سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

کشف یک اَبر زمین در فاصله‌ ۱۶ سال نوری

اخترشناسان یک سیاره‌ فراخورشیدی کشف کردند که جرمی چند برابر جرم زمین دارد و به دور یک ستاره‌ نزدیک گردش می‌کند. سیاره HD 26965b یک دنیای بیگانه‌ تازه کشف شده است که ۸٫۴۷ برابر جرم زمین را دارد و در فاصلۀ ۱۶ سال نوری از ما واقع شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
کشف یک اَبر زمین در فاصله‌ ۱۶ سال نوری

به گزارش بیگ بنگ، این سیاره هر ۴۲٫۴ روز به دور ستاره‌ کوتوله‌ و درخشانِ کلاسK به نام HD 26965 می‌چرخد. ستاره‌ میزبان تقریبأ ۶٫۹ میلیارد ساله است، جرم آن تقریبأ ۷۸% جرم خورشید است و شعاع آن به بزرگیِ ۸۷% شعاع خورشید می باشد. “بو ما”، ستاره‌ شناس دانشگاه فلوریدا و یکی از نویسندگان این مقاله گفت: «HD 26965 اولین ستاره از یک سامانه‌ سه‌ تایی مجزا می‌ باشد. دو ستاره‌ دیگر کوتوله‌ M4 و کوتوله‌ سفید هستند.»
وی افزود: «این ستاره یک ستارۀ فلزی ضعیف و بسیار درخشان است که اندازه‌ مطلق آن V=4.4 می‌باشد. این امر موجب می‌شود این ستاره دومین ستاره‌ درخشان در آسمان شب باشد که درست در پشت آن یک ابر زمین به نام HD20794 قرار گرفته است. حقیقت جالب این است که سیارۀ HD 20794 خاصیت فلزی مشابهی با ستارۀ خود دارد و مطابق با این یافته است که سیارات کوچک تر در اطراف ستاره‌ هایی با خواص فلزی متنوعی یافت می‌شوند.»
به گفته محققان: «با توجه به سیارات دیگر با جرم و شعاع شناخته شده می‌توان گفت که سیاره HD 26965b با حداقل جرم ۸٫۴ جرم زمین، احتمالأ یک جو گازی دارد. هرچند، توجه داشته باشید که کپلر-۱۰c جرم و مدار مشابهی دارد، یک ستاره‌ مشابه با خواص فلزی پایین میزبان آن است و فاقد پوشش است، بنابراین HD 26965b یک نوع جهان مشابه است.» سیاره HD 26965b با استفاده از روش جنبان (wobble method) که سرعت شعاعی نامیده می‌ شود و هم چنین در بررسی سیارۀ دارما (DPS) کشف شد. این روش به دنبال لرزش‌ های آشکار ستارگان در حین کشش‌ های گرانشی سیاره ایجاد می شود؛ اندازۀ این لرزش‌ ها جرم سیاره را مشخص می‌کند.
اخترشناسان افزودند: «ما داده‌ های اولیه‌ بررسی DPS را مطالعه کردیم و یک سیگنال سرعت شعاعی را کشف کردیم که با ابرسیاره‌ HD 26965 که به دور ستاره‌ کوتوله‌ V=4.4 K می‌چرخید سازگاری داشت. داده‌ های اضافیِ مربوط به سرعت شعاعی از آرشیو «کک و آرشیو هارپس بدست آمدند. همین سیگنال را “ماتیاس دیاز” از دانشگاه شیلی به طور جداگانه کشف کرده بود، اما نتوانست تأیید کند که متعلق به یک سیاره است یا یک فعالیت ستاره‌ ای.»

مطالب مرتبط:
رشته کارشناسی زمین شناسی
تضعیف میدان مغناطیسی زمین!

منبع: https://bigbangpage.com/