تبیان، دستیار زندگی
نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران یك بازی 3 بعدی داستانی درباره دكتر سعید كوشا و همسرش مریم است كه هر دو از متخصصان انرژی هسته‌ای ایران هستند و در سفر به كربلا گرفتار نیروهای اشغالگر آمریكایی شده و به نقطه‌ای نامعلوم منتقل می‌شوند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران رونمایی شد

بازی انرژی هسته ای

بعد از بیش از 2 سال تلاش، نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان همزمان با میلاد امام محمد‌باقر‌(ع) رونمایی شد.

به گزارش  فارس، مراسم رونمایی نخستین بازی رایانه ‌انرژی هسته‌ای ایران با عنوان «عملیات ویژه 85»  در سینما كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برگزار شد.

محمدتقی فخریان دبیركل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در این مراسم گفت: برای تأثیرگذاری در دانش‌آموزان و انتقال مفاهیم ارزشی باید از ابزارهای پر نفوذ در عموم دانش‌آموزان استفاده می‌كردیم كه در مسیر این هدف، هنر را انتخاب كردیم و در هنر، بازی رایانه‌ای را برگزیدیم.

وی با بیان این‌كه تمام بازی‌های رایانه‌ای كه هم‌اكنون در ایران استفاده می‌شود بازی‌های وارداتی هستند، افزود: تهیه‌كنندگان بازی‌های رایانه‌ای در كشورهای مختلف مقاصد خود را دنبال می‌كنند و از طریق این بازی به اهداف خود می‌رسند.

وی در نقدهایی كه در خصوص این بازی وجود دارد و این‌كه به بحث تروریست پروری پرداخته شده است، گفت: ما در این بازی با عزت و شرف، از حق خود كه اسارت ناحق دیپلمات‌های ایرانی است، دفاع می‌كنیم.

فخریان اظهار داشت: در حال حاضر شركت‌های تولید كننده بازی‌ها رایانه‌ای در كشورهای مختلف برای تضعیف ایران، بازی رایانه‌ای می‌سازند.

بیش از یك سال روی فیلمنامه كار شد

علیرضا مسائلی سرپرست گروه و طراح پروژه نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران در این مراسم گفت: این بازی بر اساس فرهنگ شهادت‌طلبی و بالا بردن روحیه ایثارگری در دانش‌آموزان ساخته شد.

وی با بیان این‌كه آغاز فعالیت برای ساخت این بازی از سال 83 بود، اظهار داشت: در مرحله اول، فیلمنامه این بازی تهیه شد اما چون هدف ارائه بازی رایانه‌ای با كیفیت بالا بود فیلمنامه تغییر یافت و بیش از یك‌سال روی فیلمنامه این بازی كار شد.

مسائلی افزود: داستان بازی 2 مرحله در ایران، 2 مرحله در عراق و 4 مرحله در اسرائیل طراحی شده است.

وی ادامه داد: هزینه این بازی در كشورهای خاور میانه میلیون دلاری است اما ما با صرف 25 تا 35 میلیون تومان این بازی را آماده كردیم و تیم كاری حدود 10 نفر بودند.

طراح پروژه نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران گفت: این بازی برای سن پنجم دبستان تا اوایل دبیرستان طراحی شده است.

بازی انرژی هسته ای

پرفروش‌ترین بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌های اكشن اختصاص دارد

مجید قادری كارشناس بازی‌های رایانه‌ای كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در این مراسم گفت: تا حدود 5 سال پیش، اوج تولیدات فرهنگی معطوف فیلم‌های سینمایی هالیوودی و موسیقی پاپ بود اما این روند تغییر كرد به طوری كه بازی‌های رایانه‌ای به حدی مشهور شد كه نسخه سینمایی آن‌ها نیز ساخته می‌شد.

وی با بیان این‌كه پرفروش‌ترین بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌های اكشن اختصاص دارد، اظهار داشت: 92 درصد بازی‌های رایانه‌ای تولیدی در كشورها، بازی‌های اكشن هستند.

4 دیپلمات اسیر شده ایرانی، آزاد می‌شوند

نخستین بازی رایانه‌ای انرژی هسته‌ای ایران یك بازی 3 بعدی داستانی درباره دكتر سعید كوشا و همسرش مریم است كه هر دو از متخصصان انرژی هسته‌ای ایران هستند و در سفر به كربلا گرفتار نیروهای اشغالگر آمریكایی شده و به نقطه‌ای نامعلوم منتقل می‌شوند.

بهمن ناصری، فرمانده نیروی ویژه اطلاعاتی و امنیتی ایران و هم‌رزم پدر دكتر كوشا در دفاع مقدس، مأمور نجات دكتر كوشا و همسرش از دست اشغالگران شده و عملیات رزمی خود را آغاز می‌كند.

بهمن همزمان مأمور پیگیری پرونده شاپور فرمانفرما یكی از كارشناسان سازمان انرژی هسته‌ای است كه با مدارك جعلی موفق به استخدام در این سازمان شده است. وی كه دورگه ایرانی اسرائیلی است اطلاعات با ارزش هسته‌ای را به خارج از كشور منتقل می‌كند.

بهمن در تعقیب شاپور متوجه می‌شود كه وی خبر خروج سعید و مریم از ایران را به نیروهای آمریكایی داده است، همچنین در تدارك عملیات نظامی آمریكاییان در خاك ایران به فرماندهی فردی به نام جكسن است، بهمن جكسن را دستگیر كرده و اطلاعات با ارزشی از وی می‌گیرد.

مراحل بعدی بازی حضور بهمن در خاك عراق، نجات مردم بی‌گناه عراق، خنثی‌سازی بمب‌گذاری در نجف و غیره است.

در صورت موفقیت كاربران در این بازی، بهمن در پایان سعید و مریم را آزاد می‌كند و همزمان متوجه می‌شود چند زندانی دیگر در زندان‌های مخوف عراق هستند كه از روی نشانه‌هایشان آن‌ها را می‌شناسد، حاج احمد متوسلیان و غیره كه در حساس‌ترین مرحله بازی نجات پیدا می‌كنند.