سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

لاریجانی:کودتای ۲۸ مرداد از مظاهر مَکر آمریکا و انگلیس علیه ملت ایران است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:کودتای ۲۸ مرداد از مظاهر مکر آمریکا و انگلیس علیه ملت ایران است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
لاریجانی:کودتای ۲۸ مرداد از مظاهر مَکر آمریکا و انگلیس علیه ملت ایران است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 28مرداد) پارلمان در نطق پیش از دستور خود در سخنانی با اشاره به جنایات آمریکایی‌ها در طراحی کودتای 28 مرداد، گفت: امروز هم این مکر و فسون امپریالیستی به شکل دیگری در مسئله هسته‌ای و قدرت دفاعی و تأثیرگذاری منطقه‌ای ایران دیده می‌شود؛ آمریکایی‌ها در طراحی تحریم اقتصادی ایران با وقاحت، حمایت از آزادی‌ها، حقوق بشر، امنیت جهانی و منطقه‌‌‌ای را سخن می‌گویند.

وی خطاب به آمریکایی‌ها اظهار داشت: شما با آن کارنامه سیاه کودتای 28 مرداد 1332 و ایجاد دیکتاتوری وابسته، با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گویید؟ وقتی شما با سلاح‌های خود، تروریست‌‌ها را به جان ملت‌های منطقه انداخته‌اید، چگونه از امنیت منطقه و جهان حرف می‌زنید؟!

**نباید دچار نسیان تاریخی شویم

رئیس مجلس، هدف آمریکایی‌ها از تحریم‌ را، تسلط اقتصادی دانست و تصریح کرد: تلاش آنها برای ایران‌هراسی و تولید نگرانی در سایر کشورها برای چپاول اقتصادی آنان است که متأسفانه به دلیل ضعف فکری و وابستگی این کشورها، تا حد زیادی زمینه توفیق این چپاول را فراهم کردند و دیدید که آمریکا چگونه از کشورهای منطقه، اخاذی کرد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها تصور می‌کنند دنیای امروز شبیه به صحنه بی‌خبری گذشته است، افزود: امروز رسانه‌ها نوعی توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی را ایجاد کردند که با چند مانور احمقانه و مکارانه، تفکر جامعه قابل تغییر نیست، اما باید هوشیار باشیم و دچار نسیان تاریخی نشویم. در لابه‌لای در و پنجره‌های زیبای سخن‌پراکنی، پشت صحنه‌های موذیانه آنان را رصد کنیم.

رئیس مجلس ادامه داد: ملت ایران در مقابل این دسائس، با دقت مسیر خود را ادامه می‌دهد و با وحدت و همدلی، تحت رهبری حضرت آیت‌اللله‌ خامنه‌ای دامة‌برکاته با ستمگران رخ به رخ خواهد شد. این مجاهدت اصیلی است که خداوند وعده پیروزی آن را داده است.

 لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی، تأکید کرد: استقامت و پایداری آزادگان که باعث عزت ایرانیان شد، فراموش ناشدنی و نشانگر نظام تربیتی مکتب امام امت است که هجرت، جهاد و تحمل سختی‌های اسارت در راه هدف را جزئی از سلوک سیاسی نجات‌بخش بشریت از سلطه قدرت‌های زورگو و فرهنگ‌های شرک‌آلود می‌داند. در دنیای افسون زده امروز، راهی برای مبارزه با مکر زمانه پیش روی ما می‌گذارد که جز مجاهدت نیست.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مظاهر مکر زمانه واقعه دردناک کودتای 28 مرداد است که آمریکا و انگلیس تدارک دیدند و با طراحی دقیق، دولت ملی مصدق را سرنگون و ایران را چند دهه مجددا در سلطه دیکتاتوری وابسته به خود قرار دادند، اظهار داشت: نکته عجیب این است که وقتی این اقدام غیرانسانی و تبهکارانه را انجام دادند با سر و صدای زیاد موضوع مبارزه با مارکسیسم را با این ادعا که مصدق با توده‌ای‌ها قصد وابستگی ایران به شوروی را داشته است، عَلم کردند. حال آنکه توده‌ای‌ها نیز در این ماجرا، کارنامه منفی از خود نشان دادند و در کودتای 28 مرداد طراحی مکارانه‌ای صورت گرفت که اختلاف مصدق با آیت‌الله کاشانی زمینه‌ساز انفعال ملت شد.

