سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

افزایش آمار مهاجرت دانشجویان

آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده، اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
افزایش آمار تسویه حساب دانشجویان با دانشگاه‌ها برای خروج از کشور
به گزارش تبیان به نقل از روزنامه ایران، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه‌های معتبر کشور است.

حسین سالار آملی درباره اینکه چه تعداد از دانشجویان دانشگاه‌ها به‌دنبال تأیید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند به ایلنا، گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است، اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است. معمولاً دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب‌ می‌کنند، می‌خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، آنهایی که این کار را انجام می‌دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند.

نمی‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم، اما تا به امروز روند خوبی داشته‌ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه‌های علمی محکم در کشور است.وی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته اعلام کرد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده، اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است. آنهایی که معمولاً این کار را انجام می‌دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند، وگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می‌شود و صرفاً برای خروج از کشور نیست، از این‌رو ترجمه مدارک نمی‌تواند، ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد. سالارآملی خاطرنشان کرد: برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می‌کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی‌کنند، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه‌های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه‌های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی‌توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام‌کننده و مهاجر فرست دانشجو به خارج از کشور است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل اضافه کرد: من نمی‌گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی‌شود، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است. باز هم تأکید می‌کنم، نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان باکیفیت است. البته دانشجویی که می‌خواهد به خارج از کشور برود، نمی‌تواند براحتی و مستقیماً اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد. این طور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمه مدرک بعد از شش ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند. او درباره برنامه‌های اتخاذ شده برای حفظ دانشجویانی که سطح کیفی بالایی دارند، توضیح داد: شرایطی که در کشور ایجاد کرده‌ایم، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست، برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند. ضمن اینکه ظرفیت دانشگاه‌های ما به حدی هست که آنها بخواهند در دانشگاه‌های مختلف تحصیل کنند.

سالار آملی در پاسخ به این سؤال که دانشجویان چه رشته‌هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند، گفت: در رشته‌های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته‌ها شاهد بوده‌ایم. ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان‌های دیگر تفاوتی ندارد، بالاخره آن افرادی که می‌خواهند بروند در هرجایی که باشند، اقدام می‌کنند. البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت‌های بالای علمی ندارند، نیز گاه از کشور خارج می‌شوند، اما به کشورهای منطقه و آسیایی می‌روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل تلاش برای جذب و باز کردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حائز اهمیت عنوان کرد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا شرایط امروز، تعامل با دانشگاه‌های برتر دنیا را تحت شعاع قرار نمی‌دهد؟ گفت: نمی‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم، اما تا به امروز روند خوبی داشته‌ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه‌های علمی محکم در کشور است. بسیاری از دانشگاه‌های دنیا می‌توانند با دانشگاه‌های ما ارتباط برقرار کنند. تا به الان 25 دوره آموزشی مشترک در حوزه‌های مختلف با دانشگاه‌های برتر دنیا را داشته‌ایم و فراموش نکنیم، در سال گذشته حدود 2هزار و 100 دانشمند از سراسر دنیا برای دوره‌های تحصیلی، همایش، کنفراس و پروژه‌های مشترک وارد ایران شدند و روند از نظر ما مطلوب است. 
منبع: روزنامه ایران