تبیان، دستیار زندگی
این‌روزها شبكه‌های سیما به پخش نماهنگ‌هایی روی آورده‌اند كه خوانندگان آن با فیگور و ژست‌های اغراق‌آمیز و نمایشی در طبیعت ایران ترانه می‌خوانند. رسانه‌ی ملی كه برای تحقق رویكرد خود در خصوص نمایش خرده‌ فرهنگ‌ها و آداب و رسوم ایرانی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ژست‌های خوانندگان ناشناس

 خوانندگان ناشناس

این‌روزها شبكه‌های سیما به پخش نماهنگ‌هایی روی آورده‌اند كه خوانندگان آن با فیگور و ژست‌های اغراق‌آمیز و نمایشی در طبیعت ایران ترانه می‌خوانند.

رسانه‌ی ملی كه برای تحقق رویكرد خود در خصوص نمایش خرده‌ فرهنگ‌ها و آداب و رسوم ایرانی هم‌چنین به استفاده از تصاویری از لباس‌های محلی و اقوام ایرانی در كلیپ‌ها روی آورده، این سیاست را در حالی به اجرا درمی‌آورد كه گاه خوانندگان كلیپ با لباس‌هایی امروزی در بین مردم این مناطق (برنامه‌یی چون سیب سفید شب) ظاهر شده‌اند.

رییس مركز موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما، در همین زمینه ساخت نماهنگ‌هایی با حضور خوانندگان جوان و با حركات نمایشی اغراق‌آمیز از سیما را سیاست‌های شبكه‌ها برشمرد و به ایسنا افزود: شیوه ساخت این كلیپ‌ها در حوزه اختیارات مركز موسیقی و سرود سازمان صداوسیما قرار نمی‌گیرد.

كرم رضا پیریایی البته در این گفت‌وگو اشاره كرده كه موسیقی، كلام و ترانه‌ی خوانندگان چنین كلیپ‌هایی به تایید مركز موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما رسیده‌ است، اما مركز هیچ مسوولیتی در قبال این كه یك ترانه درچه قالبی از شبكه‌های تلویزیونی پخش شود، ندارد.

به گزارش ایسنا نماهنگ‌هایی از این دست كه اغلب با موسیقی پاپ تولید شده است و بعضا آغاز یا پایانی موسیقایی برای برنامه‌های تركیبی هستند و البته این شیوه در رسانه‌ی ملی در حالی رو به افزایش است كه تلویزیون طی سال‌ها با بازسازی چنین كلیپ‌هایی در برنامه‌های طنز، خود سعی در به نقد كشیدن این قبیل ساختارها را داشته است.

پخش كلیپ‌هایی از موسیقی پاپ كه با ژست‌های نمایشی و اغراق‌آمیزخوانندگان آن همراه می‌شود در شرایطی در شبكه‌های مختلف باب شده است كه تلویزیون در تمام این سال‌ها در نشان دادن انواع ساز مشكل داشته و تصاویری گاه بسیار نامربوط از گل و درخت و جنگل و دریا را جایگزینی برای آن دانسته است.

با این حال سطح كیفی این كلیپ‌ها به حدی است كه گاه تفاوت چندانی میان آن‌ها و كلیپ‌های شبكه‌های ماهواره‌یی فارسی زبان كه روزی مورد تمسخر همین برنامه‌سازان داخلی قرار می‌گرفتند دیده نمی‌شود.

در تمامی این كلیپ‌ها خوانندگان با ظاهر و ژست‌هایی یكسان و البته با بهره‌گیری از عوامل ثابتی چون ژل مو و عینك دودی مقابل دوربین ظاهر شده‌اند و از المان‌هایی چون كوه، درخت، ماشین و مترو به بهترین و بیشترین نحو ممكن بهره می‌برند و البته در این میان نور و دودهای رنگی نیز سهم بسزایی برای خواننده‌ای دارد كه اغلب از بالای یكی از معدود برج‌های تهران به صحنه‌های دود گرفته شهر با تاسف نگاه می‌كند.

به گزارش ایسنا، در شرایطی كه عرصه‌ی موسیقی ما از حضور خوانندگان شهیری چون محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری، محمد اصفهانی و غیره بهره ‌می‌برد و امكان پخش تصویری كنسرت‌های آنان بر روی ترانه‌هایی كه پخش می‌شود وجود دارد، این پرسش به میان می‌آید كه چرا تلویزیون در اغلب ترانه‌هایی كه از این افراد پخش می‌كند، پخش همان گل و بلبل‌های بی‌ربط را ترجیح می‌دهد ؟!

رییس مركز موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما در پاسخ به این پرسش ایسنا كه چرا به رغم حضور خوانندگان شهیر در عرصه موسیقی ایران به صرف ارائه تصویری چند ثانیه‌یی از آن‌ها در نماهنگ‌ها بسنده می‌شود، گفت: ما ترجیح می‌دهیم كه در نماهنگ‌ها به هنرمندان و خوانندگان قدیمی پرداخته شود و در این راستا سعی داریم كار با بزرگان شكل بگیرد.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران