تبیان، دستیار زندگی

از عقیم شدن آقایان تا ابتلا به سرطان با مصرف زیاد فلوراید

مراقب مسمومیت با این محلول آبی رنگ باشید

تعداد کمی از مردم از اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض برخی مواد بهداشتی اطلاع دارند، اما باید بدانیم مصرف طولانی مدت این مواد اثرات مخربی برای سلامتی دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
فلوراید
تعداد کمی از مردم از اثرات طولانی مدت قرار گرفتن در معرض فلوراید آگاه هستند. فلوروزیس دندانی آشکارترین عارضه ناشی از مصرف طولانی مدت فلوراید است، فلوروزیس دندانی منجر به تغییر رنگ دندان و دندان‌های مردم می‌شود، در سال‌های اخیر از مزایای فلورایداسیون آب (افزودن فلوراید به آب آشامیدنی) گفته می‌شود با این حال مصرف طولانی مدت فلوراید آسیب‌های دیگری را نیز به دنبال دارد که اغلب آنها پنهان مانده‌اند.

در اینجا برخی از عوارض فلوراید که منجر به از دست رفتن سلامتی شما می‌شود را بررسی کرده‌ایم:

تأثیر بر هوش و ادراک

فلوراید یک نوع سم نوروتوکسین است و حداقل 50 مطالعات انسانی آن را با میزان هوش کم انسان در ارتباط می‌دانند.
فلوراید بر رشد مغز جنین نیز تأثیر می‌گذارد، یک مطالعه انجام شده در دانشکده پزشکی هاروارد نشان داد که سطح بالای فلوراید در کاهش میزان هوش کودکان اثرگذار است.
مطالعات دیگری نیز نشان داده‌اند که فلوراید می‌تواند منجر به اختلال حافظه و حتی آسیب مغزی شود.

فلوراید می‌تواند عملکرد غدد درون ریز خود را تحت تأثیر قرار دهد و مانع از ترشح انسولین، T3، T4 و هورمون‌های دیگر شود


خطر ابتلا به بیماری قلبی

از آنجایی که فلوراید زیاد در آئورت جمع می‌شود، قلب شما می‌تواند به طور قابل توجهی تحت تأثیر این تجمع قرار گیرد، فلوراید منجر به استرس اکسیداتیو و پاسخ التهابی، تشدید آترواسکلروز و آسیب قلبی می‌شود.
علاوه بر این، وجود فلوراید در آب‌های زیرزمینی به ابتلا به فشار خون بالا در ارتباط است و خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

ناباروری مردان

یکی از اثرات نامطلوب فلوراید، ناباروری در مردان است، نتایج بیش از 60 مطالعه نشان داده است که فلوراید می‌تواند بر تولید مثل مردان تأثیر بگذارد و باعث کاهش میزان و حرکت اسپرم و همچنین ترشح تستوسترون شود.
بد نیست بدانید که آن دسته از مناطق آمریکا که آب آشامیدنی آنها حاوی بیش از 3 واحد در میلیون فلوراید هستند، نرخ باروری پایین‌تری نسبت به سایر مناطق دارند؛ حتی اگر این مقدار از نظر سازمان محیط زیست آمریکا، ایمن باشد.

استخوان ضعیف و فلوروز اسکلتی

دلیل دیگری برای جلوگیری از مصرف طولانی مدت آب حاوی فلوراید این است که در مطالعات انجام شده رد پای فلوراید در تضعیف استخوان دیده شده است.
برخی مطالعات نشان داده در مناطقی که آب آشامیدنی حاوی 4 میلی گرم فلوراید در هر لیتر بوده است، میزان شکستگی استخوان بالاتر و تراکم استخوان پایین‌تری داشته‌اند، مطالعات حیوانی نیز ارتباط میان کاهش تراکم استخوان با مصرف فلوراید را تأیید کرده‌اند.
علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از فلوراید باعث فلوئوروزیس استخوانی می‌شود که می‌تواند منجر به آسیب جدی اعصاب استخوانی شود.


آسیب DNA سلولی و سرطان

فلوراید سبب آسیب ژنتیکی می‌شود و می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را به ویژه سرطان ریه و مثانه را افزایش دهد، بعضی از کارشناسان معتقدند که آب حاوی فلوراید می‌تواند منجر به بدخیم شدن سرطان‌ها شود. در یک مطالعه، احتمال ابتلا به سرطان استخوان در پسرانی که از کودکی مصرف کننده آب حاوی فلوراید شده قرار داشتند، بیشتر بوده است.

اختلال غدد درون ریز

فلوراید می‌تواند عملکرد غدد درون ریز خود را تحت تأثیر قرار دهد و مانع از ترشح انسولین، T3، T4 و هورمون‌های دیگر شود. همچنین فلوراید ملاتونین را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ملاتونین مسئول تنظیم خواب و چرخه خواب شماست.

مسائل مربوط به دستگاه گوارش

حتی مصرف مقدار کمی فلوراید نیز ممکن است موجب آسیب معده و استفراغ در افراد شود. مراکز بهداشتی هر ساله از مسمومیت هزاران کودک در اثر مصرف و خوردن بیش از حد فلوراید در قالب خمیر دندان خبر می‌دهند، خوردن فلوراید می‌تواند به تهوع، استفراغ و درد شکمی منجر شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.