تبیان، دستیار زندگی
محقق برجسته ایرانی دانشگاه اوترخت هلند با استفاده از قوانین عقلانی برای طیف گسترده‌ای از احساسات، گربه روباتیکی را خلق نموده که نمود بارز پیچیده ترین تعاملات طبیعی میان رایانه و انسان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت گربه روباتیک احساساتی!

خلق پیچیده ترین تعامل انسان و رایانه بوسیله محقق ایرانی دانشگاه اوترخت هلند

محقق برجسته ایرانی دانشگاه اوترخت هلند با استفاده از قوانین عقلانی برای طیف گسترده‌ای از احساسات، گربه روباتیکی را خلق نموده که نمود بارز پیچیده ترین تعاملات طبیعی میان رایانه و انسان است.

دکتر مهدی داستانی محقق برجسته هوش مصنوعی در دانشگاه اوترحت هلند که پدید آورنده این گربه روباتیک منحصربفرد است گفت: حقیقتا این اعتقاد را نداریم که رایانه‌ها بتوانند احساس داشته باشند، اما می‌بینیم که احساسات عملکرد مهمی در اعمال انسانی دارند. ما این امکان را فراهم آورده‌ایم تا با استفاده از عوامل هوشی در ترکیب با احساسات مشابه، روباتی را خلق کنیم که بتواند استدلال گرایی مشابه انسانی را داشته و حتی با تعاملات انسانی رقابت کند.

محققانی که دکتر داستانی را در این بررسی تحقیقاتی همراهی می‌کنند معتقدند که به واسطه ارائه متغیرهای عاطفی برای به کارگیری در فرآیندهای تصمیم سازی، سازه‌های روباتیکی قادر خواهند بود تا تعاملات طبیعی‌تر انسانی-رایانه‌ای از خود نشان دهند.

دکتر داستانی خالق پیشرفته ترین تعامل رایانه و انسان

دکتر داستانی ادامه داد: با استفاده از چنین فناوری نوینی، این امکان فراهم شده است تا رفتار سیستمی کنترل شود که به واسطه آن اتخاذ تصمیم یا طرح ریزی در مواقع کاملا ضروری صورت گیرد. این نکته‌ای ابتکاری و قابل توجه است که بتوان به فرآیندهای تصمیم گیری عقلانی کمک کرد تا واقع بینانه‌تر و در عین حال محاسباتی‌تر عمل کنند. نکته بارز در تحقیقات ما این است که امکان بروز اشتباهات و ناکامی‌های لحظه به لحظه را کنترل می‌کنیم.

به نوشته تکنولوژی ریویو، سایر روبات‌های موجود در دنیا با هدف تقلید رفتارهای انسانی طراحی و ساخته می‌شوند اما تمرکز روبات دکتر داستانی بر روی این موضوع که چگونه احساسات ممکن است اتخاذ تصمیم را تحت تاثیر قرار دهند، برای سایر سازندگان سازه‌های روباتیک فرآیندی پیچیده و مشکل بوده است.

اساس دستاورد حیرت آور دکتر داستانی به سال 1988 باز می‌گردد. این فناوری نوین ایده اصلی خود را از مدل روانشناختی معروفی به نام OCC گرفته است که از سوی سه روانشناس به نام‌های آندرو اورتونی، آلن کالینز از دانشگاه نورت وسترن و جرالد کلور از دانشگاه ویرجینیا مطرح شد.

وی به کارگیری تعاملات چند عاملی به ویژه آنهایی را که در روبات‌های چند گانه و روبات - انسان کاربرد دارند، برنامه بعدی خود عنوان کرده و می گوید: هنوز خیلی زود است که درباره استفاده و فروش تجاری این سیستم‌ها صحبتی داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

روبات آشپز هم ساخته شد!

روباتی كه راه‌ رفتن را می‌آموزد

روبات‌ها چگونه کار می‌کنند؟- قسمت اول

پنجاه روبات بیاد ماندنی - قسمت اول

هوش مصنوعی چیست ؟