سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

ساخت ماسک تنفسی درمانی طبیعی

هدف از پژوهش حاضر ساخت ماسک تنفسی درمانی طبیعی برای محافظت از گلو در برابر چرک و عفونت بود.گلودرد به درد یا سوزش گلو می‌ گویند. گلودرد یکی از نشانه‌ های بیماری شایع است و معمولاً به دلیل فارنژیت (التهاب گلو) اتفاق می ‌افتد، و همچنین می‌ تواند نشانه ‌ای از تروما و دیفتری باشد. گلودرد می ‌تواند خفیف یا شدید باشد. گلو درد چرکی بیماری است که عامل ایجاد آن نوعی باکتری به نام استروپتوکوک پیوژنز است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیزدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: ساخت ماسک تنفسی درمانی طبیعی
نام ارائه دهنده/دهند گان: نسترن قنبری، فاطمه زندیان، مطهره فراهانی، آتنا نحفی فر، مهلا سادات دشت روان شهری
زمینه و نوع پروژه: زیست
درجه سختی: دشوار
نام مدرسه: شهید طهماسبی

ساخت ماسک تنفسی درمانی طبیعی
 چکیده پروژه
هدف از پژوهش حاضر ساخت ماسک تنفسی درمانی طبیعی برای محافظت از گلو در برابر چرک و عفونت بود.

مقدمه
گلودرد به درد یا سوزش گلو می‌ گویند. گلودرد یکی از نشانه‌ های بیماری شایع است و معمولاً به دلیل فارنژیت (التهاب گلو) اتفاق می ‌افتد، و همچنین می‌ تواند نشانه ‌ای از تروما و دیفتری باشد. گلودرد می ‌تواند خفیف یا شدید باشد. گلو درد چرکی بیماری است که عامل ایجاد آن نوعی باکتری به نام استروپتوکوک پیوژنز است. سالانه حدود درصد بسیار بالایی از مردم برای بیماری گلودرد چرکی به مراکز درمانی مراجعه می‌ کنند. گلودرد چرکی یکی از شایعترین انواع عفونت‌ ها در کودکان 5-15 سال است. اهمیت عمده‌ گلو درد چرکی به خاطر عوارض آن یعنی تب رماتیسمی، بیماری ‌های رماتیسمال قلب و گلودرد بعد از عفونت استرپتوکوکی می‌ باشد. پیامد عدم درمان گلودرد چرکی پیدایش عوارض غیرقابل جبرانی است. در این موقعیت لازم است با راهکار‌های درمانی باکتری را مهار کرده و از عوارض آن پیشگیری کنیم.

هدف
هدف از پژوهش حاضر ساخت ماسک تنفسی درمانی طبیعی برای محافظت از گلو در برابر چرک و عفونت بود.

ساخت ماسک تنفسی درمانی طبیعی
روش
پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی و از لحاظ روش از نوع پژوهش های آزمایشی بود. در پروژه‌ حاضر، عوامل گلودرد چرکی و راه های درمان آن مورد بررسی قرار گرفته، در مورد گیاهانی با خاصیت درمانی گلودرد چرکی مطالعه در مورد گیاهانی با خاصیت درمانی گلودرد چرکی مطالعه و اثرات ضد باکتریایی آن‌ ها مورد مقایسه و بررسی قرار گرفت. دانش آموزان مشاهده کردند که رشد باکتری استروپتوکوک پیوژنز اطراف دیسک حاوی عصاره سه گیاه آویشن (حاوی تیمول)، اکالیپتوس (حاوی سینئول) و اکانیسه (حاوی اسید کافئیک) تا 7 میلی متر متوقف شده بود که این نشان دهنده اثر بسیار مناسب محلول به دست آمده روی محیط باکتریایی گلودرد چرکی است. هم چنین نحوه استفاده از ترکیب مورد نظر به طوری که به آسانی بتوان مورد استفاده قرار داد، مورد بررسی قرار گرفت.

 مهارت های کسب شده
1. آشنایی با شیوه انجام کار گروهی
2. آشنایی با شیوه های جستجو در اینترنت
3. آشنایی با شیوه انجام پژوهش و نوشتن مقاله
4. آشنایی با نحوه ارائه گزارش عملکرد
5. آشنایی با روش ایده یابی (توفان مغزی)
6. آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز
7. آشنایی با پروپوزال نویسی
8. آشنایی با نحوه انجام آزمایش

 دانش آموزان در پژوهش حاضر در پی ساخت چه وسیله ای بودند؟ ماسک
1. ماسک
2. چسب
3. کلاه
4. دستکش

مطالب مرتبط:
ساخت فیلتر هوا با نانو الیاف
حقایقی درباره اکسیژن

تهیه کننده: مهدی رحمانی - تنظیم کننده: محبوبه همت
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x