تبیان، دستیار زندگی

حل مشکلات سال گذشته عرفات و مزدلفه

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با پیگیری‌های انجام شده، مشکلات حج سال گذشته در عرفات و مزدلفه حل شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
حج

حمید محمدی در گفت‌و گوبا پایگاه اطلاع‌رسانی حج با اشاره به بازدیدهای خود از مراکز ارائه خدمات به حجاج کشورمان و همچنین از عرفات، مزدلفه و منا گفت: سال گذشته در عرفات چادرهای بزرگ برپا و کولرهای گازی نصب شد اما در ایام مناسک حج بخشی از کولرها از کارها افتاد. ما در طول سال پیگیری کردیم تا این مشکل رفع شود تا در اوج گرما برای حجاج کشورمان مشکل پیش نیاید. برای اطمینان از حل این مشکل بازدیدی از عرفات داشتیم که الحمدلله این مشکل رفع شده است.

وی ادامه داد: از مزدلفه نیز بازدید کردیم. کمبود آب و اینکه بخشی ازمزدلفه به ما داده نشد از مشکلات سال قبل ما بود که با پیگیری‌های انجام شده، این مشکلات حل شد. برای رفع مشکل منا نیز پیشنهاداتی مطرح کرده‌ایم که در جلسه روز چهارشنبه قرار است که برنامه ریزی برای حل مشکلات این بخش هم انجام شود.

رئیس سازمان حج با بیان اینکه از آشپزخانه جدید التاسیس مکه بازدید کردیم خاطرنشان کرد:  تجهیزات خوبی در این آشپزخانه وجود دارد البته مشکلاتی هم وجود دارد که به طرف قرارداد گوشزد کرده‌ایم که سریعتر اشکالات را رفع کند. امکانات خوبی نسبت به سال قبل در زمینه طبخ غذا ارائه می‌شود. کیفیت غذا و سردخانه شرایط خوبی دارد و نحوه طبخ غذا هم کاملا بهداشتی است. اشکالات آشپزخانه دوم مکه هم رفع شده است.

محمدی ادامه داد: ‌از درمانگاه هتل میدان و درمانگاه هتل زهره سعد بازدید کردیم. در حال حاضر خیلی مراجعه به مراکز درمانی انجام نشده است که یکی از دلایل آن نبود تعداد زیاد زائر ایرانی در مکه است. از ایستگاه‌های انتقال حجاج در سطح شهر مکه نیز بازدید داشتیم . در مجموع خدمات خوبی ارائه به حجاج کشورمان می‌شود. هتل‌های مکه هم کاملا آمادگی پذیرش زائران را دارند. در مواجهه‌ای که  با حجاج در هتل‌ها یا مسجدالحرام داریم، آنها از خدمات ارائه شده ابراز رضایت می‌کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره چگونگی انجام پروازهای حجاج از کشورمان به مدینه و جده گفت: شرایط پروازها نیز نسبت به سال گذشته بهتر است. میانگین تاخیر پروازها کمتر از بیست دقیقه است. شاید یک پرواز هم تاخیر سه ساعتی داشته باشد اما میانگین تاخیر 20 دقیقه است.

وی در پایان با اشاره به اینکه امروز اولین پروازهای مدینه بعد در جده به زمین نشست اظهار کرد: سال‌های قبل این مشکل وجود داشت که زائران در روز با اتوبوس‌های مکشوف عازم مکه می‌شدند که گرما  زائران را اذیت می‌کرد. اکنون خانم‌ها با اتوبوس‌های کولردار مستقیم به جحفه می‌روند  و محرم می‌شوند. برای  آقایان این امکان فراهم شده است که هم در جده مستقر شوند و هم در بین جده و جحفه . حجاج دو ساعت مانده به غروب آفتاب در مسجد جحفه محرم می شوند و دیگر نیازی به اتوبوس مکشوف برای حرکت به سمت مکه نیست. در این روش سلامت زائران نیز حفظ می‌شود.


منبع: خبرگزاری شبستان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.