• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/05/04
  • تاريخ :

منظم باشید

امام علی علیه السلام

«اوصیكما و جمیع اهلى و ولدى و من بلغه كتابى بتقوى الله و نظم امركم»(1)؛ شما دو فرزندم - حسن و حسین - و همه خاندان و فرزندانم، و هر كس را كه این وصیت من به او رسد، به تقواى از خدا و سامان بخشیدن به كارها سفارش مى‌كنم. آفرینش، بر اساس نظمى الهى بنا نهاده شده است.

تمام قوانین سارى و جارى در خلقت حكایت از نظمى دارد كه خداوند در پدیده‌هاى هستى قرار داده است. چنانچه در قرآن كریم از زبان حضرت موسى در معرفى پروردگار مى‌خوانیم: «ربنا الذى اعطى كل شىء خلقه ثم هدى»؛ پروردگار ما همان كسى است كه همه چیز را خلعت خلقت پوشانید و آنگاه هدایت فرمود.

و نیز مى‌خوانیم: «الذى خلق فسوى والذى قدر فهدى»؛ خداوندى كه - مخلوقات را - آفرید و استوار گردانید. همان كس كه اندازه گرفت و هدایت فرمود.

تابش آفتاب و فروغ مهتاب و پرتو ستارگان و بارش باران و تلاطم امواج و رویش گیاهان، جلوه‌هایى از نظم حاكم در آفرینش خداوندگار قادر متعال است. همانگونه خلقت خداوند بر پایه نظمى شگفت انگیز و بهت آور استوار است، دین خدا هم بر مبناى نظمى الهى پابرجاست. نخستین و مهمترین جلوه نظم دین در عبادات رخ نموده است:

** نماز كه پایه دین معرفى شده است، در اوقاتى معین و با نظم و ترتیبى مشخص انجام مى‌گیرد.

** روزه در زمانى معلوم و در اوقاتى خاص از شبانه روز، مقرر گشته است.

** حج در زمانى خاص و با ترتیبى كاملا دقیق و مرتب انجام مى‌پذیرد.

** اندازه و میزان زكات و خمس در اموالى معین، واجب شده است.

** حتى استحبابات دینى، خواب و بیدارى، استراحت و تغذیه و ... همگى نظم و حساب و كتاب ویژه خود را داراست. و خلاصه آن كه تمامى اعمال و رفتارهاى فردى و اجتماعى بر اساس نظم و ترتیبى خاص، مقرر گشته است.

یكى از پایه‌هاى اصلى دین، امامت و ولایت است و امامت، عامل اصلى نظم دین و نظام مسلمین است. چنانچه حضرت صدیقه طاهره در خطبه معروفى كه در مسجد نبوى ایراد فرمودند، به این امر بسیار مهم اینگونه تصریح و تاكید كردند: و جعل الله ... امامتنا نظاما للامه(2)؛ خداوند امامت ما را نظامى براى امت قرار داده. و در سلام به ائمه مى‌گوییم: السلام علیكم یا من هم زمام الدین و نظام المسلمین(3) ؛ درود بر شما اى بزرگانى كه زمام و سررشته دین و نظام و سامان مسلمین شما هستید. و خطاب به حضرت صاحب الزمان هم عرض مى‌كنیم: انت نظام الدین و عز الموحدین(4) ؛ دین به وجود نازنین تو سامان مى‌گیرد و یكتاپرستان با قیام تو عزت مى‌یابند.

بى‌تردید سامان بخشیدن به امور فردى و اجتماعى، موجبات پیشرفته و پیروزى و سربلندى جامعه مى‌باشد، اما فراتر از این نكته، آن است كه بدانیم پیروى از امامان شیعه عامل اصلى نظام جامعه مسلمانان است و سامان جهان و عزت مسلمانان نهایتا در حضور حضرت صاحب الزمان جلوه‌گر مى‌شود. و نهایتا آن كه آن حضرت خود درباره قرآن فرموده است: الا ان فیه ... نظم ما بینكم.(5) ؛ آگاه باشید كه - رمز - نظم میان شما در قرآن است.

 

پی‌نوشت‌ها:

1- نهج البلاغه، وصیت حضرت به امام حسن علیه السلام.

2- بحارالانوار، ج 6، ص 111.

3- بحارالانوار، ج 98، ص 260.

4- بحارالانوار، ج 99، ص 99.

5- نهج البلاغه نسخه صبحى صالح خطبه 158.

منبع:

کتاب آخرین دیدار، نادر فضلی .

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName