم هستند وفادار و صادق هستید.
- اشخاصی فردگرا هستید، تمایلی به رهبری کردن یا تبعیت از دیگران ندارید.
- مسائل و موضوعات را بسیار جدی می‌ گیرید، حتی اگر مکررا ثابت شود آن‌چنان هم جدی نبوده‌ اند.
- تمایل و علاقه‌مندی عجیبی به حیوانات و کودکان دارید.
- افرادی تودار و متین هستید و تنها در برخورد با افرادِ کاملا آشنا از لاکِ انزوای خود بیرون می‌ آیید.
- شخصی مهربان و حساس هستید.
- علاقه زیادی به کمک کردن و برآوردن احتیاجات دیگران دارید.
- از حس زیبایی شناسی بسیار قدرتمندی برخوردارید عاشق زیبایی هستید.
- بهترین حالتِ یادگیریِ شما وقتی است که خودتان دست به کار می‌ شوید.
- دوست دارید کارها را به شیوه‌ی خودتان انجام دهید و برای این کار نیاز به فضا و استقلال عمل کافی دارید.
- انجام کارهای روزمره و روتین برای‌تان بسیار ملال‌ آور است اما در صورت ضرورت، به خوبی از عهده‌ انجام این قبیل کارها بر می‌ آیید.

📌 مشاغل مناسب برای تیپ شخصیتی ISFP می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
- هنرمند
- موسیقی‌ دان، آهنگساز
- طراح
- پرستار کودک
- مربی توسعه‌ مهارت‌ های کودکان
- معلم
- مشاور
- مددکار اجتماعی
- روانشناس
- دامپزشک
- پزشک متخصص اطفال

نقاط ضعف و قوت تیپ شخصیتی ISFP
📌 نقاط قوت تیپ شخصیتی ISFP:
- ذاتا افرادی خوش برخورد، مهربان و صمیمی هستند.
- معمولا با مثبت اندیشی به امور می‌ نگرند.
- شنوندگان بسیار خوبی هستند.
- معمولا پذیرای خواسته‌ ها ونیازهای شریک عاطفی خود هستند و به او سخت نمی‌ گیرند.
- آن‌ها شیفته‌ زیبایی‌ های طبیعی و نشئت گرفته از طبیعت هستند به همین دلیل معمولا منازل آن‌ها بسیار با سلیقه و زیبا تزئین می‌شود.
- به دنبال روابط بلند مدت هستند و مسئولیت‌ ها و تعهداتِ خود را بسیار جدی می‌ گیرند.
- آن‌ها به فضای شخصی و حریم خصوصی دیگران احترام می‌ گذارند.
- افراد این تیپ محبت و علاقه خود را در رفتارشان به خوبی نشان می‌ دهند.

📌 نقاط ضعف تیپ شخصیتی ISFP:
- در برنامه ریزی بلند مدت خصوصا برنامه‌ ریزی‌ های مالی چندان خوب عمل نمی‌کنند.
- به شدت از مشاجره، جر و بحث و انتقاد متنفرند و نسبت به آن شکننده و آسیب پذیر هستند.
- تنها لحظه‌ی معتبر برای آن‌ ها لحظه حال است به همین دلیل ممکن است افرادی تنبل و کند به نظر بیایند.
- آن‌ ها نیاز به داشتن فضایی شخصی که کاملا متعلق به خودشان باشد دارند.
- ممکن است در ابراز کلامیِ احساسات و علاقه خود به دیگران مشکلاتی داشته باشند و بسیار کند عمل کنند.
- معمولا افکار و احساساتِ درونی خود را با دیگران در میان نمی‌ گذارند، مگر این‌که کاملا لبریز شده باشند.

مطالب مرتبط:
تیپ شخصیتی ESTP
تیپ شخصیتی ESFP
تیپ شخصیتی ISTP

منبع: http://typeshenasi.com
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x