تبیان، دستیار زندگی

آمریکایی‌ها هیچ وقت صداقت نداشتند

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: آمریکایی‌ها هیچ‌گاه صداقت نداشته‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ظریف
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد مذاکره با ایران از سوی آمریکا اظهار داشت:  اگر آمریکایی ها می خواهند صداقت داشته باشند باید به برجام برگردند و از سال 1332 به مردم ایران غرامت پرداخت کنند.

وی افزود:‌  آمریکایی ها هیچگاه صداقت نداشته‌اند و حرکت ترامپ تبلیغاتی بود. دلیل مهم آن این است که ترامپ نه نسبت به مردم ایران و نه به تعهدات بین‌المللی حساسیت ندارد. هدف ترامپ ضدیت با مردم ایران است، چرا که اولین تحریمی را که برگرداند، مربوط به حوزه هواپیماها بود که قرار بود 200 فروند هواپیما به ایران داده شود که لغو کردند. هواپیمایی که قرار بود ملت ایران از آن استفاده کنند.پس آنها دروغ می‌گویند و هدفشان ملت ایران است.

وزیر امور خارجه داده داد:  آمریکایی‌ها به مردم ایران باید خیلی توضیح دهند، در واقع با این بی‌اعتمادی متراکمی که آمریکایی‌ها در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته ایجاد کردند مردم ایران چه دلیلی دارند که احساس کنند که باید با آن ها صحبت کنند؟ این نکته ای بود که آقای دکتر روحانی رییس‌جمهوری مطرح کردند. اگر بحث مذاکره باشد ما دو سال مذاکره فشرده با آمریکایی‌ها داشتیم و برجام نتیجه این مذاکرات بود، اما دولت ترامپ از آن خارج شد؛ حتی به فرض محال که با آنها صحبت کردیم، چطور می‌شود به آمریکا اعتماد کرد که پس از اینکه به یک توافق جدید رسیدیم آنها به همان توافق خودشان نیز متعهد بمانند.

وی با بیان اینکه روش، رفتار و برخورد آمریکا هیچ اعتمادی را نه تنها برای ایران بلکه برای هیچ کس در جامعه بین‌المللی باقی نگذاشته است،  درباره تحریم‌های اخیر آمریکا و برنامه وزارت خارجه برای صادرات اظهار داشت:‌ وظیفه معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه، تسهیل فعالیت بخش خصوصی و فعالان بخش دولتی است؛ این معاونت تلاش می‌کند امکانات صادرات را در خارج از کشور شناسایی کرده و زمینه را هم برای ارتباط بخش خصوصی ایران و کشورهای خارجی فراهم کند و برای رسیدن به اهداف در این بخش کمک خواهد کرد.

ظریف تصریح کرد: فعالیت معاونت اقتصادی باید در دوران پسا بازگشت آمریکا به تحریم ها با جدیت بیشتری دنبال شود، امروز ما یک تفاوت جدی با دوران گذشته داریم دنیا در برابر تحریم های آمریکا ایستاده است. در گذشته هر زمان که آمریکا یک تحریمی را تصویب می‌کرد چون مستظهر به چند قطعنامه شورای امنیت بود فورا سایر کشورها نیز نه تنها آن تحریم‌ها را اجرا می‌کردند، بلکه خود آنها هم تحریم‌های جداگانه‌ای تصویب می‌کردند.
منبع: تسنیم