** در کودتای 28 مرداد طراحی مکارانه‌ای صورت گرفت

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشور نکته مهم‌تر در ماجرای کودتای 28 مرداد سال 1332 را، تبلیغات دروغین سلطه جهانی دانست و تصریح کرد: چنین اقدامی جهت جلوگیری از نفوذ شوروی در ایران انجام گرفت، حال آنکه اسناد، مدارک و سیر تحولات نشان می‌دهد؛ مسئله اصلی نفت بود.

لاریجانی ادامه داد: عدم حضور مردم در صحنه و مهم‌تر از آن، به تعطیلی کشاندن مجلس توسط دوستان مصدق و بعد انحلال مجلس، فضا را برای کودتا و بازیگری آمریکا و انگلیس فراهم کرد، در خلال اشتباهاتی که از سوی دولت وقت انجام شد و اختلافاتی که در آن شرایط به هیچ‌وجه به مصلحت نبود، دخالت آمریکا و انگلیس صورت گرفت که بسیار پندآموز است.

 

آیت‌الله کاشانی در مرداد 1331 به ریاست مجلس انتخاب شد، نکته جالب اینجاست که آمریکایی‌ها که ابتدا به عنوان میانجی ظاهر شده بودند در خرداد 1332 آیزنهاور اعلام کرد تا مسئله نفت حل نشود به ایران کمک نخواهیم کرد که به خوبی نشان می‌دهد، هدف‌گیری آنان چه بوده است،.

وی اضافه کرد: پس از ملی شدن صنعت نفت در اردیبهشت 1330 و پس از اینکه انگلستان در خرداد همان سال به دیوان لاهه شکایت کرد، توفیقی نیافت و بعد به اصطلاح میانجیگری "ترومن" و حضور مصدق در سازمان ملل عملا نفت به کنترل ملت ایران درآمد.انگلیس که در اکثر کشورهای نفت‌خیز سلطه پیدا کرده بود، نگران بود که این الگو در سایر کشورها پیگیری شود و چپاول بین‌المللی آنان خاتمه یابد، بنابراین تصمیم گرفت ماجرا را در ایران ختم کند که به سایر کشورها سرایت نکند.

رئیس مجلس افزود: طراحی آنان پیچیده بود، اختلافات در داخل را ساماندهی کردند، در مجلس هفدهم که در اردیبهشت 1331 آغاز شد، مصدق خواستار اختیارات به مدت 6 ماه شد که زمینه اداره‌ کل کشور در دست او باشد، در خرداد همان سال، مصدق استعفا کرد، زیرا با این پیشنهاد موافقت نکرد، آیت‌الله کاشانی مردم را به قیام دعوت کرد و در 30 تیر 1331 مصدق را به قدرت بازگرداند.

لاریجانی تصریح کرد: آیت‌الله کاشانی در مرداد 1331 به ریاست مجلس انتخاب شد، نکته جالب اینجاست که آمریکایی‌ها که ابتدا به عنوان میانجی ظاهر شده بودند در خرداد 1332 آیزنهاور اعلام کرد تا مسئله نفت حل نشود به ایران کمک نخواهیم کرد که به خوبی نشان می‌دهد، هدف‌گیری آنان چه بوده است،.

وی در پایان اضافه کرد: این ماجرای تلخ که هزینه زیادی از نظر اقتصادی، سیاسی و امنیتی بر ملت ایران تحمیل کرد، به دلیل زمینه‌سازی اختلافات درونی و اشتباهات حکومت در این زمینه بود که فرصت را برای چپاول چند دهه نفت ایران و سلطه دیکتاتوری وابسته فراهم کرد، اما ظاهر آن را به عنوان جلوگیری از وابستگی ایران به شوروی بزک کردند.

انتهای پیام/

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین