تبیان، دستیار زندگی

هدف نهایی در تعلیم و تربیت، تمرین زندگی و مهارت‌ آموزی است

وزیر آموزش‌ و پرورش در اختتامیه سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان پسر برگزیده کشور، هدف نهایی در تعلیم و تربیت را تمرین زندگی و مهارت‌ آموزی دانست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
هدف نهایی در تعلیم و تربیت، تمرین زندگی و مهارت‌ آموزی است
به گزارش مرکز اطلاع‌ رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش، سید محمد بطحایی با اشاره به اهمیت مهارت‌ آموزی در مدارس اظهار کرد: توسعه و گسترش فعالیت‌ های فرهنگی هنری و برگزاری جشنواره‌ ها از مهم‌ ترین برنامه‌ های آموزش‌ و پرورش برای تحقق مهارت‌ آموزی و کشف استعدادها است.
وی افزود: آموزش‌ و پرورش مکانی برای زندگی کردن است و مدرسه باید تبدیل به کارگاهی شود که در آن دانش آموزان تمرین زندگی کنند و هر آنچه در زندگی فردی و اجتماعی نیاز دارند، تمرین و ممارست شود.
وزیر آموزش‌ و پرورش تمرین صبوری، مدارا و باهم زندگی کردن در مدرسه را مهم دانست و گفت: هدف نهایی در تعلیم و تربیت، تمرین زندگی و مهارت‌ آموزی است که در مدارس به این رویکرد کمتر پرداخته می‌شود و به این دلیل فضای مدرسه از شادی و نشاط دور شده است.
سید محمد بطحایی در ادامه گفت: جشنواره‌ های فرهنگی هنری که سالانه برگزار می‌شود باید در استان‌ها و مناطق آموزشی مرتباً تکرار شود و برنامه‌های مدارس با محوریت چنین برنامه‌ ها و فعالیت‌ هایی تدوین شود تا مدرسه از مکانی برای حفظ آموزی به مکانی برای تمرین زندگی تبدیل شود.
وی تصریح کرد: برای نزدیک شدن به مدرسه با نشاط و ‌پرشور و تقویت و گسترش ادبیات و تاریخ کهن ایران، یکی از مهم‌ ترین موانعی که آموزش‌ و پرورش با آن مواجه است، تلقی خانواده‌ ها از برنامه‌ های آموزشی و پرورشی است که باید تصحیح شود و آموزش‌ و پرورش با برگزاری چنین برنامه‌ ها و جشنواره‌ هایی می‌ تواند دانش آموزان توانمند پرورش دهد.
وزیر آموزش‌ و پرورش با بیان اینکه خانواده‌ ها به مدارس و معلمان برای چگونگی تعلیم و تربیت تحمیل حفظیات می‌کنند، تأکید کرد: یکی از مهم‌ ترین موانعی که مدارس را از اهداف اصلی تعلیم و تربیت دور می‌کند دیدگاه خانواده‌ها است که شکل‌ گیری مدرسه همراه با فعالیت‌ های فرهنگی و هنری را مطلوب نمی‌ دانند و مدرسه را فقط برای یادگیری ریاضیات و فیزیک می‌خواهند و البته بخشی از آن‌ هم صحیح است و ما در آموزش‌وپرورش مصمم هستیم که مسیر را اصلاح کنیم و مدرسه را برای تربیت در تمامی سطوح تعلیمی آماده کنیم و شش ساحت سند تحول بنیادین را به‌صورت متوازن اجرا و عملیاتی کنیم.

مطالب مرتبط:
مدرسه كانون اصلی تعلیم و تربیت در دولت دوازدهم خواهد بود
هادیان تعلیم و تربیت

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش