سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

در اولین جلسه خواستگاری چگونه برخورد کنیم ؟

راهنمای روبه‌رو‌شدن با خواستگار در اولین جلسه

خواستگاری و ازدواج، یک راه و یک شیوه ندارد. این اتفاق غافلگیرکننده، ممکن است برای هر‌کدام از شما به‌شکلی خودش را نشان دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خواستگاریف صحبت کردن، وقت شناسی، خانواده، شنونده، موفقیت، لباس مناسب،کلوب ازدواج

 گاهی مثل داستان‌های قدیمی با یک نگاه عاشق شوید یا مثل افسانه‌ها کسی در زندگی‌تان باشد که از کودکی عقدتان را با او در آسمان‌ها بسته باشند. گاهی هم ممکن است همکارتان همسر آینده‌تان شود یا این‌که خواستگاری که تا دیروز برای‌تان کاملا غریبه بوده به عزیز‌ترین شخص آینده زندگی شما تبدیل شود. در این صفحه می‌خواهیم از همین خواستگار‌های غریبه صحبت کنید. کسانی که با واسطه یا بی‌واسطه، شما را برای صحبت کردن در مورد آینده مشترک به یک قرار دعوت می‌کنند اما این جلسه را چگونه خواهید گذراند؟

جمع‌آوری اطلاعات

اگر یکی از آشنایان یا دوستان‌تان او را به شما معرفی کرده یا این‌که به واسطه‌ای، خودتان هم تاحدودی می‌شناسیدش، بهتر است با اطلاعات قبلی وارد این قرار شوید. از فرد واسطه در مورد شخصیت خواستگارتان سوالاتی بپرسید و از این‌که چه مسائلی برایش بیشترین اهمیت را دارد هم باخبر شوید. شاید بد نباشد که اطلاعات کمی هم در مورد وضعیت خانوادگی‌اش به دست بیاورید تا با پیش فرض‌های مناسب در قرار اول‌تان حاضر شوید.

وقت شناس باشید

ممکن است فکر کنید که این آدم جدید هنوز برای‌تان اهمیتی ندارد. پس بد نیست که او را کمی منتظر بگذارید و گربه را دم حجله بکشید اما این تصور کاملا اشتباه است. نخستین فکری که این غریبه در مورد شما می‌کند، در ادامه این رابطه تاثیر زیادی خواهد گذاشت. او نه شما را کاملا می‌شناسد و نه قضاوت خاصی در موردتان دارد. پس نگذارید نخستین قضاوتش در موردتان بدقولی باشد.

این‌بار کلیات بهتر از جزئیات است

رفتار طبیعی‌ داشته باشید. نه این‌که در همان جلسه اول خیلی خودمانی شوید و نه این‌که فکر کنید که با یک دوست یا همکار دارید صحبت می‌کنید، خیلی رسمی حرف نزنید و رفتار نکنید. می‌توانید حتی از خاطرات‌تان هم بگویید یا از علائق‌تان اما این قرار را پر از پرسش و پاسخ برگزار نکنید. هرگز در مورد مسائل زندگی خصوصی، شرایط مالی و مسائلی از این دست در این جلسه صحبت نکنید و هیچ وقت در جلسه اول از او نپرسید که این چندمین باری است که خواستگاری می‌کند یا این‌که قبل از شما افراد دیگری در زندگی‌اش بوده‌اند یا نه!

شنونده خوبی باشید

حتی اگر حرف‌هایش برای‌تان چندان جالب نیست، باز هم باید با اشتیاق گوش کنید. یادتان نرود که برای شنیدن حرف‌های او و گفتن حرف‌های خودتان این قرار را گذاشته‌اید. پس هرگز صحبت‌هایش را از روی بی‌میلی قطع نکنید و در طول این مدت با لبخندتان او را همراهی کنید. مهم‌ترین کاری که در این یک جلسه از دست‌تان بر‌می‌آید این است که شنونده خوبی باشید.

اول جنگ کنید

همیشه شنیده‌اید که جنگ اول بهتر از صلح آخر است. در این مواقع هم بهتر است در آغاز کار مواضع‌تان را مشخص کنید. اگر اهدافی برای زندگی‌تان دارید که نمی‌توانید از آن‌ها بگذرید و برای‌تان حیاتی هستند، بهتر است در آغاز کار او را با این موارد آشنا کنید. اگر قصد دارید ادامه تحصیل بدهید، به شهر یا کشور دیگری بروید یا هر اتفاق مهم دیگری را پیگیری کنید، با ملایمت آن را مطرح کرده و واکنش اورا به این نظر را مشاهده کنید.

تلفن همراه یک مزاحم است

تلفن همراه‌تان را خاموش کنید یا زنگش را قطع کرده و در کیف‌تان بگذارید. پیامک فرستادن یا چک کردن تلفن‌همراه در این مدت یا صحبت کردن با افراد دیگر آزاردهنده‌ترین کاری است که می‌توانید بکنید. اگر فکر می‌کنید که در همان جلسه اول می‌توانید با پیامک همه جزئیات را به دوست صمیمی‌تان توضیح بدهید، کاملا در اشتباهید.

در مورد موفقیت‌های‌تان حرف بزنید

به جای حرف زدن در مورد شکست‌های عاطفی و خواستگار‌های قبلی یا غرولند‌های رئیستان، از موضوعات هیجان انگیز و مثبت حرف بزنید. علائق‌تان، تجربیات هیجان‌انگیزی که داشته‌اید یا برنامه‌هایی که برای آینده دارید می‌تواند موضوعات خوبی برای حرف‌های‌تان باشد. قرار نیست خودستایی کنید اما می‌توانید در لابه‌لای حرف‌ها و در پاسخ به بعضی سوالاتش، در مورد موفقیت‌های خودتان هم صحبت کنید.

فقط خودتان باخبر باشید

این جلسه تنها به قصد آشنایی و در واقع نوعی خواستگاری برگزار شده. پس نه در موردش فکری جدی و رمانتیک کنید و نه چنین تصوری را به دیگران القا کنید. ممکن است شما یا حتی او، بعد از این قرار تمایلی به ادامه دادن رابطه نداشته باشید، پس با باخبر کردن دیگران از این اتفاق، ‌خودتان را در برابر آن‌ها مسئول یا پاسخ‌گو نکنید.

اهمیت لباس‌های‌تان

راحت بودن‌تان را فدای زیبایی‌تان نکنید. اگرکفش زیبایی که توان درست راه رفتن را از شما می‌گیرد به پا کنید، ممکن است برای‌تان دردسرساز شود. در عین آراسته بودن، مناسب شرایط لباس بپوشید. اگر قرار شما در یک رستوران و برای صرف شام است، یک لباس نیمه رسمی و کفشی با پاشنه متناسب و برق افتاده می‌تواند مناسب باشد اما اگر قرار است در روز به سینما بروید و بعد از آن کمی پیاده‌روی کنید دلیلی ندارد که لباس‌های سنگین مناسب ملاقات‌های مجلسی را بپوشید.

از زندگی‌اش با خبر شوید

بدون آن‌که موضوع را شبیه به کندوکاو زندگی او کنید، سعی کنید اطلاعاتی را در مورد خانواده‌اش به دست بیاورید. وضعیت زندگی خواهر و برادر‌ها، شغل‌شان و شیوه زندگی‌شان می‌تواند شما را به شخصیت او نزدیک‌تر کند. ببنید که چقدر با خانواده‌اش نزدیک و صمیمی است و چگونه یکدیگر را در جریان زندگی حمایت می‌کنند. یادتان نرود که قابل اعتماد‌ترین مردان، کسانی هستند که با خانواده خودشان ارتباط نزدیک عاطفی دارند.

فقط چند ساعت

بهتر است قرار اول شما یک قرار طولانی مدت نباشد. نیازی نیست که از صبح تا غروب آفتاب با هم بیرون بروید و مثل دوستانی که سال‌هاست یکدیگر را می‌شناسید از هر دری حرف بزنید. قرار اول بهتر است یک ملاقات نیمه‌رسمی و برای آشنایی بیشتر باشد. حتی اگر او را پسندیده‌اید و دل‌تان نمی‌آید به این قرار پایان دهید، باز هم بهتر است که قانون‌های قرار‌های اول را رعایت کنید. پس چند ساعتی را برای صحبت کردن با او خالی بگذارید و بعد در کمال ادب، از او به خاطر این دعوت تشکر کرده و به خانه برگردید.

صادقانه و شفاف« نه» بگویید

بعد از تمام شدن قرار منتظر تماس بعدی او باشید. از آنجایی که این معامله 2 طرفه است، همان‌طور که شما باید او را بپسندید او هم نیاز دارد که در مورد شما کمی فکر کند. اگر او را پسندیده‌اید، ‌منتظر تماسش بمانید و با خوشرویی پیشنهادش را برای قرار بعدی بپذیرید. اگر هم فکر می‌کنید که او مرد رویاهای شما نیست، باز هم باید که در مورد این موضوع با هم صحبت کنید. برنداشتن تلفن یا جواب ندادن به پیامک مشکلی را حل نمی‌کند، پس خودتان را از او پنهان نکنید. با او صادقانه صحبت کنید و این حقیقت را که او نمی‌تواند مرد آینده شما باشد را با حفظ احترام، برایش توضیح دهید. هرگز برای دادن این جواب «نه» واسطه‌ها را نفرستید. این حق اوست که جواب‌تان را از زبان خودتان بشنود.
منبع : برترین ها
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین