تبیان، دستیار زندگی

آغاز انتخاب رشته کنکور از ساعت ۱۶

انتخاب رشته کنکور ۹۷ از ساعت ۱۶ امروز دوشنبه ۱۵ مرداد ماه آغاز می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کنکور
به گزارش تباین به نقل از خبرگزاری تسنیم، انتخاب رشته کنکور 97 از ساعت 16 امروز دوشنبه 15 مرداد ماه آغاز می‌شود. داوطلبان تا روز چهارشنبه 24 مرداد می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند.

افرادی که در آزمون سراسری سال 97 ثبت‌نام نکرده‌اند یا غائب بوده‌اند هم می‌توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند. افرادی که ثبت‌نام نکرده‌اند باید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 22 هزار تومان برای ثبت‌نام اقدام کنند و این گروه به‌همراه افراد غائب در جلسه آزمون می‌توانند از رشته‌هایی که پذیرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی است اقدام به انتخاب رشته کنند.

 دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته برای رشته‌های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 97 عصر امروز (دوشنبه 15 مرداد) همزمان با شروع ثبت‌نام و انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

امسال این شرایط برای داوطلبان گروه تجربی فراهم شده است که بتوانند از رشته‌های گروه انسانی و ریاضی نیز اقدام به انتخاب رشته کنند.

در همین رابطه مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم گفت: آموزش عالی برای جبران عدم هدایت تحصیلی درست دانش‌آموزان این زمینه را فراهم کرد تا داوطلبان گروه تجربی بتوانند در سایر گروه‌های انسانی و ریاضی نیز انتخاب رشته کنند.

از جمله رشته‌هایی که داوطلبان گروه تجربی مجاز به انتخاب آن هستند می‌‌توان به حسابداری، روانشناسی، تاریخ اسلام،‌ زبان و ادبیات عربی، فقه و حقوق اسلامی، مددکاری و رشته‌های حوزه مدیریت اشاره کرد.

بیشترین رقابت میان داوطلبان گروه تجربی است چرا که در کنکور امسال تعداد یک میلیون و 11 هزار و 825 هزار داوطلب ثبت‌نام کردند که 642 هزار و 541 نفر در گروه تجربی بودند یعنی دوسوم داوطلبان در این گروه رقابت می‌کردند، این روند باعث شده با وجود صندلی خالی در گروه علوم ریاضی شانس قبولی در گروه تجربی یک‌سوم باشد. ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش دراین‌باره می‌گوید: در گروه ریاضی 236 هزار ظرفیت وجود دارد اما 144 هزار نفر داوطلب بودند و شانس افراد برای قبولی 176 درصد است همچنین در گروه تجربی 174 هزار ظرفیت وجود دارد که بیش از 600 هزار نفر داوطلب بودند این در حالی است که شانس قبولی 30 درصد است.

ظرفیت پذیرش در دوره‌های مختلف گروه علوم تجربی نیز در جدول ذیل قابل مشاهده است:
کنکور
منبع: تسنیم