• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/05/11
  • تاريخ :

اخباری از تجسمی

كتابت طولانی‌ترین قرآن برجسته و پیوسته‌ی جهان

کوزه

قاسمعلی قاجار نویسنده طولانی‌ترین قرآن برجسته جهان و ابداع كننده دو سبك جدید با دو ماده مختلف‌، ساخت این اثر هنری را از سال 1368 آغاز كرده است.

او در گفت‌وگو با ایسنا در منطقه مازندران عنوان كرد: از آنجایی كه علاقه زیادی به هنر خوش‌نویسی داشتم، بعد از نوشتن و به‌جا گذاشتن چند اثر با استفاده از تیوپ به این فكر افتادم كاری متفاوت و بی‌نظیر انجام دهم كه تا به‌حال انجام نشده است، بنابراین شروع به كتابت قرآن كریم روی تیوپ كردم.

"قاجار"با اشاره به اینكه اولین كلماتی كه بر روی تیوپ نوشته بودم نام مبارك الله و ائمه‌ی اطهار بود، خاطرنشان كرد: هنر برجسته - پیوسته تیوپ با روش و تكنیكی متفاوت از معرق و مشبك‌های دیگر انجام می‌گیرد. طراحی و برش بر روی تیوپ بدون اینكه تكه‌ای از تكه دیگر جدا شود، روشی است كه در نوع خود بی‌نظیر و منحصر به‌فرد است.

این هنرمند معاصر گفت: استفاده از تیوپ‌های مستعمل و ضایعات، پیوستگی خطوط مثل زنجیر به یكدیگر، رنگ‌پذیری و عمر بالای اثر از جمله ویژگی‌های این اثر هنری است.

به‌گفته‌ی قاجار، این اثر از 24 سوره جزء 30 قرآن و از 152 آیه، به طول 81 متر و عرض 10 سانتیمتر تشكیل و برای خلق این اثر حدود دو سال و میانگین روزانه 10 ساعت كار انجام شده است.

او می‌خواهد بعد از اتمام كار، این اثر را به موزه‌ی آستان قدس رضوی اهدا كرده و در كتاب ركورد‌های گینس ثبت كند.

قاسمعلی قاجار در پایان اظهار كرد: تاكنون هیچ حمایتی از جانب مسؤولان صورت نگرفته و فقط با امید به خدا و عشقی كه به هنرم دارم توانستم بر تمام مشكلات غلبه كنم و انتظارم از مسؤولان این است تا وقتی هنرمند هنر خود را به خاك نسپرده است از آنها و هنرشان استفاده كامل ببرند و به مشكلاتشان هم رسیدگی كنند.

"سعید قربانی" مسؤول دارالقرآن الكریم استان مازندران با بازدید از آثار قاسمعلی قاجار، از این هنرمند خواست تا همچنان با توكل بر خدا و اهل‌بیت (ع) به این كار خداپسندانه خود ادامه دهد.

وی افزود: مسؤولان كشوری نیز باید نگاه ویژه‌ای به این هنرمندان داشته باشند، مخصوصاً كسانی كه فعالیت و آثار آنها در رابطه با قرآن و اهل‌بیت (ع) است.

دوسالانه‌ی عكس "فرهنگ، تمدن و دین" هنرمندان عكاس ایران را فراخواند

دومین دوسالانه عكس "فرهنگ، تمدن و دین" هنرمندان عكاس كشور را به مسابقه فراخواند.

این جشنواره‌ی در دومین دور برگزاری، نیمه‌ی مرداد تا نیمه‌ی شهریورماه سال جاری به هنرمندان عكاس فرصت داده است كه آثار خود را حداكثر هفت قطعه رنگی، سیاه و سفید به دبیرخانه ارایه كنند.

دبیری این جشنواره را محمدرضا كمره‌ای به‌عهده دارد و قرار است آثار پذیرفته شده هم زمان با عیدغدیر به‌نمایش درآیند.

جوایز این مسابقه تندیس و دیپلم افتخار به‌همراه سه، دو و یك سكه‌ی بهار آزادی به نفرات اول تا سوم است.

هنرمندان باید آثار خود را با فایل كامپیوتری به آدرس موسسه فرهنگی هنری مكعب هنر واقع در خیابان ولیعصر(عج)، بالاتر از پارك ساعی، نبش كوچه 34، ساختمان 1157، طبقه اول، واحد اول، ارسال كنند.

 

 

UserName