سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

تقویت اعتماد به نفس

رسیدن به اعتماد به نفس با شناخت توانایی ها

اعتماد به نفس آن است که بدانید و مطمئن باشید با این که می ترسید اما بی گمان دست به عمل خواهید زد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
اعتماد به نفس

استرس زیاد و اعتماد به نفس کمی دارم چه کنم اعتماد به نفسم زیاد شود؟

اعتماد به نفس یعنی احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های بیرونی و درونی خود دارید. بنابراین وقتی که اعتماد به نفس و خود باوری خود را بر اساس آن که و آن چه به راستی هستید و نه بر اساس موفقیت ها و دست یابی ها یا شکست ها و ناکامی های خود بنا می کنید چیزی را در خود خلق می نمایید که هیچ کس و هیچ چیز یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت. اعتماد به نفس آن است که بدانید و مطمئن باشید با این که می ترسید اما بی گمان دست به عمل خواهید زد.

برای کسب اعتماد به نفس و برطرف کردن ترس در خود به ‌طور دقیق مشخص کنید که از چه چیز هراس دارید. سپس دست به عمل بزنید. دست روی دست گذاشتن فقط ترس را بزرگ ‌تر و هراس انگیزتر می‌کند. سریع اقدام کنید. مصمم باشید.

باید تمرین کنیم تا فقط افکار مثبت را از بانک ذهن خود برداشت کنیم. افکار ناخوشایند را از بانک حافظه خود بیرون بیاوریم. هنگامی‌ که تجربیاتی از هر نوع را به یاد می‌ آوریم، روی قسمت‌های خوب آن متمرکز شویم. اگر متوجه شدیم که جنبه‌های منفی را مرور می ‌کنیم، ذهن خود را به سوی دیگری منحرف کنیم.

نظر متعادلی نسبت به مردم پیدا کنید. این دو نکته را ضمن برخورد با مردم در نظر داشته باشید:
اول این که دیگری آدم مهمی‌ است. و بی ‌شک آدم مهمی ‌است، چرا که هر انسانی مهم است. ولی به یاد داشته باشید که شما هم مهم هستید. پس هنگامی ‌که شخص دیگری را ملاقات می ‌کنید، این فکر را مد نظر داشته باشید که هر دوی ما مهم هستیم که داریم راجع به منافع مشترک خود گفتگو می‌ کنیم.

رو راست عمل کردن، وجدان ‌تان را آسوده نگه می ‌دارد و در شما اعتماد به نفس ایجاد می ‌کند. وقتی کاری را که به بدی شهرت یافته است انجام می ‌دهیم، اول این که احساس گناه می‌ کنیم و در نتیجه اعتماد به نفس مان را از بین می‌ بریم و دیگر آن که مردم دیر یا زود متوجه خطای ما می‌ شوند و از ما سلب اعتماد می‌ کنند. همیشه در ردیف‌های جلو بنشینید. نگاه کردن به چشمان دیگران را تمرین کنید. سرعت راه رفتن‌ تان را بیست و پنج درصد تندتر کنید. بلند و جدی حرف زدن را تمرین کنید. خندان باشید. نیروی خنده را به اختیار خود درآورید. کارهایی را انجام دهید که وجدان ‌تان می ‌گوید درست است.

نكته بعد آن است كه دریابید اعتماد به نفس یا تصویرى كه از خودتان دارید، محصول سالیان گذشته زندگى شماست و به تدریج، به چنین صورتى درآمده است؛ بنابراین تغییر و اصلاح آن نیز نیازمند زمان و كوشش است. گذشته را به هیچ وجه نمى توان تغییر داد؛ اما آینده را می توان. در حقیقت آینده چیزى نیست جز اندیشه هاى شما و كوشش براى آفریدن آنها و جامه ی عمل پوشاندن به آنها. البته مقصود، درس نگرفتن از خطاها و شكست هاى گذشته نیست بلكه مقصود آن است كه در بندِ گذشته نباشیم و آن قدر خطاهاى گذشته خود را بزرگ نكنیم كه ما را از دیدن آینده باز دارد.

لازم نیست كه هر یک از ما در همه ی زمینه ها سرآمد دیگران و به اصطلاح، در همه عرصه ها نفر اول باشد. این كمال طلبى افراطى و این گونه انتظار داشتن از خویشتن، ریشه در نشناختن خود دارد و آن روى سكه ی بى اعتمادى است.
كسى كه خود را در آینه واقعیت دیده است، توانایى هاى خود را در كنار ضعف هاى خود پذیرفته است و به همین دلیل ، اعتماد به نفس بیشتری دارد. او با دانستن این واقعیت، دیگر نه خود را مى فریبد و نه به خود لطمه مى زند؛ مى داند كه در كجا سرمایه گذارى كند و در چه مسائلى جولان دهد.

آرمانى را كه در ذهن خود دارید، آینده اى را كه مى خواهید بیافرینید، موقعیتى را كه مى خواهید كسب كنید و ...، دقیقاً در ذهن خود مجسم كنید و آنها را به صورت تصویرى بیافرینید. این كار، به شما کمک مى كند تا انرژى خود را بر آن هدف متمركز كنید.


اهداف خود را به صورت جملاتى مشخص درآورید و آنها را به خودتان بگویید. این " به خود گویى" باید به صورت مثبت باشد. این كار چندان دشوار نیست. نخست براى خودتان اهداف واضح و معینى وضع كنید. این اهداف را به بلند مدت و كوتاه مدت تقسیم كنید، آنها را بنویسید و آن گاه براى خود، تكرار كنید و سپس در ذهن خود  مجسم سازید و ذهن خود را بدان ها مشغول نمایید. این اهداف باید واقعى و معقول باشند. در جملات خود ، فعل مربوط به زمان حال را به كار ببرید، مانند: من تصمیم دارم، من احساس مى كنم و ...

نتایج نهایى اى را كه مى خواهید به دست آورید توصیف كنید و بر جنبه مثبت هدف خود تأكید كنید، نه جنبه منفى آن.
جملات مثبت و تأكیدى را كه ممكن است در جهت بهسازى اعتماد به نفس شما مفید باشد، ارائه مى شود:
من با اطمینان، به استقبال تجربه هاى تازه مى روم.
من براى خودم فكر مى كنم و براى خودم تصمیم مى گیرم.
من سرشار از احساس آرامش و اعتماد به نفس هستم.
من قادرم عادات غذایى و رفتارى خودم را كنترل كنم.
من براى زندگى خود، برنامه هاى دراز مدت و كوتاه مدت دارم و همه آنها را اجرا مى كنم.
من از توانایى هاى خودم آگاه هستم و بدون احساس حقارت، ضعف هاى خود را مى پذیرم.
بدین ترتیب مى توانید اهداف مربوط به جنبه هاى گوناگون زندگى خودتان را به صورت جملات مثبت تأكیدى درآورید و در قسمت هاى مختلفى كه در دیدرَس شما هستند (مانند : كنار آینه ، روى درِ یخچال ، و ...) نصب كنید ، پس از آن كه این جملات در بانک حافظه مغز شما ثبت شد، رفتارتان نیز دگرگون خواهد شد. تمرین تصمیم گیرى، به شما کمک مى كند تا نسبت به قدرت قضاوت خود، اطمینان بیشترى به دست آورید و در نتیجه، اعتماد به نفس كامل ترى كسب نمایید.

بنابراین، از هر فرصتى براى تصمیم گیرى استفاده كنید و این نیرو را در خویش پرورش دهید. تصمیم گرفتن، مستلزم خطرپذیرى و احساس مسئولیت است. لذا اگر هم نتایج تصمیم خوشایندتان نبود، مسئولیت آن را بپذیرید. در برخى زمینه ها متخصّص شوید، همین نكته كه شما چیزى مى دانید كه دیگران نمى دانند و توانایى كارى دارید كه دیگران آن توانایى را ندارند، به شما اعتماد به نفس فوق العاده اى مى بخشد.

تحت هر شرایطی از معاشرت با افرادی كه تفكر منفی دارند خودداری كنید. این افراد بزرگ ترین مخرب اعتماد به نفس و عزت نفس شما هستند. در زندگی هر چه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید بیشتر افراد و موقعیت هایی را كه می توانند به شما کمک كنند تا به هدفهایتان برسید به سوی خود جذب خواهید كرد.

خیلی از ما به غلط این طور تفسیر می كنیم «اگر نمی توانید كاری را درست انجام دهید، پس هرگز آن را انجام ندهید» اگر خدای ناكرده اعمال خود را براساس این گفتار عامیانه قرار دهیم تقریباً هیچ كاری را نمی توانیم انجام دهیم اگر ما به اعمالی كه انجام می دهیم قدری توجه كنیم متوجه می شویم كه همه ما در هنگام یادگیری کارهایی كه انجام می دهیم اشتباه می كنیم شما هر چقدر دارای انگیزه بیشتری باشید و سخت تر و طولانی تر كار كنید، كار را بهتر انجام خواهید داد و این امر اعتماد رفتاری را تغییر خواهد داد نه احساس برتریت را.

هر وقت دیدید كه ادامه كاری برایتان ممكن نیست و احساس غالب شما بر دست كشیدن و رها كردن كار است سریعاً كارها و اعمال موفق گذشته تان را مورد تقدیر و تشویق قرار دهید. در قبال كارهای درست به خود پاداش دهید و در قبال كارهای نادرست، خود را جریمه كنید.

باید بین درجه ای از تبحر تا درجه تبحر یافتن تفاوت قائل شد. از مهمترین روش هایی كه به شما کمک می كند تا آنچه را كه شروع كرده اید به پایان برسانید این است كه آن را به كارهایی با اندازه های مورد نیاز، تجزیه و كوچک كنید تا از انجام آن فرار نکنید.

همه ی ما می خواهیم كه مورد تأیید دیگران قرار بگیریم و آنها ما را بپذیرند، كه البته امری مطلوب است اما این كه فكر كنیم برای تأیید گرفتن از آنها باید هر كاری كه می خواهند انجام دهیم و آنگونه كه می خواهند تفكر و رفتار كنیم فكری نادرست و نقص كامل قاطعیت و استقلال است.

حالات و رفتار ما در ارتباط متقابل با یکدیگر هستند بنابراین ایجاد حالاتی که در ظاهر شما را به افراد معتمد به نفس شبیه می کند می تواند این حس را در رفتار شما ایجاد کند.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره اعتماد به نفس مرکز مشاوره تبیان 
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین