تبیان، دستیار زندگی

شما بندگی کنید، خدا خدایی‌اش را بلد است

وعده خدا برای رهایی از بن بست‌های زندگی+فیلم

اولیای بزرگ الهی هیچ‌گاه در زندگی خود را نباختند و هیچ وقت در مسیر بندگی کوتاه نیامدند و لحظه‌ای شک نکردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
یاری خدا

همه ما داستان بسیار زیبای حضرت موسی (ع) را خوانده ایم. در قرآن بیان شده که قوم حضرت موسی شبانه افرادی را که برای فرعون و فرعونیان بردگی می کردند را بیرون کشید و از مصر خارج شدند.

در این قوم افراد مختلفی از زن و مرد، کوچک و بزرگ، پیر و جوان حضور داشتند. صبح فرعون و فرعونیان متوجه شدند که مردم از شهر خارج شدند. با اسب هایشان به قصد پیدا کردن آن ها حرکت کردند. و بالاخره در قسمت رود نیل سپاهیان به این مردم رسیدند؛ «فَلَمَّا تَرَٰءَا ٱلْجَمْعَانِ قَالَ أَصْحَٰبُ مُوسَىٰٓ إِنَّا لَمُدْرَکُونَ»(1) وقتی که [قوم موسی] داشتند می رفتند، از دور، مجموعه‌ی فرعونی هم دیده شدند که به سمت این ها می آمدند.

در این حین اصحاب موسی (علیه‌السلام) رو کردند به موسی و شروع به گلایه کردند؛ «إِنَّا لَمُدْرَکُونَ»، ما گیر افتادیم؛ تو با نقشه ای که داشتی ما را به جایی رساندی که نه راه پس داریم و نه راه پیش.

حضرت موسی(ع) نمی دانست که قرار است چه معجزه و اتفاقی از جانب خداوند برایشان اتفاق بیافتد، نمی دانست که قرار است دریا شکافته شود و آن ها نجات پیدا کنند، اما به این یقین داشت که این هستی خدایی دارد که مراقب همه چیز هست و چون به این موضوع باور داشت با آرامش پاسخ داد؛ «کَلَّآ إِنَّ مَعِىَ رَبِّى سَیَهْدِینِ»(2) او هدایت می کند،  بدانید خدا با ما است.

شاید این سؤال پیش بیاید که در این شرایطی که برای موسی و همراهانش پیش آمد که از دو طرف به بن بست رسیدند؛ از طرفی از جانب فرعونیان و از طرفی دریای خروشان که اگر در آن بروند از بین می روند، و نیز شرایط مشابهی که برای خیلی از ما ممکن است اتفاق بیافتد که در زندگی به بن بست می رسیم؛ چگونه می توان به آرامش رسید و حضور و حمایت خدا را احساس کرد؟ آیا خداوند در این باره وعده ای داده است؟

پاسخ را در ادامه در سخنان حجت الاسلام عالی مشاهده بفرمایید.

 


پی نوشت:
1) آیه‌ی ۶۱ سوره‌ی مبارکه‌ی شعرا
2) بخشی از آیه‌ی ۶۲ سوره‌ی مبارکه‌ی شعرا