سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

دانستنی‌هایی در مورد مشکلات قاعدگی

4 چیز که نوع عادت ماهیانه درباره شما می‌گوید

عادات ماهیانه درست مانند دانه‌های برف هستند هیچ‌وقت دو نمونه‌ی درست مشابه هم پیدا نمی‌کنید. برخی خانم‌ها عادت ماهیانه‌ی سنگین و کوتاهی دارند، برخی سبک اما طولانی، و برخی دیگر گاهی یک ماه دچارش نمی‌شوند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
عادت ماهانه

بیشتر آنچه از چرخه قاعدگی می‌دانیم متوسط آن چیزی است که منحصربه‌فرد خودمان است. با اینکه ممکن است عادت ماهیانه الگوی همیشگی را دنبال نکند – کمتر اتفاق می‌افتد – اما باز هم به همان الگو نزدیک است. اگر متوجه شدید عادت ماهیانه‌تان به شدت سنگین شده و یا اینکه متوقف شده حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه 4 چیز را که عادت ماهیانه‌تان می‌تواند درباره شما بگوید را شرح می‌دهیم:

عادت ماهیانه نشدن

می‌تواند نشانه‌ی:
سندرم تخمدان پلی کیستیک، چربی بدنی کم، اختلال عملکرد تیروئید، استرس باشد.
شایع‌ترین دلیل قطع عادت ماهیانه واضح است: بارداری یا یائسگی.
اما اگر برای یائسه شدن خیلی جوان هستید و ممکن هم نیست که باردار شده باشید این عادت ماهیانه نشدن می‌تواند به این معنا باشد که تیروئیدتان مشکل دارد، عدم تعادل هورمونی دارید که باعث رشد کیست در تخمدانتان شده، و یا اینکه استرستان بالا است.
دیگر علت ممکن: وزنتان. کسی که زیر وزن طبیعی باشد ممکن است به دلیل نداشتن چربی کافی اصلاً عادت ماهیانه نشود. خانم‌های ورزشکاری که روزانه 5 تا 8 کیلومتر در روز می‌دوند، گاهی برای داشتن یک عادت ماهیانه طبیعی خیلی لاغر هستند و توصیه ما به این افراد بسیار ساده است: چند ساندویچ احتیاج دارید.
اگر 3 تا 6 ماه بدون عادت ماهیانه بودید با یک پزشک مشورت کنید.

عادت ماهیانه دردناک

می‌تواند نشانه‌ی:
آندومتریوز، فیبروئید، زخم واژینال باشد. بر کسی پوشیده نیست که قاعدگی همراه با درد است. هر ماه عضلات رحمی منقبض می‌شوند و خون با فشار خارج می‌شود – و به خاطر این انقباض هر شخصی ممکن است کمی درد را احساس کند.

اگر در طول یک سال هشت عادت ماهیانه یا کمتر داشتید و یا اگر عادت ماهیانه‌تان مرتب بود و سپس سه ماه پشت سر هم متوقف شد باید به پزشک مراجعه کنید


این درد تنها زمانی که داروهای معمول مانند ایبوپروفن یا Midol کمکی نکنند و یا در چنین مواقعی نتوانید با دوستان بیرون بروید یا حتی به خاطر درد نتوانید سرکار خود حاضر شوید یک مشکل به حساب می‌آید. یکی از دلایل شایع دردهای شدید در زمان عادت ماهیانه اندومتریوز است، شرایطی که باعث می‌شود بافتی که با هر پریود ریخته می‌شود خارج از رحم و در جاهایی مانند تخمدان، لوله‌های فالوپ، و پایین شکم رشد کنند.
بافت آندومتری که خارج از رحم رشد می‌کند در طول هر چرخه‌ی عادت ماهیانه همچنان خراب می‌شود و خون ریزی می‌کند، اما به این دلیل که راهی برای خروج از بدن ندارد، بافت ساخته می‌شود و می‌تواند باعث درد لگن شود.
همچنین درمانی برای اندومتریوز وجود ندارد، جراحی یا درمان فیزیکی کف لگن به بسیاری از خانم‌ها کمک کرده درد و ناراحتی ناشی از این مشکل را کنترل کنند. زخم‌های ناشی از جراحی‌های پیشین، یا ناهنجاری‌های ساختاری در رحم، معمولاً توسط تومورهای غیر سرطانی به نام فیبروئیدها ایجاد می‌شوند و می‌توانند عادت ماهیانه را بسیار دردناک کنند.
در هر دو مورد پزشکان توصیه می‌کنند با جراحی، فیبروئید یا بافت زخمی را بردارند.
اگر سه ماه به صورت متوالی عادت ماهیانه بسیار دردناک را تجربه کردید و داروهای معمول و بدون نیاز به نسخه هم نتوانستند کمکتان کنند به پزشک مراجعه کنید.

عادت ماهیانه شدید

می‌تواند نشانه‌ی:
فیبروئیدها، هموفیلی، عدم تعادل هورمونی، رقیق کننده‌های خون باشد. برای بیشتر خانم‌ها دوره قاعدگی با شدت شروع می‌شود و در اواخر چرخه سبک می‌شود. شدید به این معناست که هر چند ساعت یک بار مجبور شوید پد خود را عوض کنید، اما اگر دیدید که در یک ساعت بیش از یک مرتبه پد را عوض کردید و یا اگر بیش از هفت روز مرتب به همان شدت اول خون ریزی داشتید، عادت ماهانه‌تان از مرز شدید گذشته و تبدیل به شدید غیرعادی شده است.
و اگر خون ریزی آن‌قدر شدید بود که از پد عبور کند و خود را روی شلوار نمایان کند عادت ماهیانه فوق‌العاده شدید به حساب می‌آید. اگر هر دوره قاعدگی به همین شکل به فرد فشار بیاورد احتمالاً به این معناست که یکی از هورمون‌های تنظیم کننده عادت ماهیانه – استروژن و پروژسترون – را خیلی زیاد یا خیلی کم دارید، یا همان مشکل فیبروئید را دارید.
عادات ماهیانه شدید غیرعادی گاهی اوقات نتیجه عوارض جانبی متدهای غیر هورمونی ضدبارداری مانند دستگاه داخل رحمی می‌باشد.
گاهی نیز نشانه‌ی سرطان رحمی است که این مورد بسیار نادر است. اگر در طول یک ساعت مجبور شدید چند مرتبه پد خود را عوض کنید، یا خون ریزی آن‌قدر شدید بود که خود را روی لباستان نشان داد، یا عادت ماهیانه باعث شد نتوانید سرکار بروید، دچار سرگیجه، ضعف، و نفس کم آوردن شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.

عادت ماهیانه نامنظم

می‌تواند نشانه‌ی:
فیبروئید، عدم تعادل هورمونی و پولیپ باشد. دوره قاعدگی حتماً هر 28 روز یکبار اتفاق نمی‌افتد. چرخه طبیعی عادت ماهیانه از اولین عادت ماهیانه تا قاعدگی بعدی 21 تا 35 روز زمان لازم دارد. این کاملاً طبیعی است که یک خانم در طول یک سال 9 قاعدگی را تجربه کند.
کمتر از این مقدار نشان می‌دهد که باید به پزشک مراجعه کنید. اگر در قاعدگی خود تغییر ناگهانی احساس کردید، زیاد نگران نباشید، حتی خانم‌هایی که چرخه عادت ماهیانه‌شان مثل ساعت کار می‌کند ممکن است در برخی مواقع یک یا دو ماه را بدون قاعدگی سپری کنند.
عادت ماهیانه با بالا رفتن سن تغییر می‌کند، یعنی چرخه قاعدگی که در 40 سالگی دارید ممکن است با 30 سالگی متفاوت باشد. عدم تعادل هورمونی و فیبروئیدها در اینجا نیز در صدر عوامل تغییر زمان قاعدگی قرار دارند.
اما پولیپ‌ها، غده‌های خوش‌خیمی که داخل دیواره رحم رشد می‌کنند نیز ممکن است تأثیرگذار باشند.
برای درمان پولیپ پزشک ممکن است داروهایی تجویز کند تا هورمون‌ها را تنظیم و نشانه‌ها را کاهش دهد و یا ممکن است از طریق جراحی آن‌ها را بردارد. اگر در طول یک سال هشت عادت ماهیانه یا کمتر داشتید و یا اگر عادت ماهیانه‌تان مرتب بود و سپس سه ماه پشت سر هم متوقف شد باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: سایت دکتر کرمانی
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین