سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

اظهار نظر یک شاعر درباره ترانه سرایی

جواد نعمتی گفت: ترانه هایمان روایت گریز شدند و به سمت وضعیتی رفتند که حس و حال دقیقه‌ای را توصیف می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
اظهار نظر یک شاعر درباره ترانه سرایی

جواد نعمتی شاعر، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی ؛ درباره روایتگری در شعر و ترانه امروز گفت: در شعر و ترانه امروز روایت صورت نمی گیرد؛ بلکه شاعران فقط یک وضعیت را توصیف می کنند. ما نباید توصیف را در شعر و ترانه با روایتگری اشتباه بگیریم. روایت باید چهارچوب داستانی داشته باشد. اگر ترانه هایمان روایت مدار بود، ساخت یک وضعیت در نقطه ای شروع می‌شد و تا پایان ادامه پیدا می کرد.

وی افزود: در حال حاضر آهنگ های دو تا سه دقیقه ای تولید می شود و ترانه هایمان نهایت چهار یا پنج بند دارد. حوصله مخاطب هم به گونه ای شده است که این نوع موسیقی را بیشتر می پذیرد. به همین دلیل ترانه هایمان روایت گریز شدند و به سمت وضعیتی رفتند که حس  و حال دقیقه ای را توصیف می کنند و این مسئله در ترانه های اجتماعی و عاشقانه بیشتر دیده می شود.

نعمتی با اشاره به اینکه مخالف این هستم که مخاطب ما متوجه سطحی بودن ترانه ها نمی شود، اظهار كرد: چون ترانه هایمان سطحی بوده است، مخاطبان موسیقی هم به این ترانه ها عادت کردند. اتفاقا من معتقدم برخی دوستان خواننده سواد شعری ندارند؛ سواد موسیقی شان خوب است؛ اما چون سواد شعری ندارند نمی توانند برآورد کنند چه اثری را مخاطب قبول می کند.

وی با تاکید بر اینکه مردم جامعه ما باسواد هستند و فقط ادبیاتی ها نیستند که سواد دارند، تصریح کرد: جامعه ما از نظر سطح علم و شعور بالا رفته است؛ اما خوراکی که به مردم داده می شود خوراک سطحی است. در موسیقی ما یک مثلث ارتباطی بین خواننده، آهنگساز و شاعر وجود ندارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x