تبیان، دستیار زندگی

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری:

هنرمندان بسیاری فعالیت هنری خود را از مسجد شروع کردند

زارعی گفت: تئاتر بچه‌های مسجد هنرمندان سرشناس و توانمندی را به جامعه تئاتر، تلویزیون و سینما معرفی کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
هنرمندان بسیاری فعالیت هنری خود را از مسجد شروع کردند

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در آیین گشایش سیزدهمین جشنواره تئاتر «بچه‌های مسجد» که عصر روز چهارشنبه ۱۷ مرداد در شهر قزوین برگزار شد، گفت: حدود ۲ دهه از آخرین برگزاری جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد پیش از دوازدهمین دوره آن که سال گذشته برگزار شد می‌گذرد. راه‌اندازی مجدد تئاتر بچه‌های مسجد شور و شعفی بی‌مانند به من می‌دهد. چرا که من نیز از همین جشنواره فعالیت‌های تئاتری و هنری خود را آغاز کردم.

زارعی افزود: جشنواره «تئاتر بچه‌های مسجد» فعالیت‌های دوباره خود را با نگرشی نو و ساختاری حساب‌شده‌تر از قبل آغاز و برای جریان سازی در تئاتر کلان کشور آماده شده است. «تئاتر بچه‌های مسجد» هنرمندان سرشناس و توانمندی را به جامعه تئاتر، تلویزیون و سینما معرفی کرده است. هنرمندانی از جمله حسین پارسایی، میلاد اکبر نژاد، حسین فدایی حسین و بسیاری از دیگر هنرمندان مطرح امروز تئاتر کشور فعالیت هنری خود را از «تئاتر بچه‌های مسجد» آغاز کردند.

وی اظهار کرد: فرج الله سلحشور یک هنرمند مسجدی بود که فعالیت‌های هنری خود را از مساجد آغاز کرد. مرحوم سلحشور تا جایی پیش‌روی کرد که یکی از پر بیننده‌ترین سریال‌های جهان اسلام یعنی «حضرت یوسف» را ساخت. ایشان که در مسجد الجواد اولین گام‌های هنری خود را برداشت در نهایت به چهره‌ای بین‌المللی تبدیل شد. سلحشور نمونه‌ای از یک هنرمند مسجدی است که نشان داده می‌شود در مسجد کار هنری کرد، در مسجد رشد یافت و به مدارج بالای هنری و شهرت رسید.

زارعی در ادامه سخنان خود بیان کرد: سید حسین فدایی‌حسین، کوروش سلیمانی و علی سلیمانی داوران سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» نیز فعالیت‌های هنری خودشان را از مسجد آغاز کردند. هنرمندان بسیاری مسجد را آغازگر فعالیت‌های هنری خود می‌دانند و در ادامه پی‌گیر تحصیلات دانشگاهی مرتبط با رشته هنری خود شدند. سپس به تلویزیون و سینما راه پیدا کردند. امروزه شاهد حضور موفق و موثر این هنرمندان در سطوح مختلف اجرایی و مدیریتی در تئاتر کشور هستیم.

مدیر مرکز هنرهی نمایشی حوزه هنری در پایان گفت: آغاز دوباره «تئاتر بچه‌های مسجد» با ساختاری اصولی و اهدافی والا و بلند مدت به سوی رشد و توسعه تئاتر در سطح تمامی اقشار جامعه حرکت می‌کند.

علی هوشمند رییس حوزه هنری استان قزوین و دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» ضمن قدردانی از همه مدیرانی که در برگزاری این جشنواره همکاری داشته‌اند گفت: جشنواره سیزدهم تئاتر بچه‌های مسجد با حضور ١٢ گروه از ١١ استان در قزوین که شهر شهید بابایی، شهید ابوترابی، شهید لشکری، شهدای مدافع حرم برگزار می‌شود.

هوشمند ادامه داد: قزوین سال پر رونق فرهنگی هنری را پشت سر می‌گذارد. چرا که علاوه بر برگزاری جشنواره سراسری تئاتر «بچه‌های مسجد»، بزودی گنگره ٣۰۰۰ شهید استان قزوین برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه ­های مسجد» ادامه داد: جشنواره تئاتر بچه‌های مسجد یکی از ارزشمندترین فعالیت‌های تئاتر کشور است. این جشنواره دارای عظمتی معنوی است. همین عظمت موجب شد تا ما تصمیم به برگزاری آیین گشایش این جشنواره در گلزار شهدای قزوین را بگیریم.

هوشمند در پایان سخنان خود روز خبرنگار را به همه اهالی رسانه شادباش گفت و ادامه داد: آیین گشایش «سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی بچه‌های مسجد» همزمان با روز خبرنگار و سالگرد شهید بابایی برگزار شد. این روز را به خبرنگاران تبریک و به خانواده شهید بابایی تبریک و تسلیت می‌گویم.

این مراسم با اهدا گل و عطرآگین کردن مزار شهدای هشت سال دفاع مقدس قزوین و شهدای مدافع حرم این استان با حضور هنرمندان و مدیران برگزاری جشنواره به پایان رسید.

گفتنی است؛ سیزدهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» ۱۶ تا ۱۹ مرداد در قزوین برگزار می‌شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان