تبیان، دستیار زندگی

اگر احساس خستگی و کمبود انرژی دارید حتما بخوانید

رفع کسالت و کمبود انرژی در طول روز

اولین علامت کمبود ویتامین‌های گروه B و آهن، تغییرات رفتاری، بی‌حوصلگی، کسالت، حالت‌های افسردگی و خستگی می‌باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کمبود انرژی

برای افزایش انرژی و رفع کسالت و خستگی رعایت چه نکات تغذیه ایی مفید است؟

اگر دچار خستگی و کمبود انرژی هستید، به خاطر داشته باشید که این، علامت یک اختلال در بدن است، نه خود اختلال. لذا قبل از درمان، باید با یک پزشک مشورت کنید و با انجام یک سری آزمایش مثل تیروئید و کم‌خونی و ... علت دقیق کمبود انرژی خود را دریابید. ولی به هر حال برخی نکات تغذیه‌ای و غیر تغذیه‌ای هستند که به شما کمک می‌کنند تا سرحال‌تر و باانرژی‌تر باشید.

اولین و مهمترین مورد خوردن صبحانه‌ی مقوی است. مصرف صبحانه‌ی سالم شما را در طی روز هشیارتر نگه می‌دارد. در مطالعات مشخص شد کسانی که صبحانه از غلات استفاده می‌کنند، کمتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرند و نیز مهارت‌های شناختی بهتری دارند.

اولین نظریه این است که فیبر به کاهش آرام‌ آرام جذب غذا در معده کمک می‌کند که سطح قند خون شما را ثابت نگه داشته و در نتیجه سطح انرژی تا مدت زمان بیشتری بالا باقی می‌ماند.

دومین مورد فعالیت بدنی مناسب است. پیاده‌روی ده دقیقه‌ای در هر روز را فراموش نکنید. به یاد داشته باشید که پژوهش‌ها نشان می‌دهد ده دقیقه پیاده‌روی در روز باعث احساس شادابی ذهنی و اعتمادبه‌نفس بیشتر می‌شود.

مورد سوم و شاید مهمترین مورد این است که مطمئن شوید هر شبانه‌ روز حداقل هفت ساعت می‌خوابید و نیازی به تذکر نیست که خواب شبانه و زود خوابیدن بیشترین اثر را دارد.

به جز عادات ذکر شده برخی مواد غذایی کمک بیشتری به افزایش انرژی می‌کنند که در ادامه برخی از آن‌ها را آورده‌ایم:

1. آب بنوشید: متخصصان اعلام می‌کنند که نیمی از افرادی که از خستگی شکایت می‌کنند، دچار کم‌آبی هستند. مصرف به اندازه و به موقع آب یکی از راه‌های ساده برای حفظ انرژی بدن و متمرکز نگه داشتن ذهن است.

ده دقیقه پیاده‌روی در روز باعث احساس شادابی ذهنی و اعتمادبه‌نفس بیشتر می‌شود.


2. مصرف فلفل قرمز: فلفل قرمز تند، باعث بهبود گردش خون در بدن می‌شود.

3. جینکوبیلوبا: گیاه دارویی جینکوبیلوبا (ginkgo biloba)، جریان خون را به سمت مغز افزایش می‌دهد.

4. نوشیدن چای و قهوه: چای و قهوه به شادابی کمک می‌کنند البته اگر به میزان کم و در فواصل چند ساعته مصرف شوند.

5. تخم شربتی: حاوی پروتئین، فیبر و مواد مغذی از جمله منیزیم و آهن است و برای تقویت انرژی و قوای جسمانی بسیار مفید است. می‌توانید شربتی خوش‌طعم و کم شیرین با استفاده از ترکیب تخم شربتی و آب با عصاره مرکبات، مقداری عسل، لیموترش و یا عصاره افرا تهیه کنید و پس از خنک شدن در یخچال به‌ عنوان یک نوشیدنی ورزشی مصرف کنید و همراه خود داشته باشید.

6. ویتامین های گروه B: به دریافت ویتامین‌های گروه B و آهن توجه کافی داشته باشید. اولین علامت کمبود ویتامین‌های گروه B و آهن، تغییرات رفتاری، بی‌حوصلگی، کسالت، حالت‌های افسردگی و خستگی می‌باشد. خیلی وقت‌ها خستگی مداوم و بی‌حالی فرد می‌تواند ناشی از کمبود ریزمغذی‌ها باشد. غلات کامل، مغزها، حبوبات، مخمر و سبزیجات برگ سبز، جزء منابع خوب ویتامین‌های گروه B می‌باشند. در بین ویتامین‌های گروه B، ویتامین B12، تنها در منابع حیوانی و گوشت‌ها یافت می‌شود. انواع و اقسام گوشت‌ها، زرده تخم‌مرغ، حبوبات، برگه‌ها و اسفناج جزء منابع غنی آهن هستند. آهن موجود در حبوبات و اسفناج باید با یک منبع ویتامین C مثل آب لیموترش تازه میل شود تا جذب آهن آن بالا برود.

7.شیر انرژی زا: شیر مخصوص انرژی‌زا که در طب سنتی توصیه می‌شود: مواد لازم برای تهیه این نوشیدنی 20 مغز بادام خام و پوست‌کنده، 4 مغز گردو، 15 مغز پسته خام و پوست‌کنده، 5 مغز بادام‌هندی خام، 10 چلغوز خام و پوست‌کنده، 3 قاشق غذاخوری عسل، 7 خرمای رسیده و پوست‌کنده و بدون هسته، 1 قاشق غذاخوری کنجد خام، 1 قاشق غذاخوری پودر نارگیل، 5 لیوان شیر کم‌چرب یا آب سرد و نصف قاشق چای‌خوری زعفران ساییده است. برای تهیه این نوشیدنی انرژی‌زا هم باید تمام این مواد را داخل مخلوط‌کن بریزید و آن‌قدر آن‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید که مایع یکنواختی به دست بیاید.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره تغذیه مرکز مشاوره تبیان