سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

حاجیان ایرانی امروز وارد عرفات می‌شوند

زائران ایرانی خانه خدا، امروز برای وقوف در عرفات و انجام مناسک حج تمتع از اقامتگاه‌های خود در مکه مکرمه به طرف صحرای عرفات حرکت می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حاجیان ایرانی امروز وارد عرفات می‌شوند

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ کاروان‌های ایرانی امروز یکشنبه 28 مرداد ماه از مکه به سمت عرفات حرکت می‌کنند، بخشی از حجاج اهل تسنن نیز صبح امروز ابتدا به منا رفته و فردا صبح از منا خود را به عرفات می‌رسانند.

تمام حجاج باید از ظهر شرعی فردا تا غروب در سرزمین عرفات وقوف داشته باشند و سپس منطقه را به سمت مزدلفه یا همان مشعرالحرام ترک کنند.

امروز هشتم ذیحجه (مطابق با تقویم عربستان) روز ترویه است، ترویه به معنای ذخیره کردن آب است و چون در قدیم، این روز حجاج باید برای توقف در عرفات و بیتوته در مشعرالحرام، به فکر ذخیره آب ‌بودند، به آن «یوم الترویه» گفته می‌شود.

در گذشته در صحرای عرفات آب نبوده و در این روز برای آب دادن به حجاج از مکه آب می‌بردند، از این رو به این روز، روز «آبرسانی» می‌گویند.

این نام از حج ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) به یادگار مانده است چرا که جبرئیل به آنها توصیه کرد برای عرفات، مشعر و منا با خود آب بردارند همچنین در این روز کاروان پیامبر اکرم(ص) در حجة الوداع از مکه خارج و از راه منا به سوی عرفات رهسپار شدند.

این روز، از روزهای مهم ذیحجه است و بر اساس روایتی از امام جعفر صادق (ع)، روزه گرفتن در آن، کفاره شصت سال آدمی است؛ تقویم اعمال زائران بیت‌الله الحرام از امروز تا پنجشنبه به شرح ذیل است:

یکشنبه 28 مرداد - حرکت به سوی عرفات

دوشنبه 29 مرداد - (روز عرفه) - مراسم برائت از مشرکین در صبح و وقوف در عرفات از ظهر تا غروب

سه شنبه 30 مرداد - (روز عید قربان) - وقوف در مشعرالحرام تا طلوع آفتاب / حرکت به منا و انجام رمی، قربانی و تراشیدن سر/ بیتوته در منا

چهارشنبه 31 مرداد - بیتوته در منا / رمی جمرات (پرتاب سنگ به شیطان سه گانه)

پنجشنبه 1 شهریور- بیتوته در منا / رمی جمرات (پرتاب سنگ به شیطان سه گانه) / حرکت به طرف مکه پس از اذان ظهر

انتهای پیام/

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین