تبیان، دستیار زندگی

زائران داروهای مصرفی خاص خود را بیاورند

مرکز پزشکی حج و زیارت ، به زائرانی که عازم عربستان هستند، توصیه کرد در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنند آن را همراه داشته باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
، دکتر سیدعلی مرعشی

دکتر سیدعلی مرعشی رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمردر گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج، روند خدمات رسانی پزشکی و درمانی به زائران در مدینه منوره و مکه مکرمه را خوب توصیف کرد و گفت: دردرمانگاههای این دو شهر به اندازه کافی دارو وجود دارد و به زائران توصیه شده است در صورتی که در ایران از داروی خاصی استفاده می کنند با نسخه پزشک به میزان کافی همراه خود داشته باشند.  
وی دردها و گرفتگی های عضلانی و مفاصل وکنترل های معمول را علت اکثر مراجعات به مراکز درمانی ذکر کرد و افزود: زائرانی که دچار بیماری های خاص ازجمله دیابت، ناراحتی قلبی و .... هستند، داروهای خود را همراه بیاورند. 
برپایه این گزارش، سازمان حج و زیارت پیشتر به زائران حج تاکید کرده است از به همراه داشتن 10 قلم دارویی از جمله کدئین ها و آرام بخش های اعلام شده خودداری کنند و همراه داشتن داروهای غیرکدئین بویژه داروهای بیماری های خاص با نسخه پزشک منعی ندارد.

۱۰ قلم دارویی که زائران نباید در موسم حج ۹۷ همراه داشته باشند، آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم‏- آمپول مرفین ۱۰ میلی گرم-  قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم‏- شربت متادون‏- قرص هیدرومرفین ۲ میلی گرم ‏- قرص متیل فنیدات هیدروکلراید - قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم‏- آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم ‏- شربت اکسپکتورانت کدئین ‏- قرص استامینوفن کدئین می باشد و ماموران نیروی انتظامی مستقر در فرودگاهها مانع ازخروج این اقلام توسط زائران می شوند. 
گفتنی است حمل هرگونه مواد مخدر به کشور عربستان نیزجرم محسوب می شود و مجازات سنگینی به دنبال دارد.
منبع: خبرگزاری شبستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.