سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

ساخت سلول خورشیدی با الهام گرفتن از گل رز

محققان با الهام از گلبرگ های گل رز، موفق به ساخت کار آمدترین سلول خورشیدی شدند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
ساخت سلول خورشیدی با الهام گرفتن از گل رز
محققان سال ها است که به دنبال روش های کارآمد برای تبدیل نور خورشید به انرژی هستند. گیاهان به دلیل خاصیت فتوسنتز، بیشترین توانایی را در این راستا دارند. محققان موسسه تحقیقاتی کارلسروهه (KIT) در آلمان پس از مشاهده گلبرگ های گل رز در میکروسکوپ الکترونی دریافتند که سلول های گلبرگ خواص اپتیکی ویژه ای دارند.
این نانوساختار دارای برجستگی هایی شبیه دندانه هستند که به صورت رندوم (تصادفی) روی سطح آن قرار گرفته اند. این برجستگی ها علاوه بر جذب فوق العاده نور،‌ در گرده افشانی حشرات نیز نقش دارند.

محققان با استفاده از یک پلیمر سیلیکونی، گلبرگ گل رز را با تمام ویژگی های آن شبیه سازی کرده اند. این پلیمر سیلیکونی عملکردی شبیه قالب دارد. سپس چسب شفاف اپتیکی روی این قالب ریخته می شود و در معرض نور ماورای بنفش قرار می گیرد.

محصول نهایی یک لایه شفاف مشابه گلبرگ رز است که کارایی سلول های خورشیدی را 12 درصد افزایش می دهد. هرچه دقت قالب گیری از گلبرگ بیشتر باشد، کارایی محصول نهایی بالاتر است.
قرار است به زودی از این فناوری در ساخت سلول های خورشیدی استفاده شود. نتایج این تحقیقات در نشریه Advanced Optical Materials منتشر شده است.

مطالب مرتبط:
سلول های خورشیدی چگونه کار می کنند؟
انرژی های تجدید پذیر در مقابل سوخت فسیلی
ساخت صفحات خورشیدی شناور در آب
صفحات خورشیدی

مرکز یادگیری تبیان، تنظیم: زینب شاه مرادی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین