تبیان، دستیار زندگی

 نسخه خوراکی برای مجردهای ایران

مسکن، شغل و تأهل، هر یک به دلایلی اضلاع مشکلات مجردها را تشکیل می‌دهند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که سلامت مجردها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد به تغذیه و عادت‌های غذایی مجردها بازمی‌گردد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تغذیه مجردی
ارزان بودن و در دسترس بودن، 2 مؤلفه اصلی در تعیین منوی غذایی مجردها است که آن‌ها را به سمت غذاهای فست‌فودی و کنسروی سوق می‌دهد و آژیر قرمز را برای سلامت بدن مجردها به صدا در می‌آورد.

نقاط تاریک منوی غذایی مجردها

در سبک زندگی مجردی سبزیجات و میوه کمتر مصرف می‌شود و بیشتر به غذاهای فست‌فودی و کنسروی اقبال نشان می‌دهند. چربی‌ها در غذاهای فست‌فودی و همچنین نمک و مواد نگهدارنده در غذاهای کنسروی نقاط تاریک منوی غذایی مجردها را تشکیل می‌دهند.

بیماری‌هایی که در کمین مجردها نشسته‌اند

بیماری‌های گوارشی مثل زخم‌ معده و نفخ در افراد مجرد بیشتر بروز می‌کند.
میزان بالای روغن در غذاهای فست‌فودی به دلیل آنکه انرژی زیادی را به بدن وارد می‌کند معضلاتی همچون چاقی و بیماری‌های قلبی و دیابتی به بار می‌آورد، همچنین ناگفته نماند که چربی موجود در غذاهای فست‌فودی به دلیل آنکه چند بار استفاده می‌شود، باعث سرطان هم می‌شود.
مجردهایی که کنسرو، غذای اصلی سفره‌شان است به خاطر نمک بالا و مواد نگهدارنده شان باید منتظر فشارخون و حتی سرطان باشند.

مجردهایی که کنسرو، غذای اصلی سفره‌شان است به خاطر نمک بالا و مواد نگهدارنده شان باید منتظر فشارخون و حتی سرطان باشند


مجردها چه غذایی و چقدر بخورند؟

مجردها در گام اول باید مقداری غذا بخورند که وزنشان در محدوده طبیعی بماند. در واقع مقدار انرژی دریافتی از غذا بسیار مهم است؛ حال چه این انرژی دریافتی از غذاهای سالم یا ناسالم به دست آمده باشد.
ممکن است این انرژی اضافه از مواد غذایی خوب مثل میوه یا روغن‌های سالم مثل روغن کنجد به بدن برسد که مستقیماً در سلامت عادی بدن تأثیر منفی ندارد اما اینکه افراد انرژی اضافی را به خاطر خوردن چربی غذاهای فست‌فودی یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا به دست بیاورند، خطر جدی برای سلامتی محسوب می‌شود.
هرچند به دلیل آنکه مجردها فرصت و حوصله پخت‌وپز ندارند، خودشان را از بعضی از مواد غذایی محروم می‌کنند اما باید تلاش کنند که لبنیات، سبزیجات، میوه‌ها، غلات، گوشت و حبوبات را در منوی غذایی روزانه‌شان جای دهند.

قرص‌های ویتامین را فراموش نکنید

اگر یک دختر جوان مدت زمان زیادی با تپش قلب و پریدگی رنگ صورت مواجه است یعنی بدنش نیاز به ویتامین و آهن دارد و اگر نمی‌تواند این ویتامین را از طریق تغذیه خود تأمین کند، بهتر است که قرص آهن مصرف کند.
70 تا 80 درصد افراد در جامعه ما با کمبود ویتامین D مواجه هستند و در همین راستا مجردها بهتر است سراغ دکتر بروند و آزمایش بدهند.
اما گر فرصت رفتن پیش پزشک را ندارند، می‌توانند یک عدد ویتامین D 50 هزار را در ماه استفاده کنند.
افرادی که هر روز لبنیات مصرف نمی‌کنند در معرض کمبود ویتامین B و کلسیم قرار دارند و در صورتی که بیماری کلیوی ندارند باید از این ویتامین‌های B و کلسیم استفاده کنند.

منبع: همشهری - دکتر سعید حسینی؛ متخصص تغذیه
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.