تبیان، دستیار زندگی

سفر به زیباترین جاده های ایران

وقتی صحبت از سفر به میان می آید برای خیلی از ما اولین انتخاب سفرهای جاده با ماشین و دل زدن به جاده ها است. ایران کشوری پهناور است که طبیعت های فوق العاده تماشایی و متنوعی را در دل خود جای داده است. برای دسترسی و ارتباط بین شهرها جاده های ایجاد شده که از میان این طبیعت ها گذر می کنند جاده نیز قسمتی از سفر است که عبور از آن به ویژه همراه با کسانی که دوستشان داریم لذت بخش است، اما زیباترین جاده های ایران یک گام فراتر رفته اند و خود تبدیل به مقصدی برای گردشگری شده اند به گونه ای برخی تنها برای تماشای جاده قصد سفر می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 گردنه حیران

گردنه حیران


اگر بخواهید در جاده آستارا – اردبیل سفر کنید یکی از زیباترین جاده های ایران را خواهید دید. حیران نام روستایی ییلاقی در آستارا است که در استان گیلان قرار دارد و جاده از میان آن می گذرد. مسیری که یک سمت آن کوه و سمت دیگر دره ای در جوار رودخانه ارس است. اغلب روزهای سال جاده را مه گرفته و بر زیبایی جادویی آن افزوده است. این منطقه دارای مناظر بکر طبیعی می باشد و نصف جنگل ها و مراتع آن متعلق به ایران و نیم دیگر در کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. در مسیر جاده امکانات تفریحی مانند تلکابین و رستوران قرار دارد.

جاده سپیدان به نورآباد


اما در ادامه سفر در زیباترین جاده های ایران به استان فارس می رسیم که بهارهای بهشتی و پاییز و زمستانی دیدنی دارد. در این استان جاده های فوق العاده زیادی مانند جاده سپیدان به یاسوج، دشت ارژن، دشت برم و جاده شیراز به سپیدان قرار دارند اما میتوان سپیدان به نور آباد را زیباترین آن ها نامید. مسیری که در گذر از آن مزارع و زمین ‌های کشاورزی، دشت‌ های وسیع و کوه‌ های زیبا و چشمه ساران و رودخانه های فراوان را پشت سر خواهید گذاشت.

جاده شهداد نهبندان


این بار خودرو را به سمت استان کرمان می رانیم و وارد جاده شهداد به سمت نهبندان می شویم. یکی از زیباترین جاده های ایران که کاملا کویری است. در این مسیر طبیعتی را خواهید دید که تا چندی قبل آرزوی علاقه مندان به طبیعت بوده است. گذر از میان بزرگ ترین عارضه های کلوخی جهان معروف به کلوت های شهداد که برخی آن را قصرهای جن و پری نام می نامند از اصلی ترین جاذبه های مسیر است. سعی کنید هنگام طلوع آفتاب در جاده باشید تا تلالو خورشید بر روی شن ها شما را شیفته خود سازد.
جاده شهداد نهبندان

جاده هجیج اورامانات


هر سال گردشگران زیادی برای سفر به روستای هجیج از پاوه راهی این شهر می شوند، اما اغلب آن ها نمی ‌دانند‌ اگر همین جاده را تا انتها بروند با مناظر خیره کننده ای از رودخانه پرآب سیروان، آبشارها و چشمه ‌های آن مواجه خواهند شد. عرض جاده باریک است و در برخی از قسمت های باغ های سر سبز و بعضی جاهای دیگر چندمتر برف! انتظار شما را می کشند. امتداد این جاده آبشاری فوق العاده پر آب به نام بل جریان داشت. در طول مسیر کبابی های با کیفیتی نیز وجود دارد. بهترین زمان بازدید از آن بهار است، چرا که تابستان ها گرم و زمستان هایی سخت دارد.

جاده ساحلی چابهار بریس


از چابهار که به سمت شرق برانید دنیایی از شگفتی انتظارتان را خواهد کشید در واقع می توان گفت که جاده ساحلی چابهاربریس تنها یک جاده کنار دریا نیست بلکه راهی برای پیوند دریا و سواحل صخره ای، تالاب لیپار، کوه های مینیاتوری، درخت انجیر معابد، جنگل حرا و فرش خزه و جلبک است. در میان درختان جنگل حرا نیز پرندگان بسیاری مانند فلامینگو، عقاب، مرغ ماهی خوار را می توانید مشاهده کنید که روی این درختان لانه دارند. ساحل بکر و دریای چابهار در جاده ساحلی نیز از دیگر زیبایی های آن هستند.

جاده اسالم به خلخال


همه ما حداقل نام این مورد از زیباترین جاده های ایران را زیاد شنیده ایم. یکی از اولین جاده هایی که با بارش برف مسدود می شود. اما اگر فصل بهار و تابستان به بازدید از آن بروید فراموش نشدنی ترین مناظر عمرتان را خواهید دید. جاده ای تماشایی و چشم نواز به طول ۷۰ کیلومتر که از شهر اسالم در استان گیلان آغاز می شود و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان منتهی می شود. جاده از دل جنگل های واقع شده درارتفاعات کوه می گذرد و در ادامه بر فراز دشت قرار می گیرد به نحوی که اغلب شما بالای ابرها خواهید بود.
جاده اسالم به خلخال

جاده جندق به معلمان


یکی دیگر از زیباترین جاده های ایران که طبیعتی کویری دارد و در راه اصفهان به دامغان قرار گرفته است. هنگام رانندگی در این جاده در سوی خود سراب خواهید داد. اغلب اوقات جاده بسیار خلوت است به نحوی که سکوت و آرامش آن اصلی ترین جاذبه جاده برای ساکنان شهرهای شلوغ و پرازدحام خواهد بود دروازه ی ورود به یکی از جهنمی ترین و در عین حال زیباترین کویرهای صعب العبور ایران که به برمودای ایران معروف است و ریگ جن نام دارد در این جاده قرار گرفته است.

جاده سیاهکل به دیلمان


جاده ای کوهستانی در دل جنگل های گیلان که از دل جنگل های متراکم می گذرد و پیچ وخم زیادی را پشت سر می گذارند. در طول مسیر رودخانه ای شما را همراهی می کند و آبشار لونک را پشت سر خواهید گذاشت. در انتهای جاده به ارتفاعات بالایی می رسید و می توانید تغیرات طبیعت پیرامونتان را به وضوح احساس کنید.


جاده گرگان به شاهرود (توسکستان)


جاده شاهرود به گرگان جاده ای بکر و کم تردد با منظره هایی تماشایی است. در مسیر این جاده پر پیچ و خم برای رسیدن به مرتفع ترین نقطه، یعنی منطقه جهان نما طبیعتی رویایی را پشت سر خواهید گذاشت. هرچند این جاده پیچ هایی دارد که هر راننده ای را اولین بار دچار ترس خواهد کرد اما مناظر دلکش و هوای مطبوع آن، نسیمی از بهشت را می نوازد.
جاده گرگان به شاهرود

کرج چالوس


هیچ لیستی از زیباترین جاده های ایران نخواهید یافت که نام جاده چالوس در آن نباشد. جاده ای پرفراز و نشیب که برای بسیاری از ما یاداور خاطرات شیرین سفر به شمال کشور است. در تمامی طول مسیر طبیعت فوق العاده و انواع و اقسام رستوران ها شما را سرگرم خواهند کرد.

در این متن ۱۰ مورد از زیباترین جاده های ایران را به شما معرفی کردیم اما لازم است بگوییم که اکثر آن ها جاده های بسیار پر پیچ و خم، شیب دار و باریک هستند که ما هم با آن ها آشنایی نداریم. اغلب این مسیرها به دلیل خلوت بودن فاقد استانداردهای ایمنی هستند پس اگر قصد سفر کردید و راهی جاده شدید، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید.

منبع: مجله گردشگری الی گشت