تبیان، دستیار زندگی

حاج آقا تهرانی عصاره اخلاق بود

آیین گرامی‌داشت حاج آقا مرتضی تهرانی با حضور رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حجت‌الاسلام مصطفی میرلوحی، خانواده، دوستان و شاگردان آن مرحوم و جمعی از مدیران فرهنگی در فرهنگ‌سرای امام(ره) برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سعید اوحدی
به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ویژه برنامه «عطر اخلاق» آیین گرامی‌داشت حاج آقا مرتضی تهرانی با حضور سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حجت‌الاسلام مصطفی میرلوحی، احمد مسجد جامعی نایب رییس شورای شهر تهران، خانواده، دوستان و شاگردان آن مرحوم و جمعی از مدیران فرهنگی روز یکشنبه ۱۴ مرداد در فرهنگ‌سرای امام(ره) برگزار شد.

سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری در ابتدای این مراسم گفت: تعمدی وجود داشت که این مراسم در فرهنگ‌سرای امام(ره) برگزار شود، فرهنگ‌سرایی که به نام امام خمینی(ره) و در محله ایشان بنا شده است عمق بیشتری به آیین بزرگداشت جوان‌ترین شاگرد او می‌بخشد.

وی افزود: دنیای تشیع و دنیای اسلام سرمایه بزرگی را از دست داد، متأسفانه به دلیل هیجانات کاذبی که در جامعه به دلیل موضوعات اقتصادی وجود داشت ما آنطور که باید و شاید نتوانستیم بزرگداشت این سرمایه ماندگار اسلام را در ایران اسلامی برگزار کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری گفت: آیت‌الله تهرانی از جوانی محضر حضرت امام(ره)، آیت‌الله العظمی بروجردی و علامه طباطبایی را درک کردند و وقتی که امام به نجف تبعید شدند ایشان دوری امام و حاج آقا مصطفی را نتوانستند تحمل کنند به نجف رفتند و در درس ولایت فقیه امام شرکت کردند.

اوحدی اضافه کرد: بعد از انقلاب با نگاه ویژه امام(ره)، از حاج آقا مرتضی دعوت شد تا با رویکرد اخلاق، دروس اخلاق سیاسی و اخلاق مدیریتی را به مسئولان آموزش دهد. و این عالم ربانی بررسی عهدنامه مالک اشتر را برای مسؤولان تراز اول و مقامات انقلابی برگزار کرد.

وی تاکید کرد: نگاه ویژه مرحوم به جوانان و دانشجویان و حتی تأکید ایشان بر اینکه علمای حوزه باید دروس جدید را آموزش ببینند تا بتوانند زبان مصاحبه و مباحثه با دانشجویان را فرا بگیرند در نوع خود منحصر به فرد بود و همین موضوع عاملی بود که کلاس‌های ایشان و برادر بزرگوارشان با استقبال ویژه‌ای از سوی مخاطبان روبه‌رو شود.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: امروز که اخلاق گمشده جامعه ماست و فضای مجازی مرزهای اخلاقی را بی‌رحمانه پایمال می‌کند به طور حتم بزرگداشت بزرگان و سرمایه‌ها و عصاره فضایل اخلاقی می‌تواند بسیار مفید باشد و برای کسانی مثل من که محضر ایشان را درک نکردیم ان شاءالله که بتوانیم با بزرگداشت ایشان و توجه به آثار ایشان اخلاق را اشاعه دهیم.

آیت‌الله تهرانی اولین نسل بسیج فرهنگی بود

حجت‌الاسلام میرلوحی امام جماعت مسجد امام صادق(ع) دیگر سخنران این مراسم بود. وی در ابتدای سخنان خود گفت: این شهر دارد یک به یک علمای خود را از دست می‌دهد، کسانی که دعایشان بسیاری از بلایا را از شهر ما می‌زدود. رفتن این بزرگان بی آنکه جایگزینی برایشان باشد، پشت این شهر را خالی می‌کند. از دست رفتن این ذخائر بدون آنکه از آنها استفاده کرده باشیم جای بسی اندوه است.

وی افزود: ما در اسلام دو «بسیج» داریم. یکی بسیج «لشکری» است که به زمانی تعلق دارد که دشمن در حال حمله است و باید دفاع کنیم و دیگری بسیج «فرهنگی» است. آیت‌الله تهرانی اولین نسل بسیج فرهنگی بودند که بعد از شهریور ۲۰ و اقدامات رضاخان برای از بین بردن دین و دینداری و عصمت به تبلیغ دین پرداختند و نگذاشتند که مردم عالمان دین را به فراموشی بسپارند.

حاج آقا مرتضی تهرانی عصاره اخلاق بود

پخش کلیپ‌هایی از سخنان آیت‌الله العظمی مرتضی تهران و مدیحه سرایی امیر عباسی دیگر بخش‌های این مراسم بود.

آیت‌الله مرتضی تهرانی برادر بزرگتر آیت الله مجتبی تهرانی استاد سرشناس اخلاق، به تازگی در مشهد مقدس به دیار باقی شتافت و پیکر مطهرش در کربلای معلی به خاک سپرده شد.

مراسم گرامی‌داشت مرحوم آیت الله مرتضی تهرانی به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و بیت این عالم ربانی(ره) با عنوان «عطر اخلاق» روز گذشته در فرهنگ‌سرای امام(ره) برگزار شد.