تبیان، دستیار زندگی
تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان در بهترین دوره زندگی‌شان، با ضایعات پوستی، به نام جوش‌های غرور جوانی یا آکنه درگیری دارند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شیرینی کمتر، جوش کمتر

تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان در بهترین دوره زندگی‌شان، با ضایعات پوستی، به نام جوش‌های غرور جوانی یا آکنه درگیری دارند.

جوش صورت

برای پیشگیری از بروز این جوش‌ها و عارضه‌دار شدن آنها، راه‌های گوناگونی توصیه شده بود، اما نقش تغذیه چندان پررنگ نبود. حداکثر توصیه تغذیه‌ای پزشکان در این باره این بود که اگر فکر می‌کنید غذایی هست که با بیشتر خوردن آن بیشتر جوش می‌زنید، آن غذا را از رژیم‌ خود حذف کنید.

اما خبر جدید این که محققان استرالیایی به این نتیجه رسیده‌اند که غذاهایی که انتخاب می‌كنیم و می‌خوریم واقعا نقشی مهم‌تر از اینها دارند. در مطالعه این محققان از مرکز تحقیقات RMIT، در ملبورن، مشخص شده وقتی در رژیم غذایی از کربوهیدرات‌های با اندیس گلیسمی پایین استفاده شود، به احتمال زیاد، جوش‌ها زودتر از بین می‌روند.

شاخص گلیسمی (GLYCEMIC INDEX) میزان تأثیر ماده غذایی کربوهیدراتی را در افزایش قند خون نشان می دهد.

غذاهای‌ محتوی‌ کربوهیدرات‌ اثرات‌ متفاوتی‌ بر روی‌ قند(گلوکز) خون‌ دارند. غذاهای‌ با شاخص‌ گلیسمی‌ پایین‌ باعث‌ آزاد سازی‌ آرام‌ و پیوسته ی‌ گلوکز در خون‌ می‌شوند مثل: سیب، گلابی، گریپ فروت، لوبیا، عدس، آلبالو، گیلاس، انجیر، برگه زردآلو و بادام زمینی.

در حالی‌ که‌ غذاهای‌ با شاخص گلیسمی‌ بالا باعث‌ افزایش‌ سریع‌ و کوتاه‌ مدت‌ قند خون‌ می‌شوند مثل عسل، شکلات، آب نبات، قند و شکر و شیرینی ها.

همه کربوهیدرات‌ها از واحدهای قندی درست شده‌اند. موقع هضم و جذب غذا، این زنجیره‌های طولانی، باید به واحدهای قندی شکسته شوند.

محققان استرالیایی طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که وقتی در رژیم غذایی از کربوهیدرات‌های با اندیس گلیسمی پایین استفاده شود، به احتمال زیاد، جوش‌ها زودتر از بین می‌روند.

اگر شما خوراکی‌های شیرین، مثل قند و آب‌نبات بخورید، بلافاصله قند خون‌تان بالا می‌رود. اما اگر کربوهیدرات‌های پیچیده‌تر، یعنی خوراکی‌های پرفیبر، مصرف کرده باشید، مدت زمانی طول می‌کشد تا این تجزیه به قندهای ساده انجام شود و بنابراین قند خون بعد از مدت زمان بیشتری و به تدریج بالا می‌رود. این نوع غذاها، اندیس گلیسمی پایین‌تری دارند.

تحقیقات گوناگون نشان داده حجم بالاتر غذاهای با اندیس گلیسمی پایین، باعث می‌شود سلول‌ها به اثر انسولین(هورمون تنظیم کننده ی قند خون) حساس‌تر باشند. بنابراین قند خون زودتر مصرف می‌شود و دیگر شاهد چاقی و همین طور عوارض دیابت نخواهیم بود.

تمام این فایده‌ها باعث شده بود کارشناسان توصیه کنند همه افراد از غذاها و تنقلات شیرین کمتر بخورند و به جای آن از مواد غذایی فیبردار، مثل میوه‌جات و کربوهیدرات‌هایی مثل نشاسته، استفاده کنند.

هدف این توصیه‌ها بیشتر کاهش وزن و کم کردن احتمال بروز دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی بود، ولی این بار اثر آنها در رفع این ضایعات پوستی هم مشخص شده است.

به گزارش رویترز، در مطالعه اخیر، مصرف خوراکی‌های با فیبر بیشتر، مانند برگه‌های ذرت صبحانه و همین طور نان‌های سبوس‌دار (مثل نان سنگک و نان جوی خودمان) به مدت 12 هفته در 43 مرد 15 تا 25 سال، هم آکنه‌های آنها را به طور قابل ملاحظه‌ای کم کرده بود و هم باعث پایین آمدن وزن و نمایه توده بدنی آنها شده بود.

البته پیش از این بررسی های پراکنده‌ای در مورد رابطه مصرف این نوع غذاها و کم شدن بروز آکنه دیده شده بود، اما این اولین بار است که فرضیه‌ تاثیر تغذیه در بروز آکنه، با یک مطالعه مداخله‌ای و به صورت تصادفی، بررسی شده است. به همین علت می‌توان با خیال راحت توصیه کرد که تا می‌توانید میوه و سبزی و نان سبوس‌دار بخورید که فایده آن را با پوست و گوشت خود حس خواهید کرد.

فرنوش صفوی‌فر

مطالب مرتبط دراین سایت:

تاثیر تغذیه بر آکنه

بهترین رژیم غذایی برای پوست شما 

پوستی زیبا با مصرف آنتی اكسیدان 

هفت نکته برای حداکثر اثر درمان ضد آکنه(جوش صورت) 

توصیه هایی برای افراد مبتلا به جوش 

درمان جای جوش در جوانان

جوش صورت و بدن 

روش های نوین برای درمان جوش صورت 

جوش های صورت را چگونه درمان كنیم؟ 

آکنه و راه های درمان آن 

راه درمان جوش های صورت چیست ؟ 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.