تبیان، دستیار زندگی

اگر خسته هستید، دچار این 5 اشتباه تغذیه‌ای نشوید

عادات غلط غذایی هنگام خستگی

خستگی مداوم، نوعی واکنش بدن برای ذخیره انرژی در مواقعی است که انرژی لازم و مورد نیازش را دریافت نمی‌کند. در این میان عادت‌های غلط غذایی به خستگی دامن می‌زند و باعث می‌شود شما انرژی کمتری در طول روز داشته باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خستگی
عادات غلط غذایی که به خستگی شما دامن می‌زنند عبارتند از:

اجتناب کامل از گوشت قرمز

اینکه می‌گویند مصرف همه چیز باید در حد اعتدال باشد، در مورد گوشت قرمز هم صدق می‌کند و قبل از این که از مصرف آن به طور کامل پرهیز کنید، باید این نکته را بدانید که گوشت قرمز منبع بسیار مفید از آهن است؛ ماده معدنی که کمبود آن در بدن منجر به کاهش اکسیژن رسانی به خون و ایجاد خستگی و ضعف می‌شود. مصرف گوشت قرمز را برای دو بار در هفته در رژیم غذایی‌تان در نظر بگیرید.

اجتناب کامل از مصرف مواد قندی

البته که باید از منابع پنهان و آشکار قند حتی در مواد غذایی بسته‌بندی شده و منجمد پرهیز کرد اما اجتناب کامل از مواد قندی حتی میوه‌های حاوی قند طبیعی منجر به کاهش سطح انرژی و تجربه خستگی و ضعف می‌شود.

کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها

درست است که کربوهیدرات‌های ساده و قندهای پردازش شده خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهند ولی صرف‌نظر کردن از مصرف تمام کربوهیدرات‌ها نیز منجر به احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌شود. یک رژیم غذایی موفق باید حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده و غنی از فیبر باشد. کربوهیدرات‌های ساده مانند آرد و شکر سفید، باعث افزایش سریع قند در خون می‌شوند. این افزایش سریع قند، همان لحظه احساس خوبی را برای مدتی کوتاه به ما می‌بخشد اما پس از مدت کوتاهی، میزان قند خون مجدداً پایین آمده و خستگی بیشتری را احساس می‌کنیم. اما کربوهیدرات‌های پیچیده دارای فیبرهای غذایی خاصی هستند که افزایش سریع قند خون را کاهش می‌دهند و در حفظ انرژی بالای بدن بسیار مؤثرند. بهتر است از برنج و غلات سبوس‌دار، کینوا، بلغور و نان سبوس‌دار استفاده کنید.

درست است که کربوهیدرات‌های ساده و قندهای پردازش شده خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهند ولی صرف‌نظر کردن از مصرف تمام کربوهیدرات‌ها نیز منجر به احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌شود. یک رژیم غذایی موفق باید حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده و غنی از فیبر باشد


پرهیز از مصرف صبحانه

شما ممکن است این عادت را داشته باشید که هر روز با نوشیدن یک فنجان قهوه‌خانه را ترک کنید و این کار باعث احساس خواب‌آلودگی در اواسط روز و اواخر بعدازظهر خواهد شد. یک ایده خوب، ارزیابی وضعیت تغذیه شما در هنگام صبح است. یک صبحانه مفید باید حاوی مواد پروتئینی و کربوهیدرات‌های پیچیده برای تعادل قند خون و ثبات انرژی در تمام طول روز باشد. چنین رژیمی بر سیستم گوارشی سنگین نبوده، به آرامی هضم می‌شود، سطح قند خون را حفظ کرده و در عین حال سیرکننده است.

حذف وعده‌های غذایی

خیلی از افرادی که برنامه‌های کاهش وزن را دنبال می‌کنند، تصمیم به قطع کالری از رژیم غذایی می‌گیرند. محققان کلینیک مایو هشدار می‌دهند که گرسنه ماندن بیش از ۴ ساعت بین وعده‌های غذایی منجر به افت قند خون و احساس فرسودگی و خستگی می‌شود. در عوض یک رژیم غذایی سالم همراه با در نظر گرفتن میان وعده‌ها و خوراکی‌های سرپایی مفید از جمله میوه‌ها و سبزیجات فیبردار، از ایده‌های کاهش وزن موفق با داشتن ذخیره انرژی در بدن است.

تکیه بیش از حد به قهوه

قهوه اگرچه برای داشتن صبحی شاداب‌تر و دور از کرختی مفید است اما اگر مصرف آن بخصوص در هنگام بعد از ظهر هم ادامه یابد، اثر معکوس روی خستگی خواهد داشت. پس سعی کنید به جای اضافه کردن قهوه به منوی بعد از ظهر، مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی انرژی بیشتر و سالم‌تر را در نظر بگیرید.

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